У чому різниця між бадьяном і анісом?

Аніс і бадьян часто плутають, а ще гірше - вважають, що це дві назви одного й того ж рослини. Зовні вони зовсім несхожі, тоді звідки з'явилася плутанина? Все до неподобства просто - в кулінарних рецептах часто згадують, що аніс можна замінити бадьяном. Це і призвело до появи помилкової думки. Дві згадані прянощі мають різне походження, а властивості схожі. Тим більше, що на території, що населяє слов'янськими народами, спочатку був відомий тільки аніс, а бадьян завезли значно пізніше, і в народі його прозвали "зірчастим анісом".

Що таке аніс?


Аніс вважається однією з найдавніших окультурених прянощів. Його дуже любили стародавні римляни. Будучи любителями бенкетів та ситних страв, вони готували анісову корж, яка сприяла переварюванню їжі і запобігала здуття живота. Спальні кімнати римляни прикрашали листям анісу, і вони дарували приємні сновидіння, повноцінний відпочинок. У Середньовіччі аніс коштував дуже дорого, що ще раз підкреслює його значимість і цінність.

Вражає унікальність складу цієї прянощі. Близько 24% рослинного жиру містять насіння анісу, 18% білків, 3% вуглеводів, також є в них кавова і хлорагеновую кислоти, цукор. Склад ефірних масел в насінні може досягати 6%.

Найціннішою частиною рослини є насіння або плоди. Їх використовують для приготування ліків, настоянок, відварів, які мають жарознижуючу, потогінну, спазмолітичну, сечогінною властивостями. Плоди анісу показані при кашлі, катарі верхніх дихальних шляхів, бронхіті. Рослина часто додають в лікарські склади для поліпшення їх смакових якостей. Настій анісової насіння застосовують при проблемах сечостатевої системи. Можуть його приймати годувальниці, що посприяє поліпшенню лактації. Мазь допоможе від опіків, прискорить процес загоєння ран. Успішно застосовується аніс в косметології, зокрема, відомо його властивість підтягувати шкіру, тонізувати її.

Широко застосовується аніс в кулінарії. Першими його додавати в джеми, повидло почали англійці. Пізніше почали пекти імбирні пряники, де аніс є обов'язковим компонентом. Зелень анісу додають в салати і другі страви. Анісова масло надає тонкий аромат деяким алкогольним напоям, насіння додають в морську рибу, при приготуванні м'яса, консервації.
Має аніс протипоказання і їх треба обов'язково враховувати. Не можна приймати його вагітним жінкам, а також наявність хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту.

Що таке бадьян?

Бадьян має багато імен і серед них дуже часто згадується аніс, наприклад, корабельний, аніс, зірчастий аніс, китайський аніс. Являє собою невеликого розміру тропічна деревце, на якому з'являються плоди у вигляді зірочок з 6-8 листівок. У цих самих плодах міститься велика кількість ефірних і жирних олій, смол, таніну, дубильних речовин. По складу ефірних масел масло бадьяна схоже з анісовим.

Бадьян має здатність поліпшувати роботу шлунково-кишкового тракту, сприяє обходження газів. Відвар з насіння дають при болях в животі, спазмах, судомах, як глистогінний засіб. Через свого стійкого приємного аромату його рекомендують застосовувати для усунення неприємного запаху з рота. Він входить до складу багатьох грудних збір, а також є компонентом деяких лікарських препаратів.

Обережність в прийомі бадьяна повинні проявляти люди, схильні до алергічних захворювань. Протипоказаний при епілепсії, вагітності і лактації. Ефірна олія бадьяна в чистому вигляді не можна наносити на шкіру.

У кулінарії бадьян також застосовується, причому добавляють його в лікери, настойки, хліб. Якщо взяти витримане вино з полином і бадьяном, то це буде просто алкогольний коктейль, а цілющий напій. Також без бадьяна немислимий такий відомий напій як грог. За своїми якостями він схожий з анісом, але ці дві прянощі не можуть заміняти один одного. Бадьян може комбінуватися з іншими прянощами, дозволяючи створювати неповторні ароматні букети. Його додають в маринади, соуси, готують безалкогольні напої.

Деревне бадьян проти трав'янистої анісу

Називати ці дві рослини родичами не варто, адже це в корені неправильно, навіть незважаючи на їх смакові, цілющі властивості. це два абсолютно різних рослини, а відмінності полягають в наступному:

  • Аніс - це однорічна трава, а бадьян - багаторічна дерево, що дає плоди з 5 до 100 року життя.
  • Бадьян не терпить тривалої теплової обробки, тому його додають в кінці. З цієї причини його не додають в випічку, так як прийде їй гірчинку і неприємний лакричний запах.
  • У рибні страви можна додавати аніс, а не бадьян.