Навіщо потрібна каніфоль при пайку?

Багато з тих, у кого в родині були радіоаматори, ще в дитинстві бачили бляшані баночки з скловидними шматочками жовто-коричневого кольору, що зовні нагадують бурштин. І напевно, спостерігаючи клуби диму зі специфічним запахом, замислювалися, навіщо потрібна каніфоль при пайку.

Зміст статті

  • Що таке каніфоль?
  • Технологія пайки з каніфоллю

Що таке каніфоль?

Каніфоль є аморфне крихке речовина, що отримується з смол хвойних дерев. Вона легко розчиняється в спирті, ацетоні та інших органічних сполуках, але абсолютно нерозчинні у воді. Крім технологічних процесів пайки, ця речовина застосовується при виробництві лакофарбових матеріалів, пластмас, при натирання смичків музичних інструментів і підошов балетного взуття, а також для створення димових ефектів в кіноіндустрії.

Завдяки здатності каніфолі при нагріванні до 150 ° С розчиняти оксиди олова, свинцю і міді, вона широко використовується в радіо- і електротехнічних роботах в якості флюсу - протівоокіслітельним компонента, що очищає поверхні при пайку, поліпшує розтікання і зменшує поверхневий натяг припою. Для забезпечення технологічності застосування флюси на основі каніфолі випускаються наступних типів:

  • Твердий - найпоширеніший склад, протягом багатьох років використовується для пайки і лудіння. Його недоліком є ​​складність точного нанесення в важкодоступних місцях.
  • Спиртовий розчин. Цей флюс застосовують в роботі як з дрібними, так і з великими елементами. Його зручно наносити на деталі за допомогою кисті.
  • Каніфоль-гель. Така консистенція дозволяє з високою швидкістю обробляти різні малодоступні місця пайки, забезпечуючи точне дозування складу. Гель не поступається за властивостями твердої каніфолі і, на відміну від розчину, що не висихає.
до змісту ↑

Технологія пайки з каніфоллю

Пайка використовується для створення нероз'ємного контакту деталей за допомогою припою - металу або сплаву, що має більш низьку в порівнянні з сполучаються елементами температуру плавлення. Перш ніж приступити до даного процесу, необхідно зачистити і залудити контакти.

Реклама

Для лудіння висновок припаював деталі можна покласти на шматочок твердої каніфолі і притиснути його нагрітим паяльником так, щоб флюс покрив поверхню з метою видалення оксидів металу і поліпшення змочування наноситься металевого з'єднання. Потім слід розплавити припой і провести жалом по провіднику. Якщо не виконати цю операцію, сплав НЕ прилипне до поверхонь і стане зрозуміло, навіщо при пайку потрібна каніфоль.

Після лудіння необхідно з'єднати деталі, нанести невелику кількість припою на жало паяльника, торкнутися місця стикування елементів. Не можна допускати руху частин, поки сплав не застигне і міцно Ти не будеш поєднаний їх.

На закінчення відзначимо, що пайка сучасних компонентів - досить складний процес, що вимагає професійних навичок, для якого використовується безліч різних способів і матеріалів. Але завдяки тому, що каніфоль при правильному застосуванні не вступає в реакцію з металами деталей, що з'єднуються й зварювання, а також сучасним зручним формам випуску, вона як і раніше залишається одним з найпопулярніших флюсів в електроніці.