Навіщо потрібні гланди?

Гландами в побуті називають піднебінні мигдалини - конгломерати лімфоїдної тканини, розташовані між мовою і м'яким небом. Решта лімфоїдні освіти, які знаходяться в носоглотці, задньої частини мови і в області слухових труб, що входять до складу глоткового кільця, трохи менше "знамениті". Навіщо потрібні гланди? Давно доведено захисна роль мигдалин, але всі їхні функції остаточно не з'ясовані.

Зміст статті

  • Особливості глоткового кільця
  • функції мигдалин
  • тонзиліт
  • Видаляти або лікувати?

Особливості глоткового кільця

У людському організмі знаходиться безліч острівців лімфоепітеліального тканини: в кишечнику, дихальній системі, сечостатевих органах. Глоткове кільце, що складається з окремих мигдалин, - частина цієї мережі, яка, в свою чергу, відноситься до сфери імунітету.

Особливість гланд - розташування на перехресті відразу двох систем, системи травлення та дихальної. Мигдалини першими з імунних органів зустрічають вдихаємо повітря, їжу, воду і все хвороботворні мікроорганізми, які в них знаходяться.

Інша особливість гланд полягає в будові. Множинні поглиблення на їх поверхні (лакуни) істотно збільшують площу зіткнення із зовнішнім середовищем і підвищують ефективність контакту зі збудниками інфекцій.

Реклама

до змісту ↑

функції мигдалин

Головне завдання лімфоїдних утворень - захоплення чужорідних агентів (бактерій, вірусів і грибків) і їх знешкодження. Попутно виконується інша важлива робота - розпізнавання структури "ворога". На основі отриманої інформації безпосередньо в гландах відбувається синтез лімфоцитів і здійснюють знищення мікроорганізмів (фагоцитоз). Крім того, виробляються плазматичні клітини, що виробляють антитіла. Лімфоцити здійснюють захисні реакції клітинного імунітету, антитіла - гуморального.

Таким чином, можна назвати дві основні функції мигдаликів:

  • захисну (бар'єрну) - за рахунок участі в формуванні гуморального і клітинного ланок імунітету;
  • кровотворну, оскільки Т- і В-лімфоцити разом з плазмоцитами є клітинами крові.
до змісту ↑

тонзиліт

Не в останню чергу гланди відомі в зв'язку з легким виникненням запалення. Гострий тонзиліт (ангіну) хоча б раз в житті переніс практично кожна людина. Хронічне запалення мигдалин також завдає чимало неприємностей, особливо в дитячому віці.

Затримка в лакунах мигдалин хвороботворних мікроорганізмів і їх активне розмноження з виділенням токсинів викликає реакції місцевого (біль при ковтанні, набряк, почервоніння) і загального (температура, головний біль, слабкість і розбитість) характеру.

Тривало існуюче запалення з періодичними загостреннями веде до хронічної інтоксикації і зниження напруженості імунітету, що може ускладнитися розвитком алергічних станів, ураженням серця, суглобів, нирок і інших органів.

до змісту ↑

Видаляти або лікувати?

Раніше тонзилектомії (видалення гланд) при їх хронічному запаленні або частих ангінах застосовувалася дуже широко, використовувалися навіть профілактичні операції (видалення мигдалин на тлі повного благополуччя). В даний час це питання переглянутий, оскільки відсутність частини лімфоїдної тканини веде до погіршення імунної відповіді і підвищенню частоти запалень верхніх дихальних шляхів (бронхітів, фарингітів і ларингітів), а в дитячому віці - навіть до затримки статевого розвитку.

Тонзиліт досить успішно перемагається за допомогою антибіотиків, місцевого застосування фізіотерапії та стимуляції резистентності організму. Видалення мигдалин проводиться тільки при невдалому консервативному лікуванні і виникненні ускладнень.