Ювілей і кругла дата - чим вони відрізняються?

Ювілей і кругла дата - слова, знайомі кожному і часто вживані в повсякденному житті. У сучасному суспільстві їх прийнято вважати синонімами, точно так же про це часто пишуть і тлумачні словники. Але рідко хто замислюється про їх істинному значенні, а тим більше - про різницю між цими поняттями. І, як наслідок, часто ми вживаємо ці слова недоречно або неправильно. Так, 50-й День Народження називають і круглою датою і ювілеєм, але чи правильно це, а якщо неправильно - то чому? Точне визначення знайти, а тим більше зрозуміти, дуже складно. Давайте спробуємо розібратися разом.

Кругла дата - як вживати поняття правильно і не потрапити в халепу?

Круглою датою часто називають "красиві" цифри - 25, 33, 50, 88 і так далі, варіантів - безліч, але не все те, що здається нам круглою датою - є нею насправді. Для того, що б не помилитися, потрібно запам'ятати дуже просте правило - по-справжньому кругла дата, це та, яка закінчується на 0, або ділиться на 10. 0 - круглий, дата - кругла, все просто. Тобто - круглих дат в житті кожної людини, існування організації, підприємства, країни або союзу держав - може бути дуже і дуже багато.

Кожне десятиліття - це кругла дата, яка може стати як приводом для свята, так і для спогадів про важливу подію, вшанування пам'яті пішли від нас близьких, усього того, що залишає в нашому житті слід. У деяких випадках круглими датами називають так само ті, які закінчуються або діляться на 5. Але це, скоріше, бажання додаткового свята, адже свята люблять усі. Це поняття більш сучасне і використовується скоріше в повсякденному спілкуванні, ніж в історії або документації.

Ювілей - що це таке і кого з них вітати?

Якщо з круглою датою все просто, то ювілей - поняття дуже старе, навіть древнє і історія цього слова має дуже глибоке коріння. Це слово згадується в Біблії як "рік волі", а саме - 50-й рік, в якому, за встановленим Мойсеєм закону, прощалися борги і поверталися власникам закладені землі. Поріг в 50 років має таке значення, оскільки число "сім" вважалося священним. А вже "сім седмиця", що дорівнює 49 - і поготів було дуже значущою датою, відповідно - рік після семи седмиці не міг бути звичайним і пройти без будь-яких знаменних подій.

Зустрічається це слово і у послідовників католицтва. Ювілейним роком католики називали той, в який віруючий, який бажає отримати індульгенцію (прощення всіх гріхів) зобов'язаний був здійснити паломництво в Рим з відвідуванням (пізніше кількість було збільшено до чотирьох) папських базилік. Виконав цю умову вважався спокутувати всі свої гріхи, а бажаючих для цього було достатньо.

Святкували ювілей і в стародавньому Єгипті, правда тут це святкування присвячувалося 30-річчю правління фараона.

Продовжилася ця традиція і монархами так званого "Нового часу". Так королеви Єлизавета II і Вікторія відзначали п'ятдесятиріччя правління. Особливо широкого і помпезно святкували так само і 50 років правління Хірохіто, в Токіо досі збереглося багато об'єктів, побудованих з нагоди даного свята.

Окремим приводом для святкування є державні ювілеї, присвячені знаменним подіям в історії. Так 1000-річчя Хрещення Русі - це ювілейний рік для слов'ян, які є послідовниками православ'я.
Ювілеєм може бути не тільки красива цифра, в кожній країні або вірі є свої ювілейні дати, що позначають певні важливі події.

Так, наприклад, в Азії, ювілейним вважається кожен 12-й рік життя, оскільки цей рік, згідно зі східним календарем, проходить під знаком того ж тварини, в рік якої був народжений людина.

В Європі ювілейним прийнято вважати так само 18 або 21 рік життя, оскільки це вік повноліття, вступу у доросле життя, що дає право голосу, прийняття рішень, участі у всіх важливих подіях як сім'ї так і країни.

висновок

У чому ж все-таки відмінність між ювілеєм і круглою датою, якщо, наприклад, 50 років з Дня Народження, правління або підстави чого-небудь, можна назвати і так і так?

У цьому випадку має місце просто перетин понять, збіг цифр, не більше того. Оскільки, як підказує нам історія - ювілей не має чіткого визначення в числовому форматі. Це швидше значимий рік в житті, історії, правлінні. Це символ закінчення важливого тимчасового відрізка, кордон, переходячи який необхідно на кілька миттєвостей зупинитися і переосмислити свої вчинки, слова і думки. Це час прийняття нових рішень і роздумів про майбутнє, вступ до нових права або обов'язки, момент, переступивши через який ми можемо повернути життя в зовсім інше русло.

І правильно чи неправильно ми розуміємо ці слова - нехай у кожного буде побільше і ювілеїв і просто круглих дат.