Навіщо потрібна оперативна пам'ять?

Оперативна пам'ять - один з ключових вузлів сучасної комп'ютерної системи, від її обсягу залежить продуктивність в тій же мірі, що і від тактової частоти роботи процесорних ядер. Як правило, користувач ПК знає, що "більше пам'яті - краще", а навіщо потрібна оперативна пам'ять - розуміє дуже приблизно, проводячи аналогії з картами, флешками та іншими накопичувачами.

Оперативна пам'ять (RAM, ОЗУ) - пам'ять швидкого доступу, що реалізується за допомогою оперативного пам'яті. Коли система виконує завдання, процесор обробляє безліч даних, для чого йому потрібен доступ до файлів, що зберігаються на жорсткому диску. Швидкість доступу обмежена можливостями накопичувача і способом його підключення, але в будь-якому випадку ця швидкість занадто низька, щоб забезпечити виконання завдань. В оперативній пам'яті дані, необхідні процесором зараз, зберігаються до вимкнення живлення у разі завершення процесу, і час доступу в мільйон разів вище.

Найпростіше зрозуміти, навіщо потрібна оперативна пам'ять на комп'ютері, в паралелях з людським побутом. Оперативна пам'ять - це робочий стіл, де все необхідне під рукою. Припустимо, треба вам переписати в зошит пару сторінок з «Ідіота» Достоєвського. Без робочого столу (оперативної пам'яті) доведеться: йти до книжкової шафи в іншій кімнаті, шукати томик, відкривати на потрібній сторінці, запам'ятовувати пропозицію, закривати книгу, ставити назад у шафу, брати папір, ручку, відправлятися на диван, записувати пропозицію, відносити на місце ручку і зошит, йти до книжкової шафи в іншій кімнаті, шукати томик ... і так до тих пір, поки не виконаєте задумане. Виходить дуже довго і складно. Нині ж уявіть, що на робочому столі (в оперативній пам'яті) лежать ручка, зошит, відкрита на потрібній сторінці книга, йти нікуди не треба, запам'ятовувати нічого не треба - варто тільки дивитися в текст і писати. Швидше? Зручніше? А комп'ютер, що обробляє величезну кількість даних, без оперативної пам'яті працювати взагалі не може - довелося б надто довго чекати завершення кожного з процесів.

Оперативна пам'ять, в відміну від постійної, такою, що представлена ​​накопичувачами, не зберігає дані після відключення живлення або вивантаження процесу з пам'яті. Поки ви набираєте текст - файл з ним знаходиться в оперативній пам'яті, будь-яка зміна туди записується. Але якщо ви закрили редактор, що не зберігши файл в постійну пам'ять - ваш текст просто зникне. Якщо ви вимкнули комп'ютер - теж. А ось якщо просто згорнули віконце і переключилися на іншу задачу - ваш текст нікуди не дінеться, займаючи якесь місце в RAM.

Оперативна пам'ять комп'ютера реалізується за допомогою оперативних запам'ятовуючих пристроїв, що їх називають "модулями ОЗУ" або "планками ОЗУ" - зовні це саме планки. Однак в мобільних пристроях все влаштовано компактніше, і чіпи оперативної пам'яті розпаяні прямо на системній платі. Відповідно, в комп'ютерних системах збільшити обсяг пам'яті заради підвищення продуктивності можна, а смартфони і планшети задовольняються тим, що мають.