У чому різниця між привілейованими і звичайними акціями

Придбання акцій за своєю суттю інвестиція довгострокова, тому, щоб вона не стала ризикованою авантюрою, просто необхідно розбиратися в цих цінних паперах. Буває навіть паперу від однієї і тієї ж компанії, в майбутньому приносять різний дохід, та й вартість теж буває різною. Серед них є два види: привілейовані, звичайні. Якщо їх докладніше розглянути, то між ними можна знайти відмінності, для майбутнього інвестора вкрай важливі.

На ринку превалюють звичайні акції. На таку тенденцію може впливати те, що цінність всіх привілейованих акцій одного підприємства повинна складати всього одну чверть від статутного капіталу.

Якими перевагами володіє власник звичайних акцій

Акціонер отримує від АТ дохід, званий дивідендами. Їх розмір разом з порядком виплат, відповідно до законоположенням "Про акціонерні товариства" вирішує загальний Радою директорів і, керуючись тим же законом, їх виплата не завжди гарантована.

Тримач звичайних акцій має право голосу на зборах акціонерів, в окремих випадках бере участь безпосередньо в зборах Ради директорів. Виходить, що звичайні акції для їх власника не тільки дохід, а інструмент впливу на рішення АТ.

Вартість акцій повинна становити одну третину від усього статутного капіталу. У акцій існує вигідне для акціонерного товариства перевага, тому як їх власник не має можливості вимагати від компанії повернення вкладених коштів.

Акції мають статус безстрокових цінних паперів і втрачається він тільки в результаті банкрутства компанії, ліквідації або її поглинання іншою компанією.

У деяких країнах підприємство має право випускати звичайні акції, що володіють обмеженим правом голосів, така практика проводиться для того, щоб контролювати ризики придбання контрольного пакета. Крім цього існують ще не голосуючі акції і підлеглі, вони також є підвидом звичайних акцій, але дають їх власнику менші права. У Російській Федерації емісія подібний акцій заборонена, так як будь-який з акціонерів, без різниці держателем якого виду він є, повинен в рівній мірі реалізувати свої можливості.

Привілейовані акції та їх переваги

Такі акції, навіть судячи за своєю назвою, безперечно повинні володіти якимись привілеями, одна з них - це гарантована виплата фіксованих дивідендів власнику, тому як виробляється вона в першочерговому порядку. Також в разі ліквідації підприємства власник привілейованих акцій отримає фіксовану суму, також може претендувати на отримання своєї частки майна.

Але у таких акцій все ж є і недоліки. У порівнянні з іншими паперами, у них менший середній показник зростання вартості і власник не має права голосу, хоча в деяких випадках він може все-таки брати участь в зборах, але його вплив можна назвати символічним. Проте власники таких акцій можуть впливати на рішення, група привілейованих акціонерів може накласти на них вето. Деякі питання не вирішуються без їх участі, як правило, вони пов'язані з ліквідацією, перетворенням, зменшенням гарантованих виплат по акціях. А в разі повної неможливості виплат привілейовані акції можуть перейти в розряд звичайних з усіма належними правами і можливостями.

Акції такого виду поділені в свою чергу на кілька підвидів: кумулятивні, некумулятивні, конвертовані, а також привілейовані акції за участю. Основна відмінність між ними в дивідендах, порядку виплат, сумі.

Чим відрізняються привілейовані акції від звичайних

Привілейовані і звичайні акції - це особливий вид цінних паперів, які приносять дохід власнику у вигляді дивідендів. Але гроші за звичайними акціями при збитковій діяльності можуть не виплачуватися. За привілейованими акціями виплати повинні проводитися при будь-яких обставинах, вони бувають фіксованими сумами або ж змінюються в окремих випадках.

Власник акцій розпоряджається ними на власний розсуд, може продати їх або подарувати. Тенденція зростання вартості обох видів теж відрізняється, вартість звичайної акції швидше збільшується.

Акціонери зі звичайними акціями можуть брати участь в зборах, мають право голосу. Привілейовані ж акції цієї переваги не пропонують, але в змозі перейти в розряд звичайних акцій в разі невиплати дивідендів.

Не пропустіть цікаве відео, де досвідчений експерт пояснює різницю між видами акцій: