У чому різниця між інтерфейсами pci express x16 3.0 і 2.0?

PCI можна приблизно перекласти як "роз'єм для підключення периферійних складових". Цей сокет ще доволі часто зустрічається навіть на нових материнських платах, однак, давно вже є покращений PCI Express. Різниця у них в тому, що перший працює паралельно, а останній працює послідовно. Ну а по швидкості останній значно перевищує застаріваючий.

PCI-E теж пішов далі. Тепер на ринку виділяють дві основні конфігурації: PCI Express 2.0 і 3.0. Геймери гідно оцінили такий розвиток, адже постійно зростаюче велика кількість комп'ютерних ігор вимагає нової продуктивності відеокарт. Саме тому крім аналогічних роз'ємів x1, x4, напевно, найпопулярнішим є PCI Express x16. Про нього сьогодні піде мова.

А "ПіСіАй" - це взагалі де?

Цей роз'єм зазвичай знаходиться на материнській платі внизу біля чіпсета. Розпізнати його легко так як він досить широкий, а також зазвичай підписується. Його колір може бути найрізноманітнішим: синій, жовтий, помаранчевий .... Тут немає певної прив'язки.

Але що це за цифри в позначенні даного сокета?

Спочатку розберемося що таке x (x4, x1). Це лінії, за якими проходить інформація. відповідно x1 означає 1 лінія, x2 - дві і так далі. 2.0 або 3.0 -  це номер модифікації, тобто апгрейда даного слота. Чим більше число, тим новіше слот.

Чи означає це, що завжди потрібно обов'язково використовувати більш нову модифікацію?

Щоб розібратися, потрібно спершу зрозуміти, якими характеристиками володіють дані пристрою сполучення версій 2.0, 3.0.

v 2.0 володіє наступними параметрами:

 • Пропускна здатність до 8.0 Гбайт / с.
 • Має поліпшений протокол передачі даних.
 • Підтримує гарячу заміну.
 • Сумісні з пристроями, що мають інтерфейс v 1.1.

v 3.0 має такі параметри:

 • Пропускна здатність до 15.8 Гбайт / с.
 • Модифікована технологія передачі даних.
 • Підтримує гарячу заміну.
 • Сумісні з пристроями, що мають інтерфейси 2.0, 1.1.

слот 3.0

І що з цього?

Як бачимо, обидві специфікації мають багато спільного, такі як підтримка "гарячого" підключення, а також зворотна сумісність з попередніми модифікаціями інтерфейсу. Технологія обміну даними в обох також постійно змінюється. До речі, цікава деталь: можна самому обчислити пропускну здатність інших слотів однієї модифікації (x1, x2, x4, x8 ...) знаючи пропускну здатність тільки однією з них.

Вся справа в тому, що це значення збільшується вдвічі разом зі збільшенням кількості ліній. Наприклад, ми знаємо, що пропускна здатність PCI-E x2 2.0 дорівнює 1.0 Гбайт / с. Множимо "в стовпчик" (жартую). Отримуємо 2 Гбайт / с для x4, а 4 Гбайт / с для x8 відповідно. Але щоб не заплутатися, потрібно пам'ятати, що лінії теж збільшуються вдвічі, тобто після x1 йде x2, потім x4 і так далі. Поки максимальна кількість ліній таких слотів дорівнює 16.

Так все ж є різниця між PCI Express x16 версії 3.0 і версії 2.0?

Давайте розберемося. PCI-E v 2.0. З'явився на світ в 2007 році. Має відмінні швидкісні характеристики. У значну частину "геймерських" материнських плат включили цей роз'єм.

PCI-E v 3.0. Є певним продовженням зазначеної лінійки інтерфейсів. Вийшов вже в 2010 році. Має подвоєну пропускну здатність у порівнянні зі старшим "братом".

В Насправді, з виходом даної модифікації відкрилися абсолютно нові можливості в Геймінг, векторному і 3D побудові зображення, а також в мультиплікаційної сфері. Сьогодні ця версія залишається найбільш популярною.

Значить, все-таки, потрібно купувати те, що новіше?

Однак, не потрібно поспішати з висновками. Адже крім вищезгаданого є інші деталі, на які варто обов'язково звернути увагу щоб не бути розчарованим, наприклад, при складанні ПК на тій чи іншій материнській платі.

Які це деталі?

Для того щоб вийти на будь-яку продуктивність рекомендується:

 • Враховувати спочатку інтерфейс пристрою, що підключається. Якщо, наприклад, ви тільки збираєтесь придбати відеокарту, то рекомендується перш за все уточнити який у вас інтерфейс.
 • Перевірити сумісність пристроїв сполучення. Немає сенсу купувати карту, де є PCI-E v 3.0 для материнської плати в якій PCI-E v 2.0. Приросту в продуктивності більше ніж у роз'єму меншою версії ви все одно не отримаєте. І навпаки: карта зі старшою версією не буде краще працювати на більш новому слоті.
 • Дізнайтеся, на що ще може бути здатний Ваш комп'ютер. Не поспішайте робити повний апгрейд вашого ПК, не розібравшись з максимальними можливостями його складових. Можливо, можна придбати іншу карту для старого роз'єму тільки поліпшеною специфікації і цього вистачить.

висновок: потрібно розібратися в специфікаціях обладнання перед тим як поєднувати його складові.

Коли ж потрібно оновлюватися?

Звичайно, якщо у вас старе "залізо" і витиснувши з нього максимум, ви не дотягуєте до бажаної продуктивності, тут необхідно почати з апгрейда самої "материнки".

Однак, буває і таке, що користувач просто знехтував налаштуванням і роз'єм просто не працює так як міг би. Тому за часту помилково переплачує за нову специфікацію. Тут краще сто разів перевірити ніж один раз переплатити або купити те, що взагалі несумісне з Вашою системою.