Навіщо потрібен ІПН?

Ідентифікаційний номер платника податків, або ІПН, - це цифровий код, який присвоюється фізичній або юридичній особі при постановці на облік в податковому органі. Такий код служить для акумуляції відомостей про платника податків та систематизації обліку даних в податкову службу. Найчастіше даний документ потрібно при вступі на роботу, правда, роботодавець не пояснює, навіщо потрібен ІПН. Присвоєння індивідуального номера залишається для платників податків добровільним, однак відсутність такого документа може викликати ряд труднощів.

Зміст статті

  • призначення
  • Як отримати ІПН

призначення

Безпосередньо код ІПН громадянина складається з 12 цифр, 4 з яких - це коди регіонів і підрозділи податкової інспекції, де особа була поставлена ​​на облік, 6 - номер, присвоєний платникові податків, і 2 перевірочних цифри. ІПН юрособи складається з 5 цифр, індивідуального підприємця - з 10.

Призначення ідентифікаційного номера платника податків зводиться до наступного:

  • формування податкової інспекцією відомостей про зареєстроване майно, нараховані податки, в тому числі і ПДФО, штрафи і пені;
  • отримання за допомогою номера ІПН окремих державних послуг, у тому числі і можливість використовувати Особистий кабінет платника податків на офіційному сайті ИФНС.

Особистий кабінет платника податків дає можливість з'ясувати належну до сплати суму податку, перевірити правильність його нарахування і достовірність відомостей про належне майно, виходячи з яких ИФНС розраховується сума податку. Сервіс також дозволяє в онлайн-режимі роздруковувати квитанції і повідомлення.

Крім того, наявність ІПН значно спрощує процедуру отримання майнового податкового вирахування. При наявності відомостей про ідентифікаційний номер податкова служба в короткі терміни ідентифікує суму перерахованого податковим агентом прибуткового податку, що, відповідно, прискорює процедуру перевірки документів і перерахування належної суми податкового вирахування.

Реклама

Навіщо потрібен ІПН дитині

Сьогодні номер ІПН, присвоєний дитині, потрібно вказати під час вступу в дитячий садок або школу. Разом з тим зазначення ідентифікаційного номера платника податків в цьому випадку не може бути обов'язковим.

Згідно з діючими нормами закону, індивідуальний номер присвоюється всім платникам податків, в тому числі і новонародженим дітям. Відповідно, органи ЗАГС при реєстрації факту народження громадянина Росії направляють інформацію в податкову службу, яка, в свою чергу, надає дитині ІПН.

ІПН дитини використовується ИФНС і для нарахування податків у разі, якщо неповнолітній є власником нерухомого або іншого оподатковуваного майна.

до змісту ↑

Як отримати ІПН

Видача ІПН здійснюється в органах податкової служби за місцем реєстрації громадянина.

Для отримання свідоцтва про присвоєння індивідуального номера платника податків будуть потрібні наступні документи:

  • паспорт громадянина Росії та копія всіх його сторінок;
  • заяву на отримання ІПН;
  • для неповнолітніх - свідоцтво про народження і його копія, копія паспорта одного з батьків, документ, який містить відомості про реєстрацію дитини за місцем проживання.

Документ повинен бути виданий на руки заявникові протягом 5 днів з дня подання до податкової служби заяви та всіх необхідних документів. Слід зазначити, що заява, як правило, заповнюється безпосередньо в підрозділі податкової інспекції, на бланку встановленої форми. Видача документа здійснюється безкоштовно.

У разі втрати ІПН можливо отримати його дублікат при пред'явленні аналогічного списку документів. Однак для повторного отримання видається в єдиному екземплярі ІПН потрібно сплатити державне мито.