Навіщо потрібна орфографія?

Герой однієї з книг Анатолія Алексіна міркував в монолозі: "... яка різниця - чи писати" моршрут "або" маршрут "," велосипед "або" віласіпед "? Від цього ж велосипед мотоциклом не стає. Важливо тільки, щоб все було зрозуміло ". Шура був двієчник і багато сил поклав на усунення цього прикрого обставини. Як би він зараз здивувався, побачивши, що дорослі люди цілком серйозно повторюють його міркування, не рахуючи "двійку" з російської мови чимось вартим уваги. Особливо часто і гаряче обговорюється, навіщо потрібна орфографія, в мережевих дискусіях, після вказівки одного з учасників на помилку іншого. Втім, позиції сторін зводяться до примітиву: з одного боку звучить "головне - сенс", з іншого - "треба писати правильно, а то ми деградуємо". Воюючі не замислюються, що одне не перекреслює іншого, а зміст так само потребує формі, як і форма в змісті.

Орфографія - це звід правил, яким підпорядковується письмова мова. Вже тільки це робить її в сучасному світі одним з головних регулювальників комунікативних процесів. Так ПДР, яким підкоряються всі учасники дорожнього руху, дозволяють безпечно дістатися з пункту А в пункт Б. Орфографія - ПДР для учасників письмового спілкування. Якщо раніше, вийшовши зі студентського віку, середньостатистична людина письмовою мовою в побуті практично не користувався, то сьогодні вона - прима в балеті людського спілкування. Ми пишемо смс, електронні листи, повідомлення в соцмережах, пости в блогах, коментарі під публікаціями. Все це повинно підкорятися правилам орфографії, інакше ми перестанемо один одного розуміти.

Здавалося б, зміст повідомлення не зміниться, якщо хтось допустив орфографічну помилку. Припустимо, отримує людина повідомлення "хочу віласіпед". Справді, "віласіпед" ні з мотоциклом, ні з самокатом не сплутаєш. Однак це загадкове транспортний засіб тільки самому написав представляється двоколісним, з трикутної рамою, прямим кермом і педалями. Адресату ж доведеться вчитуватися в контекст, а якщо його немає - болісно гадати, що ж таке мається на увазі. З огляду на, що правилами орфографії нехтувати може і одержувач в тій же мірі, що і відправник, маємо безліч варіантів: гібрид вил з чимось педальним; дві якісь фантастичні конструкції "Вілас" і "пед"; назва якогось місця: "хочу в іласіпед" (так-так, раз орфографія нам не потрібна, то і правила вживання малих і великих літер зайві); архітектурна споруда з транскрипцією імені власного ( "вілла сипед") ... І взагалі як фантазія розіграється. Пам'ятайте, що правила як написання, так і читання наші гіпотетичні учасники діалогу ігнорують? Обидва можуть бути впевнені, що саме так, як їм видається, це і пишеться, а співрозмовник вільний писати невірно. Чи зрозуміють вони один одного? Чи зрозуміють, звичайно, але не відразу.

Звичайно, для сьогоднішньої промови це приклад перебільшений, але вже через кілька років орфографічною анархії він може стати реальністю. Це як дитяча гра в зіпсований телефон: по ланцюжку передається повідомлення з спотворенням, хто як розчув, так і передав, а в підсумку - зовсім інше слово.

Крім забезпечення взаєморозуміння в письмовому спілкуванні будь-якого роду, орфографія забезпечує і його культуру. Лист, пост, коментар з безліччю помилок викликають негативну реакцію тих, хто читає. По-перше, продертися крізь них до сенсу досить складно, як через кущі ожини: всі ці типові "з початок", "ні коли", "зробимо", "чесний" та інше змушують очей "спотикатися", затримуватися на слові, а мозок читає - терміново шукати в своєму словнику вихідне слово, яке безжально перебрехали.

Реклама

По-друге, загальна грамотність та орфографія зокрема - показник рівня культури пише. Як правило, культурна людина, освічений і з широким кругозором, багато читає, причому не тільки блоги. У нього формується грамотна літературна мова, навіть якщо він не пам'ятає правила російської мови. Нехай неусвідомлено, але він їм слід, ведений прочитаними текстами. Людина, що допускає безліч орфографічних помилок, не сприймає ні професійне, ні розважальне читання, а свій небагатий словниковий запас набрав на слух. Тому при спробі відтворити слова письмово і виходить те, що виходить - безграмотність. Людиною він може бути гідним, може володіти чудовими особистими якостями, зупиняти на скаку цілі табуни і ходити по вугіллю хатах, але разом з тим бути некультурним. А зниження рівня загальної культури обмежує і теми спілкування, і аргументацію.

По-третє, ігнорування правил орфографії та відстоювання позиції "аби зрозуміли" демонструє неповагу до співрозмовника, ким би він не був. Поведінка, що не регульоване правилами і нормами - завжди поведінку неповажне. Кому сподобається, якщо зайшов в гості висякається в штору, поставить чоботи на стіл і почне матюкати телевізор, нехай навіть в ньому з ранку і до безкінечності заливається Сябитова? Ви ж, господар, розумієте, що шморгає носом непристойно, ноги повинні відпочити, а блакитний екран тільки цих коротких слів і гідний? Так і з письмовою мовою: ігнорує правила виглядає хамом, навіть якщо суть його висловлювань вірна, а точка зору імпонує іншим.

І останнє. Грамотність в сучасному спілкуванні - приблизно те ж, що пристойний, охайний і дорогий костюм для людини. Нехтування орфографією і потурання перетворюють ваш образ, як плями, зім'яті, діри, бульбашки на колінах і ліктях. І наступного разу, написавши в блозі або листі "сонце вийшло, я пошол, небув дошдь б - хароший", дістаньте з кошика з брудною білизною шкарпетки, знайдіть в шафі домашні піжамні штани, запозичте робочу куртку у автомеханіка, а калоші у бабусі - і йдіть таким причепурені гуляти, поки немає дощу. Не подобається? Незатишно, некрасиво, люди шарахаються в сторони? Ну, головне - одягнений чоловік, не голий. Або все ж орфографія потрібна ...