Навіщо потрібна селезінка?

Селезінка - непарний орган, який має залозисте будова, розташований в лівому підребер'ї біля шлунка. Хоча вона не відноситься до життєво важливих утворень, виконання нею численних функцій дає відповідь на питання - навіщо потрібна селезінка.

Зміст статті

  • Деякі особливості селезінки
  • функції селезінки

Деякі особливості селезінки

Селезінка має рясне кровопостачання і порівняно легко пошкоджується під час травм (наприклад, при ударах в ліву половину живота), що часто веде до масивних кровотеч, небезпечним для життя. Оскільки паренхиматозная (залозиста) структура робить складним ушивання розривів, для порятунку постраждалого орган зазвичай видаляють. Іншими показаннями до спленектомії (видалення) селезінки можуть бути її інфаркти (поява ділянок змертвіння, які виникають при деяких патологіях - цирозі печінки і малярії), анемія і лейкози (пухлинні захворювання крові). Людина може жити без селезінки (зустрічається навіть її вроджена відсутність, яке може бути виявлено випадково на УЗД), проте в організмі немає нічого непотрібного, і брак цієї залози тягне за собою негативні наслідки.

до змісту ↑

функції селезінки

Всі прояви діяльності селезінки так чи інакше пов'язані з кров'ю. Основні функцій органу наступні:

  • Кровотворення. У внутрішньоутробному періоді селезінка спільно з печінкою є одним з основних кровотворних органів. У ній продукуються як еритроцити, так і клітини "білого" ряду - лейкоцити. До закінчення формування плоду основна частина цієї роботи перекладається на кістковий мозок. У разі пригнічення кістково-мозкового кровотворення при деяких хворобах селезінка здатна знову включитися в цей життєво важливий процес.
  • Імунітет. Після народження в селезінці продовжує утворюватися переважна більшість імунних клітин - лімфоцитів і моноцитів, йде синтез антитіл. Крім того, орган захоплює з протікає по ньому крові віруси, бактерій і токсини з їх подальшим знешкодженням.
  • Кроверазрушения. Селезінка вважається "кладовищем еритроцитів", хоча утилізує також лейкоцити і тромбоцити. Клітини крові, які мають дефекти (наприклад, серповидні еритроцити, що з'являються під деяких хворобах) або завершальні свій життєвий цикл, руйнуються в селезінці. Їх цінні компоненти (наприклад, залізо) витягуються і йдуть на синтез молодого покоління клітин. При важких анеміях селезінку іноді видаляють, щоб зменшити природну втрату червоних кров'яних тілець.

  • Депо-функція. В селезінці завжди знаходиться деякий запас крові та близько третини всіх тромбоцитів. При необхідності цей обсяг використовується на потреби організму. Легка біль в лівому боці, яка виникає і швидко проходить при тривалих або значних фізичних навантаженнях (наприклад, бігу) - наслідок скорочення селезінки, яка викидає в загальний кровотік депонированную кров.
  • Ендокринна функция. Є ці, що селезінка виділяє гормон, який стимулює вироблення клітин крові кістковим мозком.

Хоча спленектомія майже ніколи не супроводжується тяжкими наслідками, в деяких випадках після цієї операції знижується напруженість імунітету, змінюється склад крові і збільшується захворюваність бактеріальними інфекціями. Розуміння того, навіщо людині потрібна селезінка, змушує медиків ставитися до неї дбайливо і не виконувати її видалення без крайніх причин.