Навіщо потрібні розділові знаки?

Точка, точка, кома - вийшла пика крива ... Знаки пунктуації потрібні, щоб малювати чоловічків! Ну і ще - щоб не стратити того, кого треба помилувати. Чи навпаки. Це скаже будь-хто, кого спитають, навіщо потрібні розділові знаки. А чи часто у нас в житті зустрічається залежність від однієї коми? Хто постраждає, якщо не принцеса в наказі, а звичайна людина в листуванні просто забуде про ком, точках, тире і інших незрозумілих символах?

Пунктуація - система розстановки розділових знаків в російській письмовій мові - в російській мові дуже складна, навіть професора-філологи не до кінця знають всі її правила і виключення з правил. А тому що російська - мова дуже багатий і виразний, надзвичайно розвинений і максимально гнучкий. І не в останню чергу за рахунок тих самих ком і крапок.

Коли ми вимовляємо вголос фрази, ми обов'язково робимо паузи між словами. Навіть та Триндичіха зі старого фільму, вистрілюючи зі швидкістю кулеметних черг свої голосіння, паузи робила. Так ми на слух визначаємо, де закінчилося одне слово і почалося інше, інакше б для нас все злилося б в безглузду тарабарщину. На листі слова розділяються пропуском. Якщо ж записати на диктофон наш найпростіший розмова, а потім виміряти тривалість пауз, виявиться, що вони всі різні. Найкоротші - між словами, найдовші - в кінці речення. Якщо всі ці паузи вирівняти між собою, а потім відтворити запис, то ми прослухаємо набір самих різних слів, ніяк не пов'язаних один з одним. І, природно, не зрозуміємо, про що йде мова.

На листі паузи різної довжини позначаються різними знаками пунктуації. З їх допомогою підкреслюється сенс фрази, виділяється найголовніше або, навпаки, другорядне, поділяються пропозиції. Інтонацію ми не чуємо, а бачимо: без ком, двокрапок, тире доведеться читати монотонно, бо де автор запланував паузу, дізнатися неможливо. А вони в безлічі є, тому що чим складніше побудована фраза, тим більше можливостей передати не тільки основну думку, а й емоційні відтінки.

За допомогою знаків пунктуації ми на листі передаємо те, що вголос виділили б інтонацією. "Підемо на каток!" - це нас покликали з ентузіазмом, впору вистачати ковзани і мчати. "Підемо на каток" - це нам повідомили про свої плани. "Підемо на каток?" - це нас запитали, залишивши можливість запропонувати ще варіанти розваг. Відмінності - в знаках. Дивіться, як заговорили знак оклику, точка і знак питання! Але ж ми і рота не відкривали, всього лише пробігли пальцями по клавіатурі.

Реклама

Так, скажуть багато, розділові знаки в кінці речення потрібні. Так от них ніхто і не відмовляється: вже з точками і оклику проблем немає ні у кого, іноді їх навіть забагато. А навіщо потрібні знаки в середині речення? Не можна ж постійно на "стратити не можна помилувати" посилатися - застаріло.

Кожен знак про щось сигналізує читачеві. Кома, наприклад, може підкреслювати схожість предметів або явищ в контексті обговорення: І я розповів йому, що я люблю. І про собаку, і про стругання, і про слоненяти, і про червоних кавалеристів, і про маленьку лань на рожевих копитця, і про стародавніх воїнів, і про прохолодні зірки, і про кінські особи, все, все ... (В. Драгунський). Все таке різне, але для Дениска Корабльова - однаково улюблене, через коми. А тире може прирівнювати один до іншого: Зірки - черв'яки, п'яні туманом. (Д. Бурлюк). Так, футуристи дуже по-своєму бачать світ, але без тире-то цього передати не змогли б! Двокрапка може пояснювати і розкривати, дужки - уточнювати, помічати між іншим, три крапки - передавати розгубленість або ледачу інтонацію. У цей нелегко повірити, коли в смс і "вконтактіке" звик обходитися без розділових знаків, а часом і з мінімумом букв, однак володіють мовою цих маленьких регулювальників думки дуже цінують.

Ось, наприклад, завдання - нагодувати гостей фруктами.

Прийшли чотири важливих людини: Мишка, Дениска, Павлов - три мушкетери, Оленка - і Міледі, і Констанція. Скільки яблук треба, щоб нікого не образити? Мишкові, Дениска, Павлову та Оленці - чотири антонівки на стіл, будь ласка.

Прийшли чотири важливих людини, Мишка, Дениска, Павлов, три мушкетери, Оленка, і Міледі, і Констанція. Тепер скільки людей прийшли і скільки яблук готувати? 13 штук - безіменних важливих і мушкетерів ображати не варто.

Прийшли чотири важливих людини, Мишка: Дениска (Павлов), три мушкетери - Оленка, і Міледі, і Констанція. Це донесення в штаб Мишкові зажадає від нього викласти чотири яблука для чотирьох важливих людей, хоч деякі і не розсекречують імен. Розстановка сил змінилася: три дівчата прихопили з собою Дениска.

Різниця - тільки в знаках! І в яблуках.

Прості пропозиції з одного підмета і одного присудка, звичайно, ніяких проблем зі знаками не принесуть, однак мова, побудована так, буде промовою папуаса з дикого племені або, в кращому випадку, Еллочки-людожерки: "Поїдемо в таксо? Не вчіть мене жити! Хо Хо!". Чи це підходить сучасному освіченій людині?