У чому різниця між орендою і прокатом?

У людей не завжди є можливість купити необхідне майно для використання в побутових або комерційних цілях. Тоді їм доводиться домовлятися з приватними власниками або юридичними особами про передачу таких речей і об'єктів у тимчасове користування. Цей вид цивільно-правових відносин регулюється статтями ГК РФ.

Що таке оренда

Оренда - це взаємодія, результатом якого стає передача власником свого майна для тимчасового використання, або володіння та тимчасового використання іншій особі. Він отримує прибуток. Особі, яка прийняла майно у тимчасове користування, належать усі доходи, отримані за період експлуатації.

оформляється оренда письмовим договором. Сторонами угоди є: орендодавець - власник об'єкта, орендар - особа, яка приймає орендовану власність. Вони є фізичними або юридичними особами.

Орендодавець або особа, яка отримала від нього повноваження на передачу власності, завжди отримує орендну плату. Орендар, який прийняв об'єкт, отримує прибуток в тих випадках, коли мета використання комерційна.

Наприклад, громадянин, який взяв у тимчасове користування земельну ділянку, виростив на ньому овочі, продав, отримав дохід. Громадянин зняв квартиру для проживання. Прибуток від користування нерухомістю він не отримує.

Предметами оренди служать об'єкти і речі, що не втрачають своїх властивостей за період експлуатації, неспоживна. Передане для тимчасової експлуатації нерухоме та рухоме майно:

 • підприємства.
 • ділянки землі.
 • Будівлі та споруди.
 • природні об'єкти.
 • Транспорті засоби.
 • Речі для благоустрою побуту.
 • устаткування.
 • Інші речі.

Наприклад, є машина, навантажена яблуками. Машину в тимчасове користування здати можна, а яблука не можна. Не зможе орендар віддати, по закінченню терміну орендних відносин, ті ж яблука, які взяв, а машину віддасть в незмінному вигляді.

Умови здачі об'єктів в експлуатацію на певний термін різні. Ці відмінності регулюється статтями ГК РФ. Оренда будинків та споруд проводиться на одних умовах, а транспортних засобів на інших. Такі ж відмінності між прокатом, лізингом, передачею підприємств.

Що таке прокат

Один з видів орендних відносин є прокатом. Орендодавець-підприємець (юридична особа) здає орендарю (фізичній або юридичній особі) рухоме майно у тимчасове користування. Плата за використання його власності проводиться згідно з домовленістю, є доходом власника. Прийняті обладнання або речі використовуються для споживчих цілей, без отримання прибутку.

Наприклад, громадянин взяв напрокат холодильник. Він користується ним, але прибутку не отримує. Підприємець на літній період взяв напрокат холодильні камери, прямої вигоди від їх використання не отримує.

Прокат оформляється угодою, яке є публічним. Предметом прокату стає рухоме майно, яке не змінює своїх властивостей під час експлуатації (неспоживна).

Загальні положення оренди і прокату

Закон пред'являє однакові вимоги при передачі об'єктів в оренду і прокат за наступними пунктами:

 1. Об'єкт, який передається у тимчасове користування, повинен бути описаний в угоді згідно характеристикам або документам, що вказує на його індивідуальність.
 2. При наданні інформації, що передається власності орендарю, орендодавець знайомить його з правилами експлуатації або забезпечує призначеними для користувача інструкціями. Технічна справність об'єкта зазначається в угоді.
 3. Виявлені недоліки в процесі експлуатації, про які повідомлено письмово, виправляються орендодавцем протягом 10 днів, або майно замінюється аналогічним, справним. За псування власності орендодавця розплачується винний.
 4. Плата за тимчасове використання майна вноситься одноразовим платежем або частинами, згідно з нормами, прописаними в угоді. Пред'являються однакові вимоги до стягнення заборгованості з орендаря (досить виконавчого напису нотаріуса). Переплачені гроші повертаються орендодавцем при достроковому поверненні його власності.
 5. При обопільній згоді сторін, в угоду про експлуатацію об'єкта вносяться будь-які пункти, які суперечили нормам закону і регіональним нормативним актам.

Відмінність між орендою і прокатом

Порівнюючи умови в укладених договорах оренди і прокату, слід зауважити, що є пункти з відмінностями використання переданого майна.

Оформлення та розірвання договору

При оформленні договору оренди строком від 1 року, потрібно його Державна реєстрація. Потрібна реєстрація при будь-якому терміні, якщо одна зі сторін або обидві є юридичними особами.

Терміни укладання договорів від короткострокових (до 1 року) До довгострокових (від 5 років). Дострокове розірвання домовленості обидві сторони можуть здійснити тільки через суд, довівши порушення умов угоди.

При угоді, укладеній на невизначений термін, будь-яка зі сторін може відмовитися від орендних відносин, попередивши письмово іншу сторону за 1-3 місяці. Орендар має першочергове право на пролонгацію закінчився договору, за умови відсутності порушень по діяв угодою.

Угода з прокату обладнання, речей оформляється на термін не більше 12 місяців, державної реєстрації не потрібно. Орендар має право відмовитися від користування річчю, взятої напрокат, в будь-який час, при письмовому повідомленні орендодавця за 10 днів до відмови. Першочергового права на продовження закінчився угоди не має.

сторони договорів

Договір оренди оформляється між власником власності і особою, яка приймає цю власність. Обидві сторони можуть бути як фізичними, так і юридичними особами.

При оформленні договору прокату слід враховувати, що фізична особа, згідно з законодавчими нормами, орендодавцем бути не може. Виконати цю функцію може тільки підприємець (юридична особа). Орендарем може бути будь-який громадянин або організація.

Об'єкти, їх утримання та обслуговування

Об'єкти, що передаються при оренді, є неспоживна майном, рухомим і нерухомим. Майно, що орендується, за згодою орендодавця, може бути передано орендарем в суборенду, надано в експлуатацію іншій особі безоплатно. Свої орендарської права і обов'язки він може передати в заставу, в якості внеску.

Проведення капітального ремонту переданої власності забезпечує орендодавець, а поточний ремонт виробляє орендар. Він протягом всього терміну експлуатації зобов'язаний стежити за справністю і робочим станом об'єкта.

У прокат передаються тільки рухомі неспоживна речі і обладнання. Орендарю їх не можна нікому здавати і передавати від свого імені. Прокатні обладнання, речі завжди ремонтує власник, крім прямої псування тимчасовим власником.

Підводячи підсумки, слід зазначити, що різниця між орендою і прокатом позначається:

 1. Формами договорів (публічністю).
 2. Термінами дії угод, необхідність їх державної реєстрації, можливості відновлення, дострокового розірвання.
 3. Статусом взаємодіючих осіб.
 4. Характеристикою переданого майна, його обслуговуванням, змістом.