Навіщо потрібна шкільна форма?

У 2014 навчальному році форма стала обов'язковим атрибутом шкільного життя. Як завжди, рішення Мінобразаванія розкололо громадськість на два табори, тому як школярами були, є або будуть абсолютно всі громадяни нашої країни. Залученість в обговорення, навіщо потрібна шкільна форма, масова, і кількість аргументів противників дрес-коду зазвичай переважує сентиментальні спогади про власні чудесних шкільні роки прихильників однаковості зовнішнього вигляду учнів. Але це пов'язано з невмінням брати участь в дискусії. Залишимо емоції і звернемося до фактів, реабілітуючи шкільну форму і навіть виступаючи в її захист.

Зміст статті

  • Форма і дисципліна
  • Форма і соціальну рівність
  • Форма і навчальний процес
  • Форма і самовираження
  • Форма і сімейний бюджет
  • Форма і здоров'я

Форма і дисципліна

Дисципліна - це не те явище, коли діти ходять строєм і хором славлять партію, як багато хто. Дисципліна - це дотримання певних правил, прийнятих у певній організації, навіть і негласних. Школа - перш за все навчальний заклад, і говорити про повної анархії самовираження в шкільних стінах дуже недалекоглядно. Є якісь абсолютні правила: приходити в певний час, під час уроку сидіти за партою, ввічливо звертатися до вчителя, працювати над завданнями. Всі їх дотримуються, і нікому не приходить в голову обурюватися таким насильством.

Шкільна форма в очах громадськості чомусь з цього ряду випадає. Як необов'язковий елемент: здається, що і в формі, і в "цивільному" діти дотримуються ті ж правила. Це вірно, однак школяр, який в одній і тій же одязі сидить в класі, грає в футбол, гуляє з собакою, йде в кіно, словом, займається повсякденними своїми справами, перестає сприймати школу як особливе місце. І тоді правила, встановлені в її стінах, починають представлятися тягарем. Людина їх, природно, дотримується, але це дотримання приносить внутрішній дискомфорт.

Що відбувається, коли школяр надягає форму? З'являється відчуття відстороненості від життя позашкільної, навчання виходить з ряду звичайних справ, розваг, занять і стає справою особливим, солідним і відповідальним. І з'являється настрій на дотримання правил, тому що школа - таке місце, де правила і повинні працювати, не викликаючи внутрішнього бунту.

Тут можна зіткнутися з думкою, що для цього не обов'язково вводити шкільну форму, досить лише якогось загального однаковості. Справді, якщо у дитини в гардеробі буде більш-менш строгий класичний костюм "для школи" - свою дисциплінарну функцію він виконає, що не вплинувши на дитяче почуття смаку, гаманець батьків і здатність тих і інших самовиражатися. Можна обмежити колірну гамму і довжину спідниць, а колір, фасон, крій, матеріал залишити на розсуд батьків і самих учнів. Це було б справедливо, якби форма була покликана працювати тільки на дисципліну, але її функціональне призначення набагато ширше.

Рекламак змістом ↑

Форма і соціальну рівність

Улюблений аргумент прихильників шкільної форми - спогади про те, як за радянських часів всі учні були рівні, а в одному класі вчилися діти міністрів і прибиральниць, нічим один від одного формально не відрізняючись. Насправді це, звичайно, міф, явлений нам зміненої пам'яттю. Діти високопоставлених осіб навчалися завжди окремо, а якщо хто і опинявся в звичайній школі, то від інших все ж відрізнявся. Сама по собі форма соціально дітей не прирівнює, і в цьому антагоністи абсолютно праві: гаджети, аксесуари, біжутерія, машини і готівкові гроші зроблять свою справу, навіть якщо діти одягнені однаково.

Шкільна форма лише виключає один елемент з цього ряду критеріїв статусу. Тут як раз на руку грає форма з одного матеріалу і стандартної моделі: менше приводу для емоцій. Правда, оптимальним рішенням повинен стати все ж вибір між схожими зовні фасонами, які розраховані на принципово різні типи фігури. Діти різні, як і дорослі, і змушувати їх носити одяг, який в силу ряду причин їм не підходить, було б нерозумно.

