У чому різниця між іменами Дмитро і Димитрій?

Імена грецького походження - найпопулярніші в Росії. Це не дивно, оскільки Російська держава - прямий наступник Візантії, давньої імперії, заснованої на грецької культури. Хлопчиків часто називають такими іменами: Василь, Дмитро, Григорій, Олександр. Серед дівочих імен поширені Варвара, Олена, Ірина та інші. Кожне з цих імен що-небудь означає, в тому числі і ім'я Дмитро.

Дмитро: походження та значення

Дмитро - найпоширеніша форма імені, що стався від назви давньогрецької богині Деметри, символізує родючість. Крім милозвучності, воно носить відтінок спокою, тиші і лагідності. Саме з лагідністю, благородством, умиротворенням пов'язувалося ім'я Деметри, від якої потрібно сталість протягом усього року. Стародавні греки боялися гніву Деметри, адже від неї залежало, чи буде в цьому році хороший урожай, або нагряне посуха і спричинить за собою голод.

У імені є дві зменшувально-ласкательной форми: Митя і Діма. Митя - старіша форма, широко поширена аж до початку XX століття. У XX столітті її потіснила форма, яка широко використовується і зараз. Тим не менш, багато людей старшого покоління досі можуть називати своїх онуків і правнуків Мітямі.

Іменини в православної церкви святкуються в різні дати протягом усього року. Це пов'язано з великою кількістю Дмитрієв, які стали святими в міфології православ'я. Тільки в жовтні Дмитра відзначають кілька іменин: 17, 21 і 28 жовтня. Всього ж таких днів 71, тобто, при бажанні, іменини можна відзначати навіть частіше, ніж раз на тиждень.

Від цього імені відбувається безліч прізвищ, наприклад: Дмитрієв, Дмитров, Димитров. Також в честь Дмитра названі багато населених пунктів Росії, найбільшим з яких є Димитровград.

Крім того, населені пункти, що носять назви Мітіно, Митяево і інші, а також схожі з ним прізвища також походять від імені Дмитро, а точніше від його застарілої зменшувально форми Митя.

Димитрій: походження та значення

Димитрій - лише одна з форм імені Дмитро, але давніша. Це церковнослов'янська версія імені. У Візантії також було поширена версія Деметрій, тобто першоджерело імені в Візантії майже не змінився. Ця форма і до цього дня використовується в країнах, що не пережили таких суворих мов реформ, які були в Росії в XIX і XX століттях. Наприклад, в Болгарії синів називають саме Димитрій. До слова, в церковні свята також вживається ця форма, також звали знаменитого полководця Донського, з яким найчастіше і асоціюють ім'я.

У зв'язку з цим можуть виникати деякі курйози, що стосуються священнослужителів. Наприклад, в миру носить ім'я Дмитро схимник може стати Димитрієм. Значення і забарвлення практично не змінюються, але використовується церковна, давньослов'янське варіація імені.

Чим схожі імена

Спільних рис набагато більше, ніж відмінностей. Зміни, що відбулися від назви давньогрецької богині, обидва імені мають певний окрас для людей, близьких до візантійської культури. М'якість, умиротворення, стабільність - ті риси, якими володіє сама плодоносна земля. Щоб краще зрозуміти ці риси, досить вибратися за місто і подивитися на Колосящееся поле, або вийти на прогулянку в яблучному саду. Саме над полями і садами, згідно з віруваннями греків, простягалася рука Деметри, однією з найбільш значущих богинь в Пантеоні. На відміну від більшості інших богів і богинь давньогрецької міфології, Деметра майже не наділена негативними рисами. Це м'яка, добросерда богиня, годувальниця людства. З нею також пов'язана зміна пір: відповідно до одного з міфів, взимку дочка Деметри, Персефона йде в підземне царство до нелюбимого чоловіка, і її мати в цей час носить траур. Тому взимку і земля нічого не родить, оскільки на це немає волі її володарки.

Втім, багато нерідко називають синів цим ім'ям тому, що пов'язують їх з великими людьми. В першу чергу це знаменитий полководець, який розбив монголо-татар і поклав початок звільненню Русі від ярма Дмитро Донський. Також звали відомого поета-романтика Веневитинова, який загинув трагічною смертю на самій зорі своєї молодості, і видатного російського хіміка Менделєєва, першовідкривача періодичної таблиці елементів. У церковному календарі безліч святих з ім'ям Дмитро, особливо мучеників за віру.

відмінності

Відмінності у вимові відбулися в результаті мов реформ, спочатку в Російській Імперії в XIX столітті, а пізніше в СРСР. До цих пір звичайно вживалося церковнославянское ім'я Димитрій. Сьогодні в країнах Південної Європи, внаслідок географічного положення тісніше пов'язаних зі спадщиною Візантії, вживається церковнослов'янська форма. Це можна пояснити тим, що ці країни зберегли автентичну, незалежну від Росії культуру і пронесли її через кілька століть під ярмом турецького панування. У Російській Федерації, Білорусі, Україні, Казахстані та інших землях, що складали Російську Імперію і СРСР, вживається ім'я Дмитро. Однак і в цих країнах священнослужителі беруть собі церковнослов'янську форму.

Незважаючи на відмінності у вимові і написанні, імена мають один корінь і тому можуть бути взаємозамінні. Розбіжності таяться тільки в розбіжностях лінгвістики країн Східної Європи, до яких відноситься і Росія, і Південної Європи.