Юліанський і Григоріанський календар - чим вони відрізняються?

Люди дуже давно замислювалися про потребу в літочисленні. Варто згадати, той самий календар Майя, який кілька років тому наробив багато шуму у всьому світі. Але майже всі світові держави зараз живуть за календарем, який називається григоріанський. Втім, у багатьох фільмах або книгах можна побачити чи почути згадки про юліанському календарі. У чому ж різниця між цими двома календарями?

юліанський календар

Свою назву цей календар отримав завдяки найвідомішому римського імператора Гаю Юлію Цезарю. Розробкою календаря займався, звичайно, не сам імператор, але робилося це за його указом цілою групою вчених-астрономів. Днем народження цього способу літочислення є 1 січня 45 року до нашої ери. Слово календар також народилося в Стародавньому Римі. У перекладі з латині воно означає - боргова книжка. Справа в тому, що тоді відсотки за боргами платилися в календи (так називалися перші дні кожного місяця).

Крім назви всього календаря, Юлій Цезар також дав ім'я одному з місяців - липень, хоча спочатку цей місяць називався - квінтиліс. Інші римські імператори теж давали місяців свої імена. Але крім липня, в наші дні вживається тільки серпень - місяць, який був перейменований на честь Октавіана Августа.

Юліанський календар повністю перестав бути державною в 1928 році, коли Єгипет перейшов на григоріанський. Ця країна стала останньою з перейшли на григоріанський календар. Першими ж перейшли Італія, Іспанія і Річ Посполита в 1528 році. Росія здійснила перехід в 1918 році.

В наші дні юліанський календар використовується тільки в деяких православних церквах. У таких, як: Єрусалимська, Грузинська, Сербська і Російська, Польська та Українська. Також за юліанським календарем відзначають свята Російська і Українська греко-католицькі церкви і давньосхідні церкви в Єгипті та Ефіопії.

Григоріанський календар

Цей календар був введений Папою Римським Григорієм XIII. На честь нього і отримав свою назву календар. Необхідність заміни юліанського календаря полягала, в першу чергу, в замішанні з приводу святкування Великодня. За юліанським календарем святкування цього дня випадало на різні дні тижня, але християнство наполягало на тому, що Великдень завжди повинна святкуватися в неділю. Однак хоч григоріанський календар і упорядкував святкування Пасхи, з його появою збилися інші церковні свята. Тому деякі православні церкви досі живуть за юліанським календарем. Наочним прикладом є те, що католики відзначають Різдво 25 грудня, а православні 7 січня.

Григоріанський календар

Перехід на новий календар не всі люди сприйняли спокійно. У багатьох країнах спалахували бунти. А в Російській Православній Церкві новий календар діяв всього 24 дня. Швеція, наприклад, і зовсім жила за своїм власним календарем через всіх цих переходів.

Спільні риси в обох календарях

  1. розподіл. Як в юліанському, так і в григоріанському календарі рік ділиться на 12 місяців і 365 днів, і по 7 днів в тижні.
  2. місяці. У григоріанському календарі всі 12 місяців називаються також як і в юліанському. У них така ж послідовність і така ж кількість днів. Є простий спосіб, як запам'ятати в якому місяці і скільки днів. Необхідно стиснути власні руки в кулаки. Кісточка на мізинці лівої руки буде вважатися січнем, а наступна за нею западина - лютим. Таким чином, всі кісточки символізуватимуть місяці, в яких 31 день, а все западини - місяці, в яких 30 днів. Звичайно, виняток становить лютий, в якому 28 або 29 днів (залежить від того високосний зараз рік чи ні). Западина після безіменного пальця правої руки і кісточка правого мізинця не враховуються, так як місяців за все 12. Такий метод підходить для визначення кількості днів і в юліанському і в григоріанському календарях.
  3. церковні свята. Усі свята, які відзначаються за юліанським календарем, відзначаються і за григоріанським. Проте святкування відбувається в інші дні і числа. Наприклад, Різдво.
  4. Місце винаходи. Як і юліанський, григоріанський календар був винайдений в Римі, однак в 1582 році Рим був частиною Італії, а в 45 році до нашої ери - центром Римської імперії.

Відмінності григоріанського календаря від юліанського

  1. вік. Так як деякі Церкви живуть за юліанським календарем, то можна з упевненістю стверджувати, що він існує. А значить він старше григоріанського на приблизно 1626 років.
  2. Використання. Григоріанський календар вважається державним майже у всіх країнах світу. Юліанський календар же можна назвати церковним календарем.
  3. Високосний рік. У Юліанському календарі кожен четвертий рік є високосним. У григоріанському ж високосний рік той, номер якого кратний 400 і 4, але той який не кратний 100. Тобто 2016 рік за григоріанським календарем високосний, а 1900 - ні.
  4. різниця дат. Спочатку григоріанський календар, можна сказати, поспішав на 10 днів у порівнянні з юліанським. Тобто за юліанським календарем 5 жовтня 1582 року - вважалося 15 жовтня 1582 року по григоріанським календарем. Однак зараз різниця між календарями становить вже 13 днів. У зв'язку з цією відзнакою в країнах колишньої Російської імперії з'явився такий вираз, як за старим стилем. Наприклад, свято, іменований Старий Новий Рік, є просто Новим Роком, але за юліанським календарем.