Крім того, однаково одягнені школярі одержують відносно рівні можливості для самоствердження, відчуваючи статусне перевагу товаришів лише в момент нав'язливою демонстрації цієї переваги. Поки сусід по парті не дісталося новий смартфон або ігрову консоль - він дорівнює тобі. Коли з'являється можливість продемонструвати свою перевагу за допомогою зовнішнього вигляду - вона експлуатується максимально повно: і просто, і ефект перманентний, а відчуття рівності не виникає зовсім.

до змісту ↑

Форма і навчальний процес

Начебто шкільна форма і процес отримання знань ніяк не пов'язані, і в завдання вчителя не входить ні виховання смаку, ні контролювання зовнішнього вигляду, ні відстеження морального обличчя учня. Головне - щоб діти вчилися і не заважали робити те саме іншим, а в джинсах чи вони будуть сидіти за партами, в спортивних костюмах або класиці - справа десята.

Насправді одяг яскравих кольорів і помітних фасонів відволікає від занять. Наш зоровий апарат влаштований таким чином, що увагу привертає щось відмінне від загального фону, навіть не обов'язково червоний светр серед сірих піджаків. З тим же успіхом погляд зачепиться за спокійний блакитний серед зеленого. Коли увагу мимоволі рассредотачиваемого між текстом, яскравими плямами одягу, сторонніми звуками, утримати думка досить складно, тим більше що вона так і норовить злетіти сама. Строкатість навколо і різноманітність форм гарні для відпочинку, в колективній роботі ж однаковість може бути тільки благом для центральної нервової системи та органів чуття: мозок не повинен перевантажуватися інформацією, що надходить одночасно і відноситься до різних категорій і розрядів.

Крім школярів, в навчальний процес залучений і вчитель. Уявіть, як це: день у день багато годин дивитися на строкатість, намагаючись зосередитися на уроці. Заболят і очі, і голова, до кінця дня не залишиться сил, бо до подразника колірному постійно додаються й інші. А чому навчить постійно втомлений вчитель?

Крім відволікання безумовного уваги, одяг відволікає і умовне. Глибоке декольте старшокласниці здатне змусити забути основи арифметики не тільки однокласників, а й вчителі. Обговорення зовнішнього вигляду і пов'язаних з цим психологічних характеристик людини стає важливою частиною шкільного побуту, тим більше що і вчителі часом не в силах утриматися від зауважень. Потужний відволікаючий фактор на навчальний процес робить негативний вплив, а якщо таких факторів тридцять?

Справедливості заради варто сказати, що не тільки яскраві, дорогі і відкриті наряди порушують спокій класу, але і просто чимось відрізняються і викликають цікавість. Так, в змішаних школах жіночі хіджаби - предмет постійної уваги і дітей, і дорослих. Подібну роль може зіграти будь-яка нестандартна одяг, від рваних джинсів до бабусиної в'язаній спідниці.

до змісту ↑

Форма і самовираження

Виявляється, наші школярі самовиражаються виключно за рахунок одягу. Цей аргумент - один з головних в заявленому протистоянні. Як тільки мова заходить про шкільну форму, так батьки починають вимагати дотримання права на вираження власної особистості. Це, звичайно, дуже важливо в період її становлення.

Але що ми бачимо без рожевих окулярів і теорій? Самовираження закінчується там, де починається мода, підтримувана батьківським гаманцем. Деякі підлітки, які зараховують себе до неформальних субкультур, в цьому відношенні дещо вільніше, проте якісь тенденції задають тон і в малих групах. Інший, який висловив щось особисте допомогою одягу, має всі шанси стати парією. Бренди, ціна і подіумна поєднання кольору і моделі жодним чином не відносяться до самовираження. Більшість школярів хочуть виглядати "як всі", і так і виглядають. Варіюються лише деталі. Чи захоче молода людина ходити в школу в строгому костюмі, якщо все навколо в джинсах і яскравих модних світшоти? Чи захоче він сидіти на заняттях в спортивному костюмі, якщо в тренді класика? дуже сумнівно.

