Турнік або бруси - на чому краще займатися і що дає більше ефекту

Накочені м'язи торсу - мрія багатьох людей. Однак не завжди є можливість регулярно відвідувати спортивний зал, а досягти гарного результату можна тільки за допомогою систематичного виконання вправ. Тому хорошим виходом стануть домашні тренування, що виконуються на турніку або брусах - найпоширеніших спортивних снарядах, використовуваних для прокачування верхньої частини тіла. Про їх особливості, відмінності, нюансах тренувань буде розказано нижче.

Що таке турнік і його різновиди

Турнік - горизонтальна перекладина, зроблена з металу, дерева, яка встановлюється горизонтально, закріплюючись прямо на стіні, або входить до складу шведської стінки.

Отже, яким буває турнік:

 • простий настінний без можливості подовження поперечини, регулювання висоти і т.д. Він нескладний в установці, недорого коштує, але підходить не для всіх типів стін. Для його установки потрібно просвердлювати отвори в поверхні, на яку буде встановлений турнік.
 • розпірний турнік, встановлюваний в дверному отворі або між стін. Компактний, знімний варіант, який підійде для спортсменів-мандрівників або для мешканців знімною квартири. Конструкція турніка не така надійна, як у настінних, а тому слід уточнювати гранично допустима вага, який може витримати дана конкретна модель.
 • З можливістю широкого хвата. Нічим не відрізняється від першого варіанту, але має велику довжину поперечини, що дозволяє робити вправи не тільки з вузьким, але і з широким хватом. Як правило, додаткові ручки мають прогумовані наконечники, що запобігає ковзанню. Трохи дорожче, ніж простий настінний.
 • Стельовий з можливістю регулювати висоту перекладини. Цей вид турніка стане відмінним рішенням для власників невеликої квартири, де настінний турнік зменшить площу житлового простору. На навісні стелі його установка заборонена, так як це небезпечно. Вартість приблизно дорівнює вартості першого варіанту або трохи вище.
 • З упором для прокачування м'язів преса і підлокітниками-брусами. Такий турнік можна назвати невеликим домашнім комплексом для виконання вправ. Якщо планується покупка як турніка, так і брусів, то цей варіант "3 в 1" буде вигідніше і компактніше. Середня вартість становить 3 тисячі рублів.

Що представляють собою бруси і їх класифікація

Бруси - спортивний снаряд, що складається з двох паралельних один одному і підлозі перекладин. Використовуються для прокачування м'язів рук, грудей, спини.

Бруси діляться на:

 • настінні. Такі бруси бувають з'єднані один з одним широким полотном, на яке зручно спиратися спиною при виконанні вправ, а буваю роздільні, які кріпляться незалежно один від одного. І ті й інші прикручуються до поверхні, а тому важливо, щоб стіна була зроблена з міцного матеріалу - не з фанери, наприклад. Бувають, до речі, складні настінні бруси, перекладини у яких можуть брати вертикальне, паралельне стіні положення. Середня ціна становить півтори тисячі рублів, складні коштують трохи дорожче.
 • З гачками-кріпленнями до шведської стінки. Такий варіант не буде займати додаткове місце, якщо бруси закріпити до перекладині вже купленої стінки. Однак їх конструкція може бути не такою міцною і надійною, як настінних брусів, тому перед покупкою необхідно дізнатися про можливості моделі. Досить бюджетний варіант - від 800 рублів.
 • підлогові. Такі бруси вважаються професійними. Вони схожі на вуличний варіант снаряда, який можна побачити на спеціалізованих спортивних майданчиках. Його основний мінус - громіздкість конструкції, але їх можна прибирати на балкон або в комору, спокійно пересувати по кімнаті і квартирі, їх надійність не викликає питань, а граничні можливості дуже великі. Ціна такого варіанту вище всіх наведених раніше - від чотирьох тисяч рублів.

