У чому різниця між загальним і вільним ХГЧ?

Ще з часів палеоліту здатність жінки створювати нове життя визнавалося справжнім дивом, а її плодючість - запорукою виживання людського роду. Стародавні люди обожнювали жіноче начало, створивши культ Великої Богині-Матері і безліч найрізноманітніших міфів і легенд, що пояснюють циклічність зміни пір року різними причинами, так чи інакше пов'язаними з плідністю Природи.

Звичайно, в наш цинічний століття таке трепетне ставлення до чуда створення нового життя вже не спостерігається настільки широко. Однак, чим більше наука з'ясовує механізми зародження людини, тим більш дивно нам вони здаються.

Загальний ХГЛ

У наш час експрес-тест визначення вагітності можна купити вже не тільки в аптеці, але і в будь-якому супермаркеті. Непоказний маленький шматок пластику дозволяє дати відповідь на головне питання більшості подружніх пар в самій що ні на є однозначній формі: або так, або ні. Пошук відповіді на таке серйозне питання в житті кожної жінки затьмарює собою інше питання: як же визначається вагітність і які механізми при цьому задіяні?

Тест на вагітність є свого роду лакмусовим папірцем, яка знайома кожному з шкільного курсу хімії. Тільки в цьому конкретному випадку визначається наявність в сечі особливого гормону - лХГ людини або скорочено ХГЧ. Ця речовина виробляється тільки в організмі вагітної жінки, завдяки чому він є безпомилковим показником вагітності.

В одній з фаз менструального циклу в яєчниках утворюється тимчасова залоза, яка називається жовтим тілом. Назву свою вона отримала через жовтого кольору свого внутрішнього вмісту. Її призначення у виробленні жіночих статевих гормонів естрогену і прогестерону, які готують матку до можливої ​​вагітності і прикріплення до її стінки зародка. Якби цього не відбувалося, то матка відкидала плід, розцінивши його чужорідний сторонній предмет, від якого потрібно негайно позбутися.

Однак, якщо зачаття дитини не відбулося, жовте тіло самостійно зруйнуються через кілька днів, щоб знову відродиться під час наступного циклу.

У разі зачаття зовнішня оболонка плаценти, яку називають хорионом, починає вироблення ХГЧ, та так інтенсивно, що кожні кілька днів її концентрація збільшується в два рази. У наявності, таким чином, зростання в геометричній прогресії.

ХГЧ починає стимулювати жовте тіло на вироблення підвищеного кількостей прогестерону і естрогену, до того ж не дозволяє йому руйнуватися, тому що в противному випадку може статися переривання вагітності і викидень.

Апетити плаценти по частині гормонів ростуть пропорційно зростанню плода. Жовте тіло починає не справлятися з поставленим завданням, адже воно вже й так секретує підвищену кількість гормонів, яке в нормальний час воно б ніколи не виробило.

Зрештою, в найкритичніший момент плацента починає сама виробляти необхідні їй гормони і відбувається це на 7-11 тижні, при це рівень ХГЧ в крові починає поступово знижуватися, хоча він виробляється до самого кінця вагітності, щоб зникнути безслідно відразу після пологів.

Таке коротенько біологоческое призначення цього загадкового речовини з важким вимовою - хоріонічного гонадотропіну людини.

Недолік експрес-тесту полягає в тому, що ХГЧ починає з'являтися в сечі через лише пару тижнів після настання вагітності. Тому визначення вмісту ХГЛ в крові, де воно починає бути присутнім вже через кілька годин після зачаття є найефективнішим і безпомилковим методом для з'ясування питання, чи вагітна в даний час жінка. Саме цей аналіз на ХГЧ і називається загальним.

вільний ХГЧ

Настільки чудові властивості і особливості лХГ на цьому не вичерпуються.

Молекула ХГЛ складається з двох половин, пов'язаних між собою ковалентним зв'язком: α і β субодиниць. Їх синтез в організмі відбувається незалежно один від одного і в кров надходять як молекули ХГЛ, так і окремі його складові частини. Але якщо α-субодиниця є спільною основою для цілого ряду так званих гіпофізно гормонів (лютеїнізуючого, фолікулостимулюючого і тиреотропного), то β-субодиниця унікальна і характеризує саме цей гормон. На визначенні вмісту в крові людини цієї субодиниці і заснований метод вільного ХГЧ.

загальні характеристики

Обидва види аналізу спрямовані на з'ясування змісту в крові людини специфічного гормону, який у звичайний час в тілі людини не виробляється - хоріонічний гонадотропін. Його секреція є своєрідним сигналізатором певних змін у функціонуванні організму і відбуваються в ньому змін.

Чим відрізняються

Проте, існують і певні відмінності в цих методах. Якщо загальний ХГЧ спрямований на якісний і кількісний аналіз присутності в крові хоріонічного гонадотропіну, від вільний ХГЛ визначає наявність і зміст β-субодиниць молекули гормону.

застосування

Загальний ХГЛ використовується для визначення якісного та кількісного вмісту хоріонічного гонадотропіну, що служить показником наявності вагітності. Також це дозволяє дізнатися динаміку розвитку вагітності і її патологій: термін вагітності в тижнях і днях, чи є вагітність завмерла, а також наявність позаматкової вагітності.

Вільний ХГЧ застосовується також для визначення деяких патологій плоду, спровокованих генетичними порушеннями: синдрому Дауна і синдрому Едвардса.

Ще однією областю діагностики є дослідження плоду на трофобластние захворювання - досить рідкісний клас захворювань, пов'язані з аномальним розвитком зовнішніх оболонок плаценти.

Треба сказати, що β-ХГЛ може вироблятися не тільки в тілі жінки під час вагітності, але в організмі чоловіків при тестікулярних новоутвореннях, коли гормон виробляється самою пухлиною.