Навіщо потрібен сон?

Сон - періодично наступаючий фізіологічний стан, при якому мозкова діяльність і реакції на навколишню дійсність знижуються до мінімуму. Людина витрачає на це "пасивне" проведення часу близько третини свого життя. Наскільки така ситуація виправдана і навіщо потрібен сон?

Зміст статті

  • Сон у людей і тварин
  • функції сну
  • Наслідки розлади сну

Сон у людей і тварин

Крім людини, уві сні потребують практично всі ссавці, плазуни, риби, птиці і деякі комахи. Існує різноманітність в "спальних обрядах": деякі організми можуть спати стоячи (коні), на плаву (багато водоплавні тварини), вниз головою (кажани) та навіть на льоту (птиці під час сезонних міграцій). Інші примудряються занурюватися в сновидіння по черзі кожною півкулею мозку (дельфіни).

Важливість і абсолютна необхідність сну доводиться хоча б тим фактом, що без їжі людина здатна витримати місяць і навіть більше, в той час як позбавлення сну веде до необоротних наслідків і смерті вже через 5-7 діб (офіційний рекорд на сьогодні становить 11 діб, але це, мабуть, виняток із правил). Що ж таке важливе відбувається під час нашого "ментального відсутності"?

до змісту ↑

функції сну

Загальний відпочинок і відновлення організму

Уві сні процеси синтезу речовин переважають над процесами їх розпаду. Відбувається заповнення запасів макроергічних субстанцій (наприклад, АТФ і глікогену), розтрачених за час неспання.

Реклама

інформаційна переробка

Мозок в нічний час майже повністю звільняється від забезпечення активної і свідомої діяльності людини і виробляє класифікацію, переміщення, сортування і засвоєння отриманих за день масивів інформації. Завдяки цьому уві сні можуть приходити рішення деяких проблем, створюватися вірші, музика та інші інтелектуальні "продукти".

Поточна очищення мозку

За однією з теорій, саме уві сні з мозкових клітин виводяться токсичні похідні обміну і розпаду, що необхідно для забезпечення їх нормального функціонування.

фізіологічні питання

У період сну мозок "може собі дозволити приділити" набагато більший час внутрішнім (вегетативним) проблем організму - травленню, роботі ендокринної системи та ін.

імунітет

Є підтверджені дані, що уві сні відбуваються активація імунної системи, підвищення рівня синтезу захисних клітин (Т-лімфоцитів) і імуноглобулінів (антитіл).

Адаптація до природних ритмів

Вважається, що одна з найдавніших функцій сну - слідування природному добовому чергуванню рівнів освітленості (дня і ночі).

до змісту ↑

Наслідки розлади сну

При тривалому порушенні сну можуть спостерігатися такі негативні явища:

  • Зниження реакції, пам'яті, уваги та інших ментальних функцій.
  • Посилена дратівливість, розвиток неврозів і депресій.
  • Погіршення роботи внутрішніх органів, підвищення артеріального тиску, збільшення ризику появи судинних катастроф (інфаркту та інсульту).
  • Підвищення маси тіла.
  • ендокринні порушення.
  • Зниження резистентності організму. Людина, яка довго не може нормально виспатися, стає набагато восприимчивее до інфекцій, особливо вірусним.
  • Прискорюються процеси старіння.

В даний час всі функції сну остаточно не з'ясовані, але його необхідність не викликає ніяких сумнівів, і питання, навіщо людині потрібен сон, вже давно став риторичним.