У чому різниця між товарним знаком і логотипом

Всі люди є споживачами різних товарів і послуг. Тому в своєму виборі вони віддають перевагу тій чи іншій торговій марці, бренду. Якщо товар на ринку не новий, в людській свідомості вже сформовано певну думку про ту чи іншу виробника. Багато хто говорить, що дізнаються свою улюблену продукцію або послугу по товарному знаку, логотипу. Які ж відмінності, як правильно використовувати ці два поняття?

Що таке товарний знак?

Це - торгова марка, що пройшла реєстрацію в законодавчому порядку. На нього видається свідоцтво, яке дає власнику прерогативу на використання у власних цілях згідно з нормою закону. Право на зареєстровану торгову марку регулюється нормами закону в сфері інтелектуальної власності. Її протиправне використання тягне за собою адміністративну, і навіть кримінальну відповідальність.

Власник товарного знака має право наносити позначення "ТМ", "R" і деякі інші біля логотипу. Дана маркування попереджає недобросовісних конкурентів про відповідальність за плагіат. Реєстрація відбувається в межах одного або декількох держав. Всесвітні торгові знаки або бренди походять міжнародну реєстрацію.

Вони мають такі види:

 1. словесні - певний набір букв або слів в стильовому оформленні.
 2. образотворчі - малюнок або графічне зображення, цифри.
 3. комбіновані - поєднання букв і зображень.
 4. звукові - певна мелодія, набір звуків.
 5. тривимірні - унікальні види упаковок, фігурки.

Відносно недавно з'явилися знаки у вигляді голограм, смакові і нюхові.

Товарний знак є візиткою фірми, створює її імідж. Він дає покупцеві гарантії на придбання якісного товару або послуги.

Товарним знаком може бути не тільки логотип. В одній компанії вони можуть бути різними, мати відрізняється зовнішній вигляд і використовуватися окремо один від одного.

Що таке логотип?

Це графічне зображення, яке виділяє товар або послугу виробника серед його конкурентів. Він може бути представлений як малюнок, графічний символ, повна або скорочена назва фірми, виробника. Зазвичай в ньому задіяно від одного до трьох різних кольорів.

Його основне завдання - зацікавити потенційних покупців, створити впізнаваність і утримати лояльність серед споживачів продукції компанії.

Розробка логотипу становить основу створення іміджу будь-якого виробника або товарної лінії. Він може містити в собі смислове навантаження, що дозволяє споживачу провести аналогію між зображенням і напрямком діяльності підприємства.

До нього висуваються такі вимоги:

 • Унікальність, підкреслювати переваги продукції.
 • Запам'ятовуваність і виразність.
 • Універсальність і функціональність.
 • Викликати асоціації, сприяти створенню позитивної репутації.
 • лаконічність.
Створення логотипу є підставою для формування торгової марки - більш ємного поняття, що включає в себе ще й назва, унікальний шрифт, колірні рішення, рекламні слогани, види і форми упаковки товарів, інше. Все це використовується маркетологами для просування продукції або послуги, тобто в комерційних цілях.

На відміну від торгової марки він використовується не тільки в рекламних або комерційних інтересах. Будь-яка людина може створити свій логотип, але не використовувати його для продажу або самореклами.

У чому ж схожість логотипу і товарного знака?

 1. Обидва формують впізнаваність і імідж компанії.
 2. Повинні бути унікальними, лаконічними, універсальними, такими, що запам'ятовуються.
 3. Вони розробляються відповідно до фірмового стилю і несуть в собі основну ідею компанії.
 4. Можуть складатися з слів, букв, цифр, графічних зображень або символів.
 5. Наносяться на упаковку продукції, вивіски, рекламну продукцію, візитки, документацію, інше.
 6. Створені для просування на споживчий ринок промислових, продовольчих товарів і послуг.
 7. Відмінності і особливості логотипу і товарного знака.

І все ж не варто плутати ці два поняття, оскільки вони мають принципові відмінності, представлені в таблиці:

Товарний знак Логотип
Державна реєстрація Обов'язково реєструється відповідно до законодавства в патентних органах або бюро. Не проходить
Інтелектуальна власність Так. Власнику видається свідоцтво про реєстрацію, яке гарантуватиме ексклюзивні права. Їм може бути юридична особа або приватний підприємець. Так. Творець має на нього авторські права. Можна використовувати з дозволу автора за умови укладення з ним договору.
Схожість з іншими зображеннями і знаками Виключається подобу з іншими товарними знаками. Головна умова його реєстрації - це новизна. Може бути схожий на інші логотипи. Схожість з товарним знаком небажано, тому що його власник може подати в суд для захисту своєї інтелектуальної власності
Право на власність Власник має право подати до суду в разі використання без його дозволу, схожості малюнка, кольору та інше. Зазвичай суд задовольняє позовні вимоги. Відстояти свої авторські права в суді можна, якщо творець доведе їх.
Юридична сила має Не має
цілі створення виключно комерційні Комерційні і некомерційні
область використання підприємництво Бізнес, наука, в особистих інтересах