Мантра радянських часів "стань цікавим в нецікавою одязі" сьогодні грунтовно забута, бо за рахунок "цікавою одягу" можна привернути увагу, не докладаючи зусиль. Не потрібні знання, захоплення, харизма, не потрібно вибудовувати відносини і вміти слухати інших. Досить просто виглядати. Чи це те, чого хочуть батьки? Діти ж не назавжди діти, а потрапивши в реальний, а не шкільний світ, можуть ламатися в зіткненні мировосприятий: цінуються особисті та професійні якості, самовираження повинно мати під собою солідну основу. Форма, зрівнявши всіх зовні, дозволяє звертати увагу на інші людські особливості (справедливості заради - не завжди мають реальну цінність поза школою).

Варто говорити і про те, що смак в одязі може розвиватися з часом або не розвивається зовсім, так що естетика такого самовираження може бути дуже ілюзорною. Невміння одягатися по моді чи носити певні речі (строгі костюми, наприклад, класичні брюки, туфлі на підборах) здатне зробити молоду людину об'єктом для жартів. Обов'язкове носіння форми виключає цей стресовий фактор: тому, хто не розуміє і не цікавиться модою, живеться з формою набагато простіше.

до змісту ↑

Форма і сімейний бюджет

Дуже цікавий момент - залежність сімейного бюджету від шкільної форми. Що зазвичай говорять батьки, які виступають проти? Шкільна форма шиється на замовлення, часто по-російськи - в одному призначеному ательє за призначену суму, яка явно не порівнянна з вартістю комплекту одягу з сток-магазину. Школа стає дуже дорогою. Єдиної для всіх (як це було - коричневі платтячка, сині піджачки) форми вже не буде, а шкільна адміністрація - не святі серафими, і при слушній нагоді обов'язково на пошитті хтось якось навар.

Це справедливо, але це проблеми системи, а не самої шкільної форми. Вона, втім, коштує набагато більше, ніж на ціннику написано: потрібно два комплекти сорочок або блуз, пара брюк і дуже бажано змінний піджак. Носити один комплект місяцями і надягати його відразу після прання не сподобається нікому. Та ще й ростуть діти дуже швидко, іноді худнуть або поправляються так, що форму доводиться підганяти. Відповідно, вартість зростає.

З іншого боку, теза "ми не настільки багаті, щоб купувати дешеве" в нашому випадку дуже вірний. Замість форми, зшите із шкарпеток і стійких матеріалів, в школу зростаючий людина буде носити повсякденні светри, футболки, спідниці, джинси, після школи в них же гуляти, грати, займатися своїми справами. Природно, кожен день в одному і тому ж діти ходити не хочуть, та й псується одяг зі швидкістю катання з гірки на власній дупі. Чим дешевше, тим менш якісний матеріал. Носити дешевий одяг школярі не дуже хочуть. Так що замість пари формених комплектів доведеться купувати кілька разів на рік комплект не формені. З огляду на, що синтетику або дешевий трикотаж батьки і самі купувати не горять бажанням, різниця у вартості скорочується: джинси, сорочка і светр можуть виявитися лише трохи дешевше шкільного костюма, але ж однією річчю не обійдешся. Економія виходить сумнівна.

Ще важливий момент: шкільна форма позбавляє батьків від постійного бажання дітей одягатися в щось ще більш модне і нове. Адже в стінах навчального закладу юна поросль знаходиться більшу частину дня (у всякому разі, в це хочеться вірити), так що відмова від покупки Армані не приведе до того, що багато годин поспіль юна панянка буде відчувати себе Попелюшкою, а то і гарбузом. Досить цих вражень і поза школою.

до змісту ↑

Форма і здоров'я

Одяг для молоді взагалі зі здоров'ям не дуже поєднується, так що форма - хороший засіб уберегти учня хоча б на час занять від шкідливого впливу. Більше це стосується, звичайно, молодих жінок, які люблять підставляти вітрам, морозу і вогкості неодягнені частини організму. Втім, сюди можна додати і занадто тісний одяг, і красиву синтетику, і величезні підбори, і не пропускають повітря кросівки. Проти моди аргументи лікарів безсилі.

Форма усуває всі ці негативні фактори, якщо обрана з розумом і турботою. Натуральні матеріали, комфортні в носінні, відповідність клімату і погодних умов - ось і все, що потрібно для збереження здоров'я в рамках обговорюваної теми. В регіонах, де зими холодні, а весна і осінь теплі, форма повинна бути сезонної, в тих місцях, де погода більш-менш однорідна, повинні допускатися взаємозамінні елементи.