УЗД серця або МРТ серця порівняння процедур і що краще

Серце - один з найважливіших органів. Від його роботи залежить здоров'я, життя людини. Серцево-судинні захворювання стоять на першому місці як причина смертності та інвалідизації в усьому світі. Тим важливіше вчасно виявити початок захворювання або схильність до нього.

Роль додаткових методів дослідження в кардіології

У діагностиці захворювань лікарям допомагають додаткові методи досліджень. Причому вони весь час удосконалюються. Завдяки розвитку науки і техніки з кожним роком все легше отримати якісне тривимірне зображення будь-якого внутрішнього органу. Можна досліджувати його в стані спокою, звичайної і підвищеної фізичного навантаження. УЗД та МРТ серця часто призначають для обстеження хворих з кардіологічною патологією.

можливості ехокардіографії

УЗД серця засноване на відображенні тканинами організму ультразвукових хвиль, посилаються спеціальним датчиком. Всі тканини мають різну щільність і в різній мірі відображають, розсіюють і частково поглинають УЗ. Повернулися хвилі фіксуються, виходить зображення серця.

При цьому видно камери, клапани, рух їх при скороченні серця, наявність рідини в перикарді. Можна виміряти товщину стінок серця, розміри шлуночків і передсердь, тиск крові в них, діаметр аорти та легеневих судин, швидкість руху крові всередині серця. Отримані дані зіставляються з віковою нормою, робиться висновок. На УЗД добре виявляються пороки серця.

Іноді виникає необхідність зробити УЗД при фізичному навантаженні. При ІХС це виявляє приховані порушення скоротливості серця і коронарного кровотоку, які в спокої ще не виявляються. Протипоказаннями до стрес-тесту є гострий інфаркт міокарда, ниркова, печінкова недостатність.

Одним з варіантів УЗД є Транспіщеводная ЕхоКГ, яка виявляє патологію у важкодоступних ділянках серця. Протипоказаннями є захворювання стравоходу, виражений остеохондроз шийного відділу хребта.

МРТ серця: принципи, протипоказання

Магнітно-резонансна томографія серця - більш новий метод діагностики. В основі - вплив на організм магнітного поля і радіохвиль. Це веде до порушення атомів водню у всіх молекулах води. Сигнали від них фіксуються, при цьому виходять знімки органу високої чіткості і контрастності. МРТ серця проводиться синхронно з ЕКГ, так як якісне зображення можна отримати в моменти, коли орган нерухомий. Хворий також повинен по команді затримувати дихання. Рухома кров грає роль природного контрасту.

виходить пошарове зображення серця і судин, що дозволяє виявити дефекти перегородок, об'ємні утворення, атеросклеротичні зміни, їх вираженість і протяжність, порушення скорочувальної здатності міокарда, пороки серця. Можна оцінити коронарний кровотік, що важливо при ІХС. При інфаркті міокарда визначають локалізацію і ступінь пошкодження міокарда, оборотність змін в серцевому м'язі.

Протипоказання:

 • Вага більше 120 кг.
 • Наявність металу всередині тіла пацієнта (кардіостимулятор, кліпси, серцеві катетери, оскільки, інсулінові помпи).
 • Перший триместр вагітності.
 • нервові розлади.
 • клаустрофобія.
 • Хвороби в стадії декомпенсації.

дітям проводять з 5 років, що пов'язано з необхідністю лежати, не рухаючись. За свідченнями вводять ліки для заспокоєння.

Іноді проводять МРТ з контрастом на основі гадолінію (на нього рідко буває алергія). Це дозволяє диференціювати свіжий вогнище інфаркту від перенесеного раніше, виявити осередки набряку і запалення. Щоб виключити алергію, до дослідження роблять пробу. Також необхідно перевірити функцію виділення нирок, щоб після МРТ з контрастом не розвинувся системний фіброз.

Для зменшення дискомфорту від шуму приладу пацієнтові надягають навушники. Є система двостороннього зв'язку хворого з лікарем.

Загальні характеристики методів

 • Обидва методи відображають об'єкт в тривимірному вигляді.
 • Можна отримати фотознімки і зображення в динаміці.
 • Чи не є інвазивними.
 • безболісні.
 • Чи безпечні: при УЗД та МРТ не використовується рентгенівське випромінювання. При поширенні хвиль не змінюється структура клітин. Призначають навіть вагітним і дітям.
 • Не вимагають підготовки.
 • Забезпечують високу точність і інформативність (залежить від апарату).

Відмінності УЗД та МРТ

 1. Використовують різні фізичні явища: ультразвук і магнітне поле відповідно.
 2. Для МРТ потрібна дорога і великогабаритна апаратура, УЗД можна легко зробити біля ліжка хворого.
 3. УЗД не бачить органи за кістками, при МРТ можна отримати проекцію органу в будь-якої заданої площині.
 4. МРТ - більш тривала процедура, під час її проведення (30-60 хвилин) Треба лежати нерухомо.
 5. Для інтерпретації результатів УЗД потрібен фахівець, при МРТ обробка зображень проводиться комп'ютером, людський фактор зведений до мінімуму.
 6. Знімки, отримані при МРТ, як правило, кращої якості, всі структури можна вивчити більш детально, зміни в тканинах помітні раніше, ніж при УЗД. Це дозволяє виявити захворювання на початковій стадії, що покращує прогноз, полегшує лікування.
 7. УЗД можна проводити при виконанні фізичного навантаження (стрес-тест, коли людина крутить педалі велоергометра або йде по біговій доріжці), МРТ - тільки в стані спокою.

Яке ж обстеження краще пройти

УЗД відноситься до апаратних засобів ранньої діагностики в зв'язку з наявністю УЗ-апарату в будь-якому медичному закладі, дешевизною і легкістю проведення процедури. Це доступний, точний, швидкий, якісний метод діагностики. призначають:

 • При наявності шумів в серці.
 • При порушенні серцевого ритму.
 • У відновлювальному періоді після інфаркту міокарда і операцій на серці.
 • При серцевої недостатності.
 • При болях в області серця ниючого, стискає, давить характеру.
 • При підозрі на вроджені вади серця у дітей.
 • При необхідності обстежити вагітних в першому триместрі.
 • При наявності протипоказань до МРТ: метал в організмі, велику вагу пацієнта.

МРТ призначають:

 •  Для уточнення деталей, якщо після УЗД у лікаря залишилися питання. При патології аорти та коронарних судин, ішемічна хвороба серця, при обстеженні легеневих артерій, при запальних і пухлинних захворюваннях серця, кардіоміопатії, атеросклерозі, ревматизмі. Для виявлення рідкісного розташування гіпертрофії в правому шлуночку.
 • Якщо при УЗД під час стрес-тесту виявлено порушення скорочувальної здатності міокарда.
 • Перед оперативним втручанням на серце для визначення обсягу і тактики операції, для отримання максимально докладної інформації про орган.
 • Для контролю під час проведення внутрішньосерцевих процедур (введення катетера для абляції, виправлення ритму): підвищується точність маніпуляцій і скорочується час проведення.
 • Після операцій для контролю досягнутого ефекту, іноді для усунення виниклих ускладнень.

Отже, обидва методи займають свою нішу в діагностиці кардіологічної патології та контролі ефективності лікування. Незважаючи на їх нешкідливість, не варто їх проходити самостійно, без достатніх на те підстав. Призначати їх повинен лікар після опитування і обстеження хворого. При цьому він конкретизує мету дослідження, коло пошуку проблеми звужується, підвищується інформативність висновку, зробленого фахівцем УЗД або МРТ.