Споріднені душі? Загальна турніка і брусів

Між двома цими спортивними пристосуваннями досить багато спільного, наприклад:

 1. Можливість занять без додаткових пристосувань. І турнік, і бруси дозволяють проводити тренування, використовуючи лише вагу власного тіла.
 2. великий обхват. При виконанні вправ на обох снарядах задіюється відразу велику кількість груп м'язів - спини, рук, грудні.
 3. Безпека. Для спортсменів, які перенесли травму, можуть бути заборонені деякі види вправ, такі як жим штанги. Заняття ж на турніку і брусах максимально безпечні, а тому дозволять не втратити форму в період відновлення.
 4. Швидкий результат. Нічого не може бути досягнуто без зусиль і наполегливої ​​праці, але їсть способи прискорити досягнення бажаного. Так, бруси і турнік дозволяють максимально швидко і якісно прокачати м'язи торсу, за умови систематизованих і грамотно складених тренувань.

Відмінності між турніком і брусами: як вони доповнюють один одного?

Однак помилково вважати, що можна замінити одне іншим без шкоди для результату. Провівши порівняння, можна отримати, що:

 • труднощі виконання. Займатися на розбираємо в статті снарядах можуть як новачки, так і просунуті спортсмени. Для перших важлива складність виконання вправ, так як навантаження потрібно давати поступово, не починаючи зі складного. За цим параметром бруси будуть набагато краще підходити для заняття, так як займаючись на них, можна по-різному фіксувати руки, ноги, тіло, шукати найбільш зручне положення тулуба.
 • Різноманітність можливих вправ. У цьому пункті також варто віддати перевагу брусів, так як вони дозволяють прокачати більшу кількість груп м'язів за допомогою самих різних вправ. Список же можливостей турніка набагато коротше, хоча деякі спортсмени віддають перевагу саме турнік через підвищеного навантаження, а отже - більш швидкого результату.
 • Руки в роботі. Турнік дає можливість задіяти всі м'язи рук в залежності від хвата, який використовується під час виконання комплексу. Можна підключити як трицепс, так і біцепс, і дельтоподібний м'яз.
 • хребет. Ще одна позитивна сторона турніка - випрямлення хребта. У положенні, коли руки підняті, а тіло знаходиться в строго вертикальному положенні сила тяжіння тягне тіло вниз, до землі, а виконує вправи навпаки намагається підтягнутися вгору. Така розбіжність сил дозволяє добре витягнути хребет, що особливо корисно буде зростаючим підліткам або людям, які займаються з великими вагами - такі тренування часто зменшують зростання.

Що вибрати і які протипоказання

Розглянувши кожен снаряд зокрема, порівнявши турнік і бруси разом, потрібно зрозуміти, кому, що з цього більше підходить:

 1. По-перше, це залежить від того, яка мета стоїть у людини, які м'язи він хоче закачати. Заняття на турніку зміцнюють м'язи спини, преса, плечей, біцепси. А ці дошки більше підходять для закачування трицепсів, грудних м'язів.
 2. По-друге, потрібно брати до уваги місце, відведене снаряду в тренуванні. Підняття ніг у висі на брусах, вертикальні віджимання на них відмінно підійдуть для розігріву на початку. До вправ ж, виконуваних на турніку, слід приступати лише після розминки, коли м'язи вже почали роботу.
 3. По-третє, потрібно обов'язково враховувати особливості здоров'я. І турнік, і бруси протипоказані при хворобах серцево-судинної системи, так як йде колосальне навантаження на неї.

Не рекомендується використовувати турнік без нагляду тренера, якщо є проблеми з дихальною системою, якщо є проблеми з хребтом - сколіоз, кіфоз, лордоз, остеохондроз, міжхребцева грижа.

А ці дошки не дають такої сильної навантаження на спину, тому при наявності проблем з нею краще вибрати саме бруси, але давати навантаження поступово і тільки після консультації з лікарем.