У чому різниця між торнадо і смерчем?

Матінка-природа може іноді показати свій буйний некерований норов. Вже якщо почнеться якась негода, то бід для людини може накоїти дуже багато. Особливу небезпеку становлять смерч і торнадо, хоча виглядають вони здалеку дуже красиво. Однак руйнівна їх сила давно відома, і якщо на будь-якій території може виникнути подібний катаклізм, людей заздалегідь попереджають про те, що краще бути подалі від розгулу стихії.

Торнадо - природне диво

Є така категорія людей, яка полює за торнадо. Вони обов'язково присутні в тих місцях, де останнім часом це явище, супроводжують його. Це небезпечну подорож нерідко закінчується їх загибеллю.

Привертає це явище вчених і любителів ось чим:

 • Помічено, що торнадо може виникнути на будь-якій території, крім гірських і полярних районів.
 • Формується це грізне явище в грозовому хмарі, а потім починає опускатися вниз, до землі, тому має форму воронки або хмарного рукава.
 • Тут постійно відбуваються різні процеси: Всередині повітряні маси опускаються, але з зовнішньої частини повітря йде вгору, причому роблячи обертальні рухи. Так виникає територія, в якій повітря сильно розряджений.
 • всередині є дрібні вихори. Вони здійснюють обертальні рухи швидші, ніж основний вихор. Було визначено, що їх швидкість здатна досягти більше 300 м / сек.
 • Але все ж учені ніяк не можуть зрозуміти сутність торнадо, дізнатися більше про внутрішні вихорах, провести аналіз тих процесів, які там відбуваються.
 • Але відомо, що в торнадо тиск знижений. Тому всередині з'являється ефект насоса, що допомагає втягувати торнадо все, що зустрічається йому на шляху, в середину.

Смерч - небезпечне явище

Смерч досі інтригує вчених своїми загадковими явищами. По суті, це всього-на-всього атмосферний вихор. Але він має таку силу, що, наприклад, в 1917 році трохи більше ніж за 7 годин зумів вбити 110 осіб в США.

Є безліч незвичайних фактів про смерчі:

 • Розвиток його відбувається по спіралі, спрямованої вертикально, в основному під купчастими хмарами. Смерч опускається вниз у вигляді воронки, у якій нижня частина сильно звужена.
 • З'являється такий потужний вихор в районі тропосферного фронту, де знаходиться межа в нижньому шарі атмосфери, функція якої відокремлювати повітряні маси, що володіють різними температурним режимом, вологістю повітря і швидкістю вітру. Тут атмосфера непостійна, коливається через присутність холодного повітря і теплого, і в результаті утворюються численні вихори з швидким обертанням.
 • Народжується смерч в основному в період, коли виникають холодні фронти повітря - восени або навесні.
 • Діаметр смерчу може становити від десятка до сотні метрів, висота - до 10 км.
 • Колір у нього темний.
 • Вся небезпека смерчу в тому, що в ньому з'являється така кількість енергії, яка дорівнює енергії атомної бомби.
 • Обертання повітря відбувається проти годинникової стрілки, тиск тут падає, тому все що потрапило всередину по шляху проходження такого вихору, розривається на шматочки.
 • Вчені не змогли розкрити всі таємниці смерчу, але визначили точно: в середині утворюється так званий очей, де немає ніякого руху. Однак навколо відбувається енергійне обертання повітряної маси, і швидкість її зростає в міру переміщення смерчу.

Чим вони схожі

Дуже схожі між собою ці явища по формі і руйнує силі. Є й такі загальні властивості:

 • Їх поділяють на кілька видів. Насамперед - бичеподібна - вид найтиповіший. потім распливчастий, він по ширині вихор більше, ніж його висота. До складеному увазі відносяться найнебезпечніші для людей і тварин, так як вони можуть завдати шкоди здоров'ю або вбити.
 • Мають ці потужні стихії ефектом засмоктування, і сховатися від цієї небезпеки, потрапивши в таку зону, неможливо.
 • І торнадо, і смерчі викликають значні відхилення в атмосфері, що впливає на наступні катаклізми в природі.
 • Обертання повітря, яке створено торнадо або смерчем, відбувається проти годинникової стрілки.

Відмінності між завихреннями повітря

Грізні атмосферні явища - смерч і торнадо - майже однакові, але все ж ряд істотних відмінностей у них є:

 1. Вчені, проявивши інтерес до таких явищ, з'ясували, що фізичні механізми у них дуже різні. Провокує виникнення смерчу найчастіше зустріч холодного потоку повітря і теплою земної або водної поверхні. Потім він формується тут же і починає рости вгору, нагадуючи стовп. Тільки в деяких випадках смерч народжується від грозової хмари.
 2. Смерчі можуть виникати і в ясну погоду, коли на небі немає жодного хмари, але поверхню, а це перш за все океан або пустеля, занадто перегріта, і вологість низька. Найчастіше вони майже прозорі і тільки завдяки тому, що нижня їх частина заповнена піском або водою, можна визначити їх існування і рух.
 3. Але тільки грозові хмари, якщо вони великих розмірів і мають потужну силу, можуть сприяти виникненню торнадо. Там відбуваються обертання повітря, викликані безперервними рухами, і коли течії зустрічаються, починає відбуватися інтенсивне обертання. Потім ці рухи починаються в нижніх повітряних шарах.
 4. Торнадо поширені на американській території. Щороку тут фіксується поява великої кількості торнадо, але, що має позитивне свідчення, лише деякі мають сильну руйнівну силу.
 5. Можуть торнадо утворитися в океані, і в цьому випадку їх називають водоспадами. Колись, в затоці на північному сході Америки, торнадо досяг висоти в 1 000 метрів. Вгорі його діаметр становив 250 м, внизу - 70 м.
 6. У торнадо форма хобота або конуса, але кінець, що знаходиться біля поверхні землі, тонкий, оточений різними частинками, пилом, піднятими з поверхні грунту.