Навіщо потрібна звукова карта?

Років п'ятнадцять тому придбання звукової карти було обов'язковим, якщо ви хотіли чути звук, відтворений комп'ютером. Без неї підключати колонки було нікуди. Сьогодні на системних платах "все включено", і звук інтегрований, а входи і виходи винесені на задню і передню панелі системного блоку. Думаєте, тепер ці пристрої з вітрин зникли, бо навіщо потрібна звукова карта, коли є вбудована? Помиляєтеся: попит як і раніше є, тільки перейшов він в сегмент не масовий.

Звукові карти можуть бути зовнішніми і внутрішніми, професійними та аматорськими, призначеними для запису звуку або відтворення з різними аудіоефектів. Інтегровані звукові мікросхеми не здатні реалізувати можливості сучасного медіа, будь то фільм, гра або музика. Навіть на дорогих системних платах звук в багатоканальному варіанті залишає бажати кращого, а бюджетні рішення покликані просто звучати. Відповідає за якість обробки звуку аудіопроцесор.

Внутрішні звукові карти - плати розширення, що підключаються в роз'єм PCI або PCI-E і виводять звукові входи і виходи на задню панель системного блоку. Іноді внутрішні карти можуть бути забезпечені зовнішнім модулем - корпусом і системи управління настройками. Зовнішні ж рішення - пристрої, що підключаються до USB-портів і виконують ті ж функції, що і інші звукові карти: передача аудіосигналу на колонки, сабвуфери, прийом сигналу з мікрофона або зовнішнього джерела і перетворення його з аналогового в цифровий.

Як правило, потреба в зовнішньому звукової карти відчувається, якщо:

  • ви професійно займаєтеся обробкою звуку;
  • ваша інтегрована звукова карта не підтримує підключення декількох колонок і сабвуфера;
  • ви хочете відчути ефект "звук навколо";
  • ви записуєте багатоканальний звук з декількох джерел (мікрофон, електрогітара, синтезатор).

Зовнішні звукові карти, що підключаються через USB, часто дозволяють всього лише збільшити кількість акустичних систем, що підключаються до комп'ютера. Якість звуку високим не буде, хоча важко очікувати чогось більшого від пристроїв вартістю в п'ять доларів. Дорогі моделі від визнаних лідерів в провадженні аудіотехніки за якістю не поступляться внутрішнім з такими ж частотами дискретизації і розрядністю. Тоді навіщо потрібна зовнішня звукова карта? По-перше, він забезпечує мобільність і дозволить перетворити будь-який комп'ютер або ноутбук в аудіоцентр з хорошим звуком. По-друге, зовнішні карти не схильні до впливу електромагнітних полів всередині комп'ютера, які створюють перешкоди. Однак фахові рішення включають в себе внутрішню карту і додатковий блок управління і обробки звуку, що виноситься за корпус ПК.