У чому різниця між тарифною ставкою і окладом

Всупереч поширеній думці, роботодавці не завжди думають тільки про зниження заробітної плати своїм співробітникам. Вони ще намагаються піти від податків.

Проте, кожен керівник зацікавлений в підвищенні продуктивності праці і готовий оплачувати працю справедливо, виходячи з виконаної роботи. Для цього йому необхідно чітко зрозуміти, як виразити виконувані його працівниками посадові обов'язки в грошовому еквіваленті. Адже навіть на одному підприємстві існує кілька професій і кожен зайнятий суто своїм завданням.

Тарифна ставка

У давні часи люди думали, що все суще складається з декількох базових елементів: землі, води, вогню і повітря (привіт Люку Бессону). Але з плином часу змінювалися і наші уявлення про навколишній світ. Вчені з'ясували, що все складається з атомів. Довгий час вважалося, що вони і є цеглинками світобудови. Але в даний час навіть складові частини атомів - протони, нейтрони і електрони - не є неподільними, вони теж складаються в свою чергу з елементарних частинок.

Те ж саме стосується і роботи, спрямованої на створення товарів і надання послуг. Їх теж можна розділити на окремі складові, щоб врешті-решт прийти до неподільного залишку, так званої одиниці роботи. Токар робить деталь за певний проміжок часу, працівник офісу продажів стільникових телефонів обслуговує кожного клієнта за енну кількість часу. Причому чим вище майстерність і розряд працівника, тим швидше і якісніше він зробить свою роботу.

Саме такі міркування підштовхнули роботодавців до створення тарифної системи оплати праці. Її суть полягає в оплаті виконаної роботи по його результату. Залежно від розряду працівника, за кожне його порух на робочому місці йде фіксована сума грошей. При цьому вона може йти як за кількість часу, проведеного на роботі, так і за вироблені їм товари і послуги.

Щоб краще зрозуміти принцип тарифної оплати праці, візьмемо в якості прикладу таксиста. Якщо після святкування закінчення важкого трудового тижня викликати таксі до закладу, то водій візьме певну суму грошей за один виклик - це тарифна ставка за одиницю товару / послуги. Але якщо в машину село кілька гучних громадян, яких потрібно буде залишити по шляху до кінцевого адресою, то водій, природно, попросить доплати - зростає складність виконуваної роботи і зростає тариф. Якщо комусь захочеться красиво покататися по місту, він викличе машину преміум-класу, тариф у якій набагато вище - зростає розряд працівника.

Можливо, останній пасажир захоче поїздити подивитися місцеві визначні пам'ятки з вікна автомобіля до ранку. В цьому випадку водій таксопарку візьме оплату за часом - тарифна ставка за одиницю часу.

Тарифна ставка працівника, так само як і присвоюється розряд, прописуються в трудовій угоді і не можуть бути в подальшому нижче.

Особливі виплати також прикріплені до тарифу і розраховуються на його основі:

  1. Робота за нічні години оплачується в розмірі не менше 20% від тарифу за кожну годину. Нічними годинами є годинник з 22:00 до 06:00.
  2. Робота в святкові дні оплачується за подвійним тарифом.
  3. У разі, якщо працівник залишився після завершення робочого дня, оплата проводиться в півтора разу за перші дві години і в подвійному розмірі - за наступні.

оклад

Оклад є фіксованою сумою, яку виплачують працівнику, виходячи з його кваліфікації, освіти, досвіду і можливо, красивих вічко (в тих випадках, коли людина буде обличчям фірми). Оклад призначається в основному керівним працівникам і спеціалістам, ефективність роботи яких не можна прорахувати з калькулятором в руках. Він прописується в трудовій угоді, куди заноситься саме сума окладу, а не розпливчаста фраза "Згідно зі штатним розкладом", що є порушенням.

Оклад може змінюватися при істотній зміні умов праці та інших показників. При цьому роботодавець не може внести зміни в односторонньому порядку, а зобов'язаний повідомити співробітника не пізніше, ніж за два місяці. Після узгодження складається додаткова угода до основним трудовим договором.

Щоб краще усвідомити для себе поняття "оклад", повернемося до нашого таксисту. Тільки в даному випадку потрібно міркувати як власник таксомоторного парку. В даному парку є водій, який пропрацював в галузі без малого двадцять років і є визнаним профі в своїй області. У його веденні знаходиться шикарний лімузин, який може водити тільки він.

Такий транспорт потрібно нечасто, але плата за нього задоволена висока. Замовлення надходять нерівномірно, іноді одне замовлення на місяць, іноді щодня. У цьому випадку роботодавець складає трудова угода з водієм і встановлює йому фіксований оклад, який вже не залежить від кількості виконаних замовлень, а тільки від якості виконуваної роботи: чистота машини, пунктуальність, ввічливість, майстерність керування транспортним засобом, доступність в будь-який час доби і стійкість перед явними спробами перетягнути його конкурентами.

відмінності

Тарифна ставка орієнтована в основному на саму роботу і залежить від розряду працівника і складності виконуваних ним обов'язків. При цьому виходять з того факту, що цю роботу може виконати будь-яка людина, що пройшов відповідне навчання. Питання полягає тільки в часі, за яке він її зробить.

Оклад більше спрямований на самого працівника і є показником визнання його ефективності у виконанні ним посадових обов'язків.

Обидва види виплат є одиницею оплати праці, і від їх розміру істотно залежить вся заробітна плата співробітника.

І оклад, і тарифна ставка описують одиницю оплати праці, той незнижуваний залишок, який роботодавець не може відняти. Ефективність працівників винагороджується різними преміями і бонусами, які розраховуються на основі тарифу і окладу як відсоток від них.