Хмари і хмари - чим вони відрізняються

Для інформативного відповіді на винесене у заголовок запитання читачеві доведеться частково заглибитися в таку специфічну галузь людського знання як метеорологія, яка займається науково-прикладними дослідженнями, вивчають будову / властивості земної атмосфери і особливості відбуваються в ній фізико-хімічних процесів.

Про важливість визначень

Почнемо з того, що термін «хмара» має ходіння в науковому середовищі, а ось термін «хмара» там відсутня як клас. У метеорології під хмарою розуміється видима оком гетерогенна система (Аерозоль) з продуктів конденсації водяної пари у вигляді крапель або кристалів льоду (обидва освіти називають «хмарними елементами»).

В цьому місці слід зробити важливе зауваження щодо рідкої води, що міститься в хмарі в вигляді мікрокрапель, оскільки це не зовсім «звичайна» вода - і зробити невеликий екскурс в фізику. Відомо, що крапля рідини набуває кулясту форму під дією сили поверхневого натягу, а вода як рідина має аномально-високе значення цієї характеристики. Чим менше розмір краплі і тим самим вище величина кривизни поверхні, тим під великим капілярним (або лапласовим - на ім'я відкрив цей закон П'єр-Симона Лапласа) Тиском знаходиться мікрокраплі, причому для найдрібніших мікрокрапель величина цього тиску досягає воістину жахливих величин, при яких вода починає досить відчутно стискатися, а її щільність - рости.

Зростає і тиск водяної пари над поверхнею краплі, через що в хмарі постійно протікають термо- і массообменниє процеси: більші краплі «пожирають» дрібні, але при цьому дрібні багато менше випромінюють / поглинають тепла (в першу чергу через відхилення від закону Стефана-Больцмана про променистому теплообміні), через що вся система крапель знаходиться в нестійкій рівновазі, звідки її може легко вивести цілий комплекс зовнішніх причин.

хмари


Коли через укрупнення хмарні елементи стають настільки великі, що висхідні потоки повітря вже не можуть компенсувати швидкості їх падіння, вони прискорюються до поверхні землі - однак в залежності від умов можуть як додатково укрупнитися (саме так виходить град «недитячих» розмірів), так і повністю випаруватися (звідси бере своє походження феномен так званого «сухого дощу»).

Взагалі, існує три типи строго-наукової класифікації хмар: морфологічний (За їх зовнішнім виглядом), генетичний (По типу їх походження і характеру освіти) і мікрофізичної (По агрегатному стані, розміром хмарних елементів і т.п.) зацікавити читача відішлемо до спеціалізованої літератури, але наостанок відзначимо, що в одній тільки морфологічної системі з її візуальної класифікацією існує десять основних форм хмар, додатково підрозділяються на види і різновиди - але люди «звичайні» спеціальну літературу як правило не відчиняють і в усі подібні тонкощі зовсім не вникають, а користуються суто побутовими визначеннями, що виникають з їх повсякденного досвіду.

види хмар

Звідки взялася хмара

Шукати відповідь на це питання слід в етимології слова «хмара» і похідних від нього, а також випадках їх мовного вживання: «огрядний» (про надмірно повному людині), «похмурий як хмара» (про поганий настрій), «хмари попелу» ( про клубящихся масах пилу) і так далі. Звідси стає видно, що під хмарою типово розуміється велика (більше зазвичай зустрічається), переважно темне хмара, яке приносить з собою ту чи іншу інтенсивну форму опадів (град, дощ або сніг).

хмара

Взаємний зв'язок між кольором / щільністю і опадами досить очевидна: що несе в собі більшу кількість води (в будь-який агрегатної формі) хмара розсіює і поглинає падаючий на нього сонячне світло явно сильніші звичайного, «рядового» хмари - причому величина светопоглощения типово безпосередньо пов'язана з багатством або довготривалість можливих опадів. Звідси ж береться зв'язок і з атмосферними явищами «катастрофічного» характеру - грозою або градом.

резюме

Термін «хмара» має наукове ходіння, в той час як «хмара» є простонародним найменуванням певних типів / видів хмар, причому повністю однозначного відповідності в питанні «яке хмара назвуть або не назвуть хмарою» не існує;

Побутове і часто повністю інтуїтивне розмежування визначень між «хмара» і «хмара» базується на зовнішніх очевидних ознаках, що відносяться в першу чергу до візуальної видимості (хмара повинна бути добре окреслена або ж чимось різко виділятися), розміром (чим більше - тим очевидніше , що мова піде про хмарі), кольором / щільності (чим щільніше і темніше виглядає хмара, тим вище ймовірність того, що його назвуть хмарою) і приносяться опадам в тій чи іншій формі, включаючи їх інтенсивність (гроза, злива).