У чому різниця між ІП і ТОВ

З чого розпочати підприємницьку діяльність? Перш за все, визначитеся, що Вам потрібно: відкрити Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) або зареєструватися в якості Індивідуального підприємця (ІП).

створюємо ТОВ

Ви, звичайно, можете звернутися в будь-яку компанію, яка займається реєстрацією підприємства, але витративши зовсім мало часу, ви можете зробити це самі.

Для відкриття ТОВ потрібно зібрати комплект документів, а саме:

 1. Статут (Шукаємо в інтернеті, коригуємо під Ваші вимоги).
 2. Рішення Засновника про створення ТОВ.
 3. Наказ про призначення директора, обов'язково вказавши, хто буде вести бухгалтерську звітність.
 4. Вам потрібно визначитися з юридичною адресою, за місцем якого буде зареєстровано підприємство. В даний час Ви можете зареєструвати підприємство і за домашньою адресою (необхідна згода всіх власників житла).
 5. Заява про державну реєстрацію (форма № Р11001). Поставтеся уважно до заповнення Заяви (Всі необхідні графи заповнюємо ВЕЛИКИМИ літерами).
 6. Повідомлення про вибір системи оподаткування.
 7. Сплатити держмито (4000 рублів), квитанція пред'являється при подачі документів.

Реєструємося як ІП

 1. Заява (форма Р21001), IP реєструється за місцем проживання.
 2. Держмито (800 рублів).
 3. Повідомлення про вибір системи оподаткування.

Наочно видно, що документів при відкритті ІП потрібно мало, але складність не в самому відкритті підприємства або реєстрації ІП.

Відмінності ІП від ТОВ

 1. У ІП менше паперів, менше держмито, немає Статуту та Статутного фонду (В ТОВ Статутний капітал становить не менше 10 000 рублів), відповідно, при відкритті менше витрат.
 2. ІП є власником бізнесу, ІП не призначає директора, він сам є першою особою. У ТОВ на посаду Директора Засновник (Засновники) може призначити стороннє (наймане) особа.
 3. У ІП існують обмеження при виборі сфери діяльності (тобто ІП не може займатися приватною охоронною діяльністю, діяльністю пов'язаної зі зброєю і військовою технікою, виробництвом і торгівлею алкоголем; виробництвом лікарських засобів; банківської і страхової діяльністю і деякими іншими видами). ТОВ може займатися будь-якими видами діяльності, не заборонені на території РФ.
 4. ІП відповідає всім своїм майном, ТОВ - Статутнимкапіталом, передбаченому в Статуті по частках засновників.
 5. Індивідуальний підприємець платить фіксований щорічний податок в сумі 19356, 48 руб. до Пенсійного фонду та 3796, 85 руб. до Фонду соціального страхування, плюс 1% від суми доходу, що перевищує 300 тис. руб. на рік.
  ІП платить ці податки в будь-якому випадку, навіть якщо він жодного дня не пропрацював як ІП.
  ТОВ - з нарахованої заробітної плати. Немає нарахувань - немає сплати податків.
 6. Вибираючи систему оподаткування, єдиною відмінністю є, що крім ОСН (основна система оподаткування), ССО (спрощена СН), ЕНВД (єдиний податок на поставлений дохід), ЕСХН (єдиний сільгоспподаток), IP може вибрати ПСН (патентну систему оподаткування).
 7. Якщо ІП працює без залучення співробітників, декларація по УСН подається один раз на рік; при залученні співробітників - звітність подається відповідно до податкового календарем. ТОВ по податках (ПДВ, податок на прибуток) звітує 1 раз в квартал. З 01.04.2016 р здача звіту по нарахованої зарплати та сплати податків проводиться щомісяця.
 8. ІП може розпоряджатися всіма отриманими доходами на свій розсуд, ТОВ при отриманні прибутку може виплатити заробітну плату (при цьому сплачуються всі необхідні податки) або дивіденди (сплачується податок 13%). ТОВ вправі виплачувати дивіденди ІП - немає.
 9. ІП при заборгованості понад 500 тис. Рублів може звернутися в суду і визнати себе банкрутом. Закон про Банкрутство фізичних осіб фактично вступив в силу з 01 жовтня 2015 року.
 10. Всю відповідальність несе особисто Індивідуальний підприємець, в ТОВ - адміністративну і кримінальну відповідальність несуть директор та головний бухгалтер.
 11. ІП ліквідується простіше (заповнюється одна заява), ТОВ доведеться пройти складний і довгий шлях. (Держмито відповідно відрізняється: ІП - 160 руб, ТОВ - 800 руб.). ІП не може переоформити на іншу фізичну особу, ТОВ може продати або переоформити своє підприємство.