Варфарин та Прадакса порівняння засобів і що краще

"Прадакса" і "Варфарин" - це ліки з групи антикоагулянтів, рекомендовані для лікування венозних захворювань і запобігання тромбоемболічних станів. Вони можуть бути призначені як терапевтичні і профілактичні засоби пацієнтам зі схильністю до тромбоутворення. За вартістю вони відрізняються на декілька порядків, тому багато хто задається питанням, який засіб краще і наскільки доцільна така переплата?

Характеристика "Варфарина"

Антикоагулянтні властивості варфарину були виявлені випадково в 1940 році в спробах вчених пояснити, чому худоба вмирав від множинних кровотеч при поїданні цвілого солодкого конюшини. Витяжку кумарину, отриману з цього екстракту, стали використовувати для виготовлення щурячої отрути. У 1951 році була здійснена невдала спроба самогубства за допомогою такої отрути військовим з США, який згодом видужав після введення йому вітаміну K.

З цього почалися дослідження антикоагулянтних властивостей варфарину з метою його терапевтичного застосування, і в 1954 році його стали призначати людям, страждаючим захворюваннями серцево-судинної системи. Згідно з однією з гіпотез, саме цей препарат, який не має кольору, смаку і запаху, був використаний для вбивства Йосипа Сталіна. Зараз даний антикоагулянт випускається російськими фармацевтичними компаніями у вигляді таблеток і має доступну вартість.

Характеристика "Прадакси"

Це оригінальний запатентований препарат німецького виробника "Берінгер Інгельхайм", який випускається виключно у вигляді капсул, але в різних дозуваннях. Він отримав схвалення міжнародного медичного співтовариства і з'явився на ринку в 2008 році.

Його активний речовиною є дабігатрану етексилат, який має виражені антиагрегантнимивластивостями і здатний запобігати розвитку тромбів навіть в стегнових і колінних суглобах. Єдиний істотний недолік - це висока вартість препарату.

що спільного?

Обидва засоби відносяться до групи антикоагулянтів, тому мають спільні показання: лікування венозних захворювань, профілактика інсультів, зниження ризику смерті після фібриляції передсердь, запобігання тромбозів, інфаркту та ускладнень хронічних захворювань.

Основне завдання обох ліків полягає в розрідженні крові, тому поширеною побічною реакцією є зниження факторів згортання і високий ризик кровотеч. Зважаючи на це у "Варфарина" була перевага - наявність антидоту у вигляді вітамін А K, вливання якого зупиняло антикоагулянтні властивості ліки. Однак, у 2015 році було зареєстровано речовина ідаруцізумаб - антидот "Прадакси", який починає діяти вже через пару хвилин після прийому.

Дані препарати продаються виключно за рецептом, оскільки мають безліч протипоказань. Спільними є дитячий вік, гіперчутливість, низький фактор згортання, важкі патологічні стани внутрішніх органів, особливо, з боку травної системи.

Чим відрізняються?

Різні активні речовини обумовлюють істотні відмінності у фармакокінетиці даних ліків. Кожен препарат має свої переваги і недоліки.

  1. Механізм дії. Принцип дії "Варфарина" заснований на пригніченні вироблення в печінці вітаміну K та пов'язаних з ним факторів згортання крові. Для прояви антітромбіческого ефекту необхідно накопичення активної речовини в печінці, тому перший ефект ліки можна відчути лише через 3-5 днів від початку прийому. "Прадакса" є прямим антикоагулянтом, тобто пригнічує безпосередньо активність тромбіну і знижує загальний протромбіновий комплекс. Хоча біодоступність цих ліків становить всього 6%, реакція гідролізу настає моментально, тому симптоматичний ефект стає відчутним вже через 1-2 години після прийому капсули.
  2. Обмеження до прийому. Крім загальних протипоказань дані препарати мають індивідуальні обмеження. У вітчизняного ліки цей список набагато ширше, що обумовлено не тільки його фармакокінетичними властивостями, але і його взаємодією з лікарськими засобами та навіть деякими речовинами в продуктах харчування. Наприклад, антибіотики знищують кишкових "корисних" бактерій, що стимулюють синтез вітаміну K, ніж підвищують ефективність варфарину. А ось при пригніченні функції щитовидки його метаболізм, навпаки, послаблюється. До того ж, принцип дії, заснований на блокуванні вироблення вітаміну K, вимагає дотримання спеціальної дієти, яка виключає продукти з його змістом.
  3. Безпека. Клінічні випробування показали, що німецьке засіб більш ефективно і безпечно. У 2014 році були проаналізовані результати 134 тисяч пацієнтів, що приймали варфарин і дабігатран. Виявилося, що в другій групі хворих показники загальної смертності, мозкового крововиливу і ішемічного інсульту були набагато нижче, ніж в першій. Побічні реакції також розвивалися рідше. На відміну від вітчизняного препарату, немає необхідності здавати кожні 2-3 тижні аналіз крові для коригування дози, що робить амбулаторну терапію більш зручною.
  4. Ціна. Оскільки зараз розроблено ефективний антидот "Прадакси", у "Варфарина" залишилося єдине, але дуже вагома перевага - доступна вартість.
"Варфарин" (таблетки) "Прадакса" (капсули)
по 2,5 мг 50 шт. 40-115 р. по 75 мг 30 шт. 1200-1900 р.
100 шт. 50-180 р. по 110 мг 30 шт. 1700-2000 р.
60 шт. 2900-3400 р.
180 шт. 7500-8000 р.
по 150 мг 30 шт. 1600-2000 р.
60 шт. 3000-3500 р.
180 шт. 7600-8500 р.

Що краще вибрати?

Більшість медиків рекомендують своїм пацієнтам "Варфарин", т. К. Він застосовується в медицині вже більше 60 років, добре вивчений і найголовніше - доступний. Оскільки профілактичні курси вимагають регулярного прийому препарату, далеко не кожен може собі дозволити постійно купувати ліки за кілька тисяч рублів. Тому німецьке засіб призначають у разі неможливості прийому російського. Наприклад, коли супутня терапія не дозволяє знижувати рівень вітаміну K в організмі.

З огляду на, що обидва препарати мають свої протипоказання і є рецептурними, зробити вибір між ними може тільки досвідчений лікар після вивчення анамнезу і результатів обстеження.