У чому різниця між автобусом і трамваєм?

У той час як за кордоном трамвайний транспорт заново народжується, в Росії його геть знищили в Архангельську, Ногінську і ще 12 містах. Більш брудний і менш екологічний автобус є найбільш поширеним видом міського громадського транспорту (ГПТ). У чому ж їх відмінності для пасажира?

Що таке автобус?

Автобус - це безрейковий засіб наземного транспорту, призначене для перевезення 8 і більше пасажирів. Він має меншу маневреністю, ніж індивідуальний автомобіль, але теж здатний перебудовуватися в інший ряд, розвертатися і об'їжджати перешкоди на дорозі. За винятком зупиночних пунктів і майданчиків для розвороту, не вимагає спеціальної інфраструктури.

Що таке трамвай?

Трамвай - вид масового транспорту, який використовує спеціальні шляху - рейки і електротягу. Обслуговує самі напружені напрямки і центри просунутих в транспортному відношенні міст.

Схожий на поїзд рейковим способом пересування і металевими колесами і на електропоїзд прикріпленням штангами до проводів. За міськими межами в трамвайних перевезеннях часто використовуються рейкові шляхи для електропоїздів, в муніципальних перевезеннях можлива інтеграція з метрополітеном.

Трамваю потрібно менше ширини вулиці, ніж автобусу, що дозволяє економити площу для розширення тротуарів і зелененія зон, організації велодоріжок і навіть парковок.

Що об'єднує ці види транспорту?

Вони обидва відносяться до наземного транспорту масового користування, подвозящіе пасажирів до міста, всередині нього і між містами.

Порівняння переваг і недоліків

Зручніше порівнювати в таблиці:

Відмінна ознака автобус трамвай
екологічність Викиди на рівні тротуарів оксидів азоту, вуглецю, сірки, формальдегідів і бензапирена, що провокує зростання захворювань населення. Більш екологічний, не забруднює пилом і вихлопними газами пам'ятники і будинки, не схильний до впливу ожеледиці і не вимагає піщано-соляних сумішей.
маневреність Досить легко об'їжджає перешкоди, наприклад, якщо виділена для нього смуга зайнята потрапили в аварію автомобілем. Ні, оскільки при сходженні з рейок рух стає неможливим. Доводиться робити більший радіус шляху при повороті.
складність управління - Простіше, ніж в інших видах ГПТ.
Місткість і провізна спроможність До 150 пасажирів, до 9000 пас. в годину. Годинна завантаження у 1 вагона вище від 1,5 раз і більше. Вагони можна від'єднувати і приєднувати, економлячи на водіях.
крутизна схилу Може бути вище через кращого зчеплення гумових коліс з дорожньою поверхнею. Нижче через можливе проковзування металевих коліс по металевій поверхні рейки.
особливість двигуна - Швидше, плавніше і без перемикання передач набирає швидкість, економічніше і немає щіток, що різко знижує знос
Витрати на інфраструктуру Рідке паливо дорожче, ніж електрику з супутньою їй інфраструктурою. Створення обходиться дорожче, зміст набагато дешевше.
Можливість зміни маршрутної мережі ГПТ ходить по заздалегідь заданому маршруту, але при ремонті і культурно-масових заходах потрібні ділянки схеми руху замінюють на інші безпечні. Проблематично, оскільки потрібно прокладати рейки, протягувати дроти і встановлювати електричні підстанції.
схильність пробках Є, навіть якщо їде не по виділеній смузі, оскільки автомобілі її перетинають для поворотів направо і в'їзду у двори. Ні. За винятком випадків, коли рейки утапліваются в дорожнє полотно до рівня його поверхні і можливий виїзд на трамвайні колії.
Середня швидкість руху, км / год 10-20 15-25
Рівень шуму - Технологія з гумовими прокладками і бетонною основою зводить шум і вібрацію до мінімуму.
Термін служби, років 10 30-40

Оскільки управляти рейковим транспортом відчутно простіше, особливо на відокремлених від інших засобів пересування маршрутах, то заробітна плата нижче, ніж у водіїв автобусів. Це пояснює факт переважання в трамвайному водінні жінок, яким важко конкурувати з чоловіками - володарями професійних водійських прав.

За експертною оцінкою на травень 2019 р собівартість перевезення 1 пасажира автобусів на 40% вище, ніж трамваєм.

Підсумуємо

Автобус і трамвай є окремими ланками одного системи ГПТ і з найбільшим ефектом працюють при виконанні своїх ролей. Трамвай ефективний в містах з населенням від 300 000 чоловік і на маршрутах з пасажиропотоком 2000 і більше пасажирів на годину. Серед видів наземного транспорту тільки він дозволяє пристосовувати довжину рухомого складу під добове і сезонне зміна пасажиропотоку додаванням або розчеплення вагонів. У мільйонниках трамвай як більш швидкісний вид використовується в міжрайонному повідомленні, для зв'язків з передмістями, а автобусний - всередині районів.

Трамвайний транспорт слід використовувати у великих містах, на магістралях з стійким пасажиропотоком. Автобусний - на недоцільних для рейкових перевезень місцях (гори з крутими підйомами та спусками і т.п.), де він дозволяє змінювати маршрути, використовувати транспортні засоби різної місткості, що доцільно на лініях з малим пасажиропотоком.

Завдяки простоті управління, передбачуваності руху і відсутності рідкого палива трамвай безпечніше, так як рідше потрапляє в аварії. І він вигідніший для бізнесу, якому важлива стабільність для планування ведення справ на кілька років вперед.

Важлива перевага трамвая в Росії полягає в передбачуваності часу поїздки, оскільки при відокремленні його шляхів час поїздки пасажира не залежить від пробок. Тому на такий транспорт набагато охочіше пересідають водії власних автомобілів, які шукають альтернативу способу пересування.