У чому різниця між оцінкою і оцінкою

Кожна людина хоча б раз у житті, отримавши в школі або інституті свій зошит після перевірки, задавався питанням, чому так? Чому 4, а не 5? Чому викладач похвалив, але поставив 3?

Перш за все, варто розібратися, що похвала і виставлена ​​відмітка - не одне й те саме. Саме тому в педагогіці існує два поняття: оцінка і відмітка. У деяких випадках вони є синонімами, однак позначають різні речі.

оцінка

Слово "оцінка" утворено від дієслова "Оцінювати", тобто висловлювати судження про цінності або значущості чого-небудь. Коли мова йде про учнівське відповіді, вчитель дивиться зміст і правильність. Результатом цього процесу є відмітка, яка виставляється в зошит або журнал.

Аналізуючи роботу, педагог висловлює думки не тільки про те, наскільки вірно вона виконана, але і про успіхи дитини при виконанні даного завдання. Наприклад, коли не дуже успішний учень, який навчається зазвичай на 2-3 бали, виконує складне завдання, учитель говорить "Молодець", "Розумниця" і т.п., але в журнал пише цифру, а не слово.

Педагог аналізує роботу, підраховуючи помилки, простіше кажучи, рецензує отриманий матеріал. Виходячи з отриманих результатів або при порівнянні успішності одного і того ж учня в різні періоди, учитель висловлює висновок, заснований на критерії оцінювання. Тобто оцінка є результатом оцінювання.

відмітка

Якщо подивитися на словотворчі ланцюжок самого слова, стане ясно, що утворено воно від дієслова "відзначати", тобто робити мітку. Під міткою в педагогіці розуміється якийсь символ, який викладач виставляє в журнал успішності. Для російських шкіл найбільш поширений тип міток: 1,2,3,4,5. Тобто це кількість балів, отриманих за відповідь. Існує десяти- і стобальна система. Для Америки характерно виставляння буквених міток, де Про прирівнюється до 5+, а U до 1.

Вірменія, Грузія, Білорусія навчаються за десятибальною системою, а Україна перейшла на 12-бальну.

Критерії, за якими педагоги виставляють ту чи іншу позначку, прописані в робочих програмах з кожного предмета, і зазвичай кожен предметник заздалегідь озвучує, який бал за що ставиться. Однак навіть в рамках одного предмета ці критерії можуть змінюватися. Так за 3 помилки в диктанті з української мови учень ще може отримати "4", якщо дві з них на одне правило; а ось в словниковому диктанті вище "трійки" за таку роботу ставити не можна.

Також будуть відрізнятися позначки за виконання завдань різної складності. У деяких школах, наприклад, для контрольних робіт готують кілька варіантів завдань: на 3 бали, на 4 і на 5. Школяр, який виконав вірно всі завдання на "трійку", 3 бали і отримає. А той, хто допустить помилки, але буде виконувати завдання на "п'ятірку", запросто може розраховувати на 4 бали.

"Одиниця" ставиться в тому випадку, коли завдання не виконане взагалі або списано, і викладач зміг це довести.

Загальні риси

Як би не відрізнялися поняття "Оцінка" і "відмітка", в деяких випадках вони синонімічні.

Коли вчитель поряд з "п'ятіркою" пише "Молодець!", Оцінна складова збігається з бальною. Так само відбувається, коли "кол" або "двійка" виведені жирним шрифтом або займають більшу частину зошитового листа. У цьому випадку про обурення вчителя говорить саме шрифт, а не самі слова.

У 1 класі вчителя початкової школи зазвичай клеять наклейки або ставлять печатки зі смайликами. Вираз мордочки смайлика відповідає певному балу. Таким чином, вчитель за допомогою емоції смайлика показує результат перевірки роботи учня. А батьки, знаючи, який смайлик якому балу відповідає, роблять висновки про успішність своєї дитини.

різниця понять

Отже, визначивши понятійний апарат, можна зробити висновок, що відмітка - поняття більш вузьке, ніж оцінка. Перша виражається одним-двома символами, в той час як друга може бути висловлена ​​досить довгою промовою.

відмітка завжди фіксована (За винятком випадку додавання + або -), але в офіційні бланки такі полубалли не ставляться. У шкільному атестаті або дипломі вузу цифра замінюється словами "відмінно", "добре" або "задовільно", що відповідає 5, 4 або 3.

Оцінка ж може бути будь-який, головне, щоб вона була озвучена (або прописана) грамотно, цензурно і необразливо для учня. Оцінка покликана стимулювати школяра або студента до подальшої плідної роботи. Наприклад, якщо викладач скаже, що дитині зовсім трохи не вистачило до "п'ятірки", при цьому похвалить старання, ймовірність того, що дитина в наступний раз докладе всіх зусиль для більш якісної підготовки або відповіді, буде набагато вище. І навпаки: якщо учня постійно лаяти і вказувати на помилки, не звертаючи уваги на успіхи, якісна успішність падатиме.

Тому найкращою оцінкою будуть вислови на кшталт "Сьогодні не вийшло, але видно, що намагався. Наступного разу обов'язково вийде". Велику помилку допускають вчителі, які порівнюють різних учнів. З точки зору педагогіки, єдино вірним буде порівняння учня тільки з самим собою в динаміці. Наприклад, в 1 чверті Вася робив 20 помилок в прикладах на розподіл, а в 3 чверті вже 10. Так, це все ще "двійка", але прогрес великий.

Розібратися в понятійному апараті цих схожих слів зовсім неважко, однак, на жаль, сучасне педагогічну освіту таке, що далеко не всі фахівці, що приходять працювати в школу, розуміють різницю. Звідси і труднощі в оцінюванні, і брак мотивації у дітей, що навчаються у таких педагогів.