У чому різниця між причинами і передумовами?

Всі явища, що відбуваються в нашому житті можна розглядати під різними гранями і кутами. Іноді події набувають не найвдаліший для нас оборот або ведуть до успіху. У такі моменти особливо важливо вивчити передумови, і виявити причини. Що мається на увазі під цими поняттями? Чим вони відрізняються і як впливають один на одного? Варто глибше розібратися в цих питаннях, щоб виявити механізм їх виникнення.

Вихідний пункт дії

Передумови - це мотиваційні умови, які зумовлюють будь-яке явище, подія або дія. Образно кажучи, це положення, взяте за вихідний пункт, переддень розвитку ситуації, думка, що стала початковою в будь-якому міркуванні. Передумовами прийнято вважати стимули, які спонукають до дій.

Передумови можна умовно розділити на 3 групи:

 1. Початковий пункт будь-якого судження.
 2. Попереднє умова чого-небудь.
 3. Обставина, що сприяє розвитку.

Передумова - це щось неочевидне, але можливе. Наприклад, виявлений у дитини музичний слух може стати передумовою до розвитку таланту. Передумова - поняття умовне, з розряду ворожіння на кавовій гущі. Ніколи не можна з точністю сказати, що послужило предтечею наступних дій. Можна тільки припускати.

Передумови бувають:

 • реальні.
 • філософські.
 • історичні.
 • культурні.
 • соціальні.
 • духовні.
 • політичні.
 • економічні.
 • біологічні.

Точка відліку процесу

Причина - це логічне підгрунтя будь-якої події. Це привід для розвитку дії, прийняття рішення, вчинення вчинку. Умовно кажучи, це фактор, що визначає результат будь-якої події. Щоб відшукати його першоджерело, потрібно поставити запитання: "Чому?". Знайдений відповідь виявиться причиною.

Оскільки відповісти на один і той же питання можна абсолютно по-різному, відомий мислитель Стародавньої Греції Аристотель вивів 4 види причин:

 1. формальна.
 2. матеріальна.
 3. діюча.
 4. Кінцева.

Наприклад, чому існує знаменита скульптура "Мислитель" великого французького художника Родена? Звичайно, тому що скульптор її створив. Це буде "формальною причиною". Скульптура не змогла б з'явитися без матеріалу, з якого була виготовлена. Він є "матеріальною причиною". Природно, статуя не змогла б з'явитися без форми - того виду, який вона має. Це якість і є "формальною причиною". І в кінці кінців "Мислитель" не з'явився б, якби не існувало мети, заради якої Роден його справив на світло. Що і стало, по суті, "кінцевою причиною".

Також їх прийнято розділяти на групи:

 • ідеологічні.
 • психологічні.
 • економічні.
 • Технічні.
 • політичні.

Підводячи підсумок, можна сказати, що причина - це явище, яке провокує подальшу ланцюг подій або підстава для виникнення іншого явища. Встановивши її, можна зрозуміти наслідки і спробувати їх усунути, якщо виникне така необхідність.

Як вони взаємопов'язані

Всі явища в природі і суспільстві мають зв'язок між собою. Так передумови викликають причину, яка тягне за собою дію. Одне не може здійснитися без іншого. Саме з наслідків потрібно витягувати істину про попереднє. І навпаки - розуміючи, що несуть собою передумови, може усунути наслідки, які цілком можливо приведуть до причини негативного процесу.

Наприклад, якщо ми хочемо зрозуміти причину захворювання людини, ми не будемо роздумувати над тим, у що він вчора був одягнений або що дивився по телевізору. Але ми можемо спробувати зрозуміти, які продукти він звик вживати, чи дотримується правила гігієни і технологію приготування їжі. Його звички харчування якраз і зможуть стати передумовами до того, що трапилося.

принципові відмінності

Найчастіше люди плутають поняття "причина" і "передумова". Вони, дійсно, близькі за значенням, але не тотожні. Передумова - це допущення, припущення. А причина - вирішальна роль в уже доконаний. Щоб зрозуміти це на конкретному прикладі, повернемося до дитини, у якого виявили музичний слух. Реалізується чи здатність? Чи здійсниться дитячий талант в реальні успіхи? Ніхто не зможе стверджувати це з упевненістю. А ось читаючи біографію знаменитого композитора, наприклад, ми можемо прийти до висновків, що виявлена ​​в дитячі роки обдарованість стала причиною розвитку творчої кар'єри. Вірніше, однією з передумов до неї

У цьому, як раз, криється одне з ключових відмінностей передумов від причини. Перших може бути безліч, кожна може зіграти вирішальну роль. Але їх недостатньо, щоб виникло щось конкретне. Для цього потрібна причина. Щоб зрозуміти цей постулат, розглянемо ще один приклад. Уявіть, що виникла пожежа в квартирі. Причиною його став непогашений недопалок. А передумовами до прецеденту могли бути неуважність курця, схильність курити в ліжку, пристрасть до спиртних напоїв, відсутність попільнички і безліч інших умов.

Підбиття підсумків

Прагнення зрозуміти причини допомагає відповісти на питання: з-за чого все сталося? Це щось вагоміше і глибоке, ніж передумови. Останні - це грунт для розвитку будь-якого явища, збіг обставин, що склалася атмосфера. Розглянувши їх уважно, можна спробувати визначити, що спровокувало те, що сталося, яке значення мала виникла обстановка. Але все це залишиться лише припущенням, здогадками. Чимось ефемерним і невловимим, схожим з натяком. У той час як причини - це явний привід для розвитку процесу, каталізатор до нього.