У чому різниця між загальним трудовим стажем і страховим стажем

На перший погляд можна визначити, що страховий і трудовий стаж - це щось ототожнене і має спільне походження. Але загальним в цих поняттях є тільки вислів такого слова як стаж, а от все інше має істотну відмінність. Так, трудовий став вже неактуальним при призначенні пенсії і альтернативою йому тепер став страховий, як абсолютно нове явище. А тому, про новому правовому врегулюванні пенсійного законодавства працездатного населення дізнатися більше інформації зовсім не буде зайвим. Але, спочатку все ж слід конструктивно розібратися в цих двох поняттях.

Ще зовсім недавно при нарахуванні пенсії органи пенсійного фонду керувалися тільки трудовим стажем. Однак, згодом проведеної пенсійної реформи, такий термін був скасований і головною підставою при призначенні пенсій зараз вважається вже страхової.

Основні поняття трудового стажу

Під трудовим стажем мається на увазі весь період фактичного робочого часу співробітником. За цими параметрами нараховувалися не тільки пенсії, але відпускні кошти і вихідну допомогу.

Підставою при обчисленні стажу був трудовий договір між власником підприємства і працівником. В даний період включалося весь час, протягом якого суб'єкт був працевлаштований.

Основними типами такого виду, є:

  1. Стандартний, який був визначений порядком трудової угоди для суб'єкта.
  2. для держслужбовців, передбачає певний тимчасовий проміжок роботи саме в органах державної власності.
  3. спеціальний, обумовлений роботою на небезпечних і спеціальних ділянках або умовах роботи.

Уже з 2007 року цей показник не є основним критерієм для нарахування пенсії. Разом з тим, він застосовується при визначенні пенсії тільки у виняткових випадках.

Визначення понять страхового стража

Страховим стажем є такий проміжок трудової діяльності, під час якого працівником регулярно проводилися відрахування. Тепер такий показник буде основним для пенсійного віку.

На сьогодні даний вид вважається основною підставою при розрахунку пенсійних відрахувань. Цьому передувало внесення змін і доповнень до законодавчої бази щодо пенсійного забезпечення. Згідно з нововведеннями, розмір пенсії зараз базується не на всьому терміні відпрацьованого часу, а тільки на те, за яке в пенсійний фонд були проведені відрахування - страхові виплати.

Навіть якщо працівник здійснював свою діяльність в іншій країні, але періодично перекладав внески в ПФ тієї країни, громадянином якої він є, то і це буде враховуватися в стаж. Крім того, в цей стаж включаються:

  • Лікарняні листи, які оформлені офіційно.
  • Час догляду за двома дітьми до трьох років.
  • Перехід державного працівника на іншу роботу з перекладу.
  • Період, коли людина значився на біржі праці.
  • Покарання у вигляді громадських робіт.
  • Термін по догляду за хворим родичем згідно медичного висновку.

Основні відмінності трудового стажу і страхового

Обидва ці виду зумовлюють ряд деяких відмінностей. До основних відносяться: кількість робочих років і наявна вислуга. Так, страховий визначає розмір виплат по пенсії, тоді як трудовий може оцінити розмір майбутніх страхових відшкодувань.

До страхового стажу передбачається внесення занять підприємницькою діяльністю. Оскільки головним нюансом цього виду є перерахування виплат до пенсійного фонду. А ось за трудовим стажем цього не передбачено.

Порядок страхового стажу передбачає зміну розміру пенсійних нарахувань. При цьому слід розуміти, що трудовий стаж, навіть якщо він безперервний, то може не враховуватися для збільшення розміру виплачуваних пенсійних коштів.

Що входить в страховий стаж і яким чином він впливає на пенсію

У правовому полі - страховим стажем є період, протягом якого працівник підлягає загальнообов'язковому страхуванню. Іншими словами, він або за нього, повинні щомісяця бути сплачені пенсійні відрахування в розмірі мінімального страхового платежу, але не менше нижчої межі.

Застрахованим за чинним законодавством може бути будь-яка людина, який оформлений офіційно згідно трудового законодавства і є співробітником підприємства. Головне, щоб із зарплати вчасно проводилися відрахування на соціальне страхування.

Слід знати, що в страховий період входять тільки ті місяці, в які виплачувалися відрахування. зараз існує єдиний внесок із соціального страхування, частина з якого йде конкретно на пенсійний фонд. Виплачують його і працівники, і власник підприємства або підприємець.

Одним з важливих моментів є те, що при нарахуванні пенсії зараховується тільки легальна зарплата. Це та, з якої сплачуються внески. Заробітні плати "в конвертах" і неофіційно виплачені, до уваги не беруться і з неї коефіцієнт обчислюватися не буде. А він є дуже важливим при розрахунку пенсійних виплат.

Єдине, що ще якось зможе об'єднати ці дві величини, так це якщо у працівника є в наявності тривалий трудовий стаж, особливо безперервний, а також є і страховий. В такому випадку, при порівнянні цих показників, якщо друга виявляється меншою, то розмір призначених коштів буде обгрунтований першим.