У чому різниця між авансом і зарплатою

Багато громадян звикли отримувати оплату за роботу у вигляді авансу і підрахунку заробітної плати. Існує законодавче регулювання оплати за працю. Встановлено конкретні терміни, суми виплат і способи перерахування. Але в чому ж різниця між ними?

Законодавче регулювання оплати праці

У Трудовому кодексі РФ в статті 136 описані основні положення оплати праці:

  • Перерахування не менше, ніж один раз на 2 тижні (раз в 15 днів).
  • Оплата здійснюється протягом 15 календарних днів після завершення розрахункового періоду.
  • Якщо виплати потрапляють на святковий або вихідний день, вони виробляються напередодні.

Конкретних термінів нарахування заробітної плати або авансу не встановлено, так само як і їх суми. Головне, оплата праці не може бути менше встановленого федерального або регіонального значення МРОТ. Терміни перерахування грошей встановлюються всередині організації індивідуально і закріплюються в локальних актах і трудових договорах з працівниками. Грошові перерахування не повинні суперечити описаним вище критеріям.

Визначення авансу заробітної плати

У трудовому законодавстві не закріплено визначення авансу, існує тільки термін "заробітна плата". Але так як прийнято виплачувати зарплату 2 рази на місяць, умовно видається її частина вперед. Саме це отримало назву аванс заробітної плати. Оплачується він тільки при фіксованій зарплати, наприклад, посадовий оклад або ставки. Якщо співробітник отримує гроші за робочі години або зміни, йому нараховується сума за відпрацьований період.

Розраховуватися аванс може різними способами:

  1. фіксована сума. Не найкращий спосіб, так як людина може піти на тривалий лікарняний і не пропрацювати необхідний час, в результаті у нього вийде борг перед компанією.
  2. Застосування відсотка від тарифу або окладу з урахуванням відпрацьованого часу. Найбільш поширений спосіб розрахунку. Дозволяє виплатити частину зарплати, але не переплачувати її в разі раптового відсутності працівника. Відсоток можна встановити різний, найчастіше це 30-40% від окладу.
  3. Пропорційно відпрацьованому часу вважається найефективнішим способом оплати. По суті, встановлена ​​зарплата нараховується двічі на місяць по кількості робочих годин. Таким чином, розраховується аванс заробітної плати тільки за фактично робочий період. В середньому виходить половина встановленого окладу або ставки.

При будь-якому способі розрахунку, в основі лежить виробничий календар, тобто аванс розраховується завжди, якщо людина відпрацювала необхідну кількість часу за календарем (за умови стандартного робочого тижня). Наприклад, майже половина січня не робоча, але аванс все одно виплачується.

Важливою відмінністю авансу від зарплати служить те, що з нього не утримується прибутковий податок. Це пов'язано з тим, що податок може бути розрахований тільки з повної суми оплати за працю. А це можливо зробити, коли співробітник пропрацював необхідну кількість годин у розрахунковому періоді.

Виплата заробітної плати

Як було сказано вище, кожен офіційно працевлаштований громадянин повинен отримувати оплату за працю не менше, ніж кожні 15 днів. З заробітної плати утримується ПДФО 13%. Розраховуватися він може тільки з повного доходу.

Терміни перерахування зарплати і способи встановлюються всередині організації. Однак існують рекомендації, що розрахунок авансу і зарплати відбувається згідно з постановою уряду від 21.09.2016 № 14-1 / В-911. Оплата за першу половину місяця повинна проводитися з 16 по 30 (31) число. При цьому сама виплата може бути разової або багаторазової. Відповідно остаточний розрахунок зарплати повинен бути з 1 по 15 число кожного місяця.

У локальних актах і трудових договорах прописуються точні дати отримання грошей, а не період нарахування. Отримати гроші працівник може різними способами: через касу на руки або на банківський рахунок.

Основні відмінності між авансом і заробітною платою

Вивчивши нормативну базу, можна зробити висновок, що аванс є частиною оплати за працю, її неодмінною складовою. Ця виплата обов'язкове з боку роботодавця. Однак існують відмінності між зазначеними коштами. Вони представлені в таблиці нижче

критерії аванс Заробітня плата
Терміни перерахування грошей Друга половина місяця. Виплачується частина зарплати за відпрацьовані 2 тижні Підрахунок за повністю відпрацьований місяць, оплата на початку наступного
утримання податку немає 13% з остаточної суми
способи нарахування Фіксована сума. відсоток від окладу або ставки. пропорційно відпрацьованому часу Виплата встановленої суми (оклад або ставка) за мінусом авансу і утримання прибуткового податку
частота перерахувань Немає обмежень, можна видавати хоч щотижня Фінальні суми розраховуються в кінці місяця

Аванс і зарплата - обов'язкові виплати всім працівникам. Роботодавець несе відповідальність за сучасність і коректність перерахувань. Затримка в перерахуванні грошових коштів більше доби, підлягає компенсації. Вона розраховується за 1/300 ставки рефінансування, що діє в ЦБ в цей день. Організації або відповідальної особи в такому випадку може загрожувати грошовий штраф.