У чому різниця між освітою і освіченістю

Коли мова заходить про освіту і освіченості, нерідко виникає плутанина понять. Здавалося б, кожен з нас знає, що таке утворення і що з себе представляє освічена людина. Але лише деякі відразу зможуть дати точні визначення. І така пастка чекає більшість з нас, коли стикаються суміжні поняття. Часто освіту плутають з освіченістю і послуговуються даними слова в мові неправильно, ніж відразу видають своє невігластво. Тоді як насправді це прикордонні, але паралельні поняття.

Специфіка поняття "освіта"

Термін "освіта" найчастіше означає конкретну кваліфікацію в конкретній області, отриману в конкретному навчальному закладі. По-іншому кажучи, це сукупність офіційно отриманих знань. Сьогодні освіта це життєва необхідність. Без його існування людям складно влаштуватися в житті. Крім малого заробітку, людина без освіти отримує клеймо безграмотного і навіть дурня, а найбільш консервативні члени відгукнуться про такий як про тягар суспільства. Освіта, на думку ряду експертів, це двигун прогресу розвинених країн. Це і причина підстави чудових університетів, і підготовка нових кадрів, а значить висока продуктивність праці всієї країни.

Освіта - це тривалий процес, наповнений різним змістом. Він може відбуватися за допомогою відвідування освітніх установ, самостійного навчання або в порядку спілкування з носіями будь-якої корисної інформації. Не дарма до слова "освіта" застосовні дієслова "отримати" і "мати". Проте все це відносно. Само по собі воно не може гарантувати високої зарплати. Значення має не тільки обсяг, але і різноманітність, і якість знань. Крім того, важливо, щоб освіта мала практичну затребуваність. В іншому випадку навички, отримані в навчальних закладах, залишаються лише задокументованим фактом і прямо не впливають на освіченість людини.

Специфіка поняття "освіченість"

під даним терміном розуміється конкретний результат - фактичне придбання знань і навичок. Іншими словами, освіченість це освіченість, розвиненість і культура. Сьогодні вона вважається неодмінним соціальним атрибутом сучасної людини. Освіченість носить неформальний характер і дістається людині скоріше не в установах, а в процесі соціалізації, життєвого досвіду та інших життєвих моментах.

Освіченість людини помічають як якість особистості. Часто можна почути, як співрозмовник відгукується про розум говорить, тобто дає пряму оцінку його широкої освіченості, його здатності виявляти на практиці гармонійне поєднання позитивних рис особистості з обов'язковим мінімумом життєвого досвіду, спеціальної освіти, культури та ерудиції.

де зв'язок?

Обидва явища, які описуються нами, в деякій мірі досягаються в рамках навчання в системі: Початкові і середні школи, інститути, університети. Вони дозволяють людині більш-менш впевнено почувати себе в різних відносинах.

Освіта має на увазі формування знань, тоді як освіченість - ерудицію, певний рівень знань і навичок. Але все це - знання людини (кількісні та якісні). І, незважаючи на тісний зв'язок, поняття не замінюють, а доповнюють один одного. Уявіть, що освіта - ядро, навколо якого вибудовується безмір освіти. Одне не виключає іншого. Але наявність ядра офіційно закріплює статус освіченої людини.

Сьогодні деякі дослідники стурбовані одержимою ідеєю про освіту. Небезпека полягає в тому, що якщо бездумно отримувати один диплом за іншим, то зв'язок освіти і освіченості слабшає. Надмірна заклопотаність людини уявити себе колективу як успішної людини спотворює уявлення про те, яким має бути якісне навчання. Звідси замкнуте коло, коли держава хоче, щоб якомога більше людей навчалося в інститутах і університетах, кількісний ріст бажаючих незмінно призводить до погіршення якості вищої освіти. Ще кілька десятків років тому перед ним стояли інші завдання: культурні, моральні та інтелектуальні, що прямим чином позитивно впливало на освіченість людини.

принципові відмінності

Підміна понять поширений бич сучасності. Більшість великих компаній, особливо ті, що зав'язані на продажах, широко використовують так званий принцип bait and switch або підміна понять. Ви напевно з цим стикалися. Згадайте, коли реклама обіцяла вам одне, а після покупки, коли починаєш розбиратися, більше придивлятися і помічаєш невелику різницю. Те ж саме стосується освіти і освіченості. Головне вчасно зрозуміти, як розставлені акценти.

Щовесни всюди починає миготіти реклама про те, як важливо здобути вищу освіту. Університети конкурують за абітурієнтів, обіцяючи не тільки якісне навчання, а й неймовірні перспективи, які відкриються для випускників після.

Батьки, знайомі, вчителі, всі як один говорять, що кожен в обов'язковому порядку повинен продовжити навчання у вищому навчальному закладі. І ось молода людина надходить в один з кращих університетів свого міста або навіть країни, в надії доторкнутися до потаємного. Проходить місяць, рік, два і ось студент вже скептично ставиться до навчання, щось пропускає, розставляє свої пріоритети. Можливо, він навіть вчиться не так вже успішно, але, тим не менш, в кінці отримує довгоочікувану корочку і з гордістю оголошує всім, що тепер освіту у нього в кишені. І це дійсно так. Ось він, диплом про закінчення університету. Процес отримання людиною знань завершено. Але, що він має в дійсності? Чи можна сказати, що результатом придбання людиною знань є його освіченість? В одному випадку це дійсно так.

Випускник не тільки володіє документом, а й підтверджує диплом блискучими і унікальними знаннями, отриманими в численних практичних і теоретичних заняттях, лекціях, багатогодинних відвідини бібліотек, семінарів тощо. Але в іншому випадку все не так райдужно. Олександр Солженіцин написав одного разу публіцистичне есе "Образованщіна", в якому навів судження, що наявність диплома не робить людину по-справжньому освіченою. Це лише видиме освіту або помилкова освіченість.

Освічена людина і людина, яка має вищу освіту - це два різних поняття, по крайней мере, в російській мові. Не дарма нашу мову називають великим і могутнім. Нарівні з передачею інформації, ми можемо замаскувати в реченні всі відтінки іронії. Так, словосполучення "освічена людина" часто замінюється на "людина з вищою освітою" або "людина з дипломом". Мати - не означає бути. Якщо здобуття вищої освіти готує для людини більше кар'єрних перспектив, то освіченість є необхідним елементом для отримання більш високого соціального статусу. І з іншого боку, наскільки якісним буде рівень освіти людини - настільки широкою буде і його освіченість.

На завершення

Підводячи підсумок, узагальнимо: освіта - це протікає процес, а освіченість - результат або, швидше за, стан.  До освіченості варто прагнути, але не забувати при цьому про освіту. Гонка за дипломами без реальних знань не призведе ні до чого хорошого. Освіта, безперечно, є важливим критерієм, як професійного зростання, так і соціального статусу. Але на перевірку практичні знання, тобто освіченість, часом, виявляються важливішими.