У чому різниця між термопастой для відеокарти і процесора

Здавалося б, яка різниця, якою пастою помазати радіатор відеокарти, якщо навіть для процесора використовують будь-яку, не змінюючи її роками. А ви знаєте, що коефіцієнт теплопровідності поширеною КПТ-8 всього 0,7 Вт / м × К, а у МХ-4 доходить до 8. Тобто вона на порядок краще проводить тепло, але через півроку роботи свої властивості остання втратить. Якщо взяти середню між ними, наприклад КПТ-19, то вона проводить струм, і неприпустимо її потрапляння на електроди.

Так ось, щоб не спалити комп'ютер або його компоненти відсутністю або неправильним застосуванням термопасти бажано прочитати цю статтю. До речі, поганий тепловідвід, призводить до збоїв в роботі комп'ютера, "глюків", утворення системного сміття.

Термопаста для відеокарти

Зазвичай про неї взагалі забувають. Лише іноді, коли доводиться чистити і знімати радіатор, помічають, що треба б і пасту поміняти. Вірніше помічають, що стара, просто, зникла, розсипалася. І тоді виникає питання, а яку ж необхідно використовувати? Багато радять застосувати таку ж, як і для процесора, і в цьому є частка істини. Але тут є кілька важливих моментів.

По-перше, в залежності від конструкції видеопроцессора і розташування електродів, залежить тип дозволеного застосування струмопровідних термопаст. За зовнішнім виглядом можна визначити, що якщо термопаста контактує з електродами, то використання матеріалів на основі металів неприпустимо.

Конкретніше можна дізнатися, чи допускається застосування струмопровідних матеріалів, вивчивши технічні характеристики конкретної відеокарти. Зробити це зручніше, зайшовши на сайт виробника. Там можуть порекомендувати найкращий вибір. На ці дрібниці краще не скупитися, хороший тепловідвід - запорука якісної і довговічною роботи недешевого і важливого компонента комп'ютера.

По-друге, відеокарта є найбільш доступним компонентом ПК, її набагато простіше отримати з комп'ютера. Тому і обслуговувати її простіше, а значить можна і частіше. Якщо власник не ризикує сам обслужити чистку радіатора процесора, особливо, якщо доступ до нього утруднений, то це зробити можна в сервісному центрі.

Там його помажут дорогими "мазями" на основі рідких металів з високим терміном експлуатації. А для відеокарти можна взяти пасту дешевше, теж з хорошим теплоотводом, але меншим терміном експлуатації. І власник може сам обслуговувати відеокарту кожні півроку або рік. Особливо, якщо в комп'ютері застосовується 2 і більше видеопроцессоров.

Термопаста для процесора

Як вже зазначалося вище, якщо хто вирішив провести заміну пасти процесора в спеціалізованій майстерні, то застосувати бажано матеріал з високим ККД і тривалим терміном висихання. Для цієї мети найкращим чином підійдуть термопасти на основі рідких металів з коефіцієнтом тепловіддачі аж 80 Вт / м × К. У них мало не єдиний недолік - ціна, 15 $ -20 $ з 1 грам. Зате, досвідчені фахівці можуть застосувати мінімальну кількість цього матеріалу, захистивши і якісно поліпшивши роботу процесора на багато років.

Природно, мазати таку дорожнечу на всякі відеокарти шкода, а часом, вона і не підходить, через електропровідності. Все ж, якщо власник ПК вирішив обслуговувати процесор сам, то можна використовувати всюди однакову "мазуту". Звичайно, для цієї мети краще застосувати матеріал з високим коефіцієнтом тепловіддачі.

Наприклад, паста типу DeepCool Z9 в тюбику, вагою 3 г коштує близько 10 $. коефіцієнт теплопередачі - 4,0 Вт / м × К. температура використання до + 200 ° С, дуже стійка до висихання. Вистачає шприца на десяток помазуванням як процесора, так і відеокарти. Зберігатися вона дуже довго, головне, щоб шприц, після застосування не забували закривати пробкою. Купуючи такий шприц, можна запастися якісним витратним матеріалом не тільки для одного ПК, але і для ноутбука на довгі роки. Можна запропонувати послугу із заміни термопасти друзям, родичам або знайомим.

Коли використовують одну термопасту для всіх компонентів ПК

Якщо передбачається використовувати термопасту з коефіцієнтом не менше 1-2 Вт / м × К (краще вище) з тривалим терміном висихання і з діелектричними властивостями, то їй можна помазвиать всі компоненти ПК, що мають контакт тепловідведення. Винятком може бути випадок, коли якийсь компонент вимагає більшого охолодження. Якщо ж деталі мають рівномірний розподіл по потужності, то і термопаста може використовуватися однакова.

Для більш детальної перевірки рекомендується зробити тест і за допомогою програми AIDA, контролювати за датчиками температур процесора і відеокарти. Перший тест зробити до заміни термопасти, другий після. Якщо після обслуговування якийсь компонент ПК став більше перегріватися, то для поліпшення його охолодження необхідно застосувати пасту з кращого тепловіддачею.

У чому ж різниця

Для недорогих домашніх системників малої і середньої потужності немає істотної різниці, яка паста там застосована. Головне, щоб вона була в активному (Невисохлі) стані і не замикала електроди чіпів. Але якщо використовується процесор потужністю більше 100 Вт і відеокарта могутніше 60 Вт, то для їх якісної роботи необхідний хороший тепловідвід. Для потужних процесорів необхідно забезпечити найкращий контакт. А для відеокарти можна застосовувати термопасту, виготовлену лише на тій основі, яка допустима в технічних характеристиках.