Навіщо потрібен ловець снів?

Ловець снів - це язичницький амулет, атрибут влади, пастка. Він володіє надприродною силою, здатністю управляти снами, духами і навіть душами.

Складно сказати, коли і де з'явився ловець. Його можна знайти у індіанців Америки і шаманів Азії, з ним знайомі племена Півночі і Півдня. Дивно, але амулети, що з'явилися в протилежних частинах світу у різних народів, мають багато спільного: зовнішній вигляд, призначення, легенди, що пояснюють, як виник і навіщо потрібен ловець снів. Незважаючи на безліч схожих рис, існує і ряд відмінностей, що дозволяє розділити амулети на 2 групи: індіанські і шаманські.

Зміст статті

  • індіанський оберіг
  • Шаманський ловець

індіанський оберіг

Індіанці вірять, що ловець снів захищає сплячої людини від поганих снів і злих духів. Амулет роблять з вербової лози, яку скручують в кільце. На обруч натягують павутину, сплетену з ниток і оленячих жив. Крім того, ловця прикрашають пташиними перами. Таких амулетів в сім'ї може бути кілька, їх вішають над узголів'ям, як домашні обереги.

Вважається, що вперше ловець з'явився в 2 племенах, лакота і оджибве, а після поширився по Америці і потрапив до інших індійським народам. Кожне плем'я привносив зміни в легенду про появу талісмана і призначення ловця.

Реклама

Лакота вірять, що амулет ловить позитивні думки і сни, які заплутуються в павутині і спускаються до сплячого людині по нитках і пір'ям. Негативні, навпаки, прослизають в центральний отвір і зникають.

Плем'я вважає, що ловця подарував їм наймудріший вчитель, який був старійшині індіанців в образі павука. Мудрець сказав, що людське життя подібна колі. Вона починається в дитинстві, коли необхідна чужа турбота, і замикається в зрілості, коли настає черга опікати інших. Протягом життя людьми опановують добрі і злі пристрасті. Кожен повинен сам вибирати шлях, зробити вибір допоможе ідеальний коло, який відокремить добро від зла. При цих словах павук зірвав гілку верби, згорнув її в кільце, обплів павутиною, залишивши в центрі отвір, прикрасив пером і передав старійшині.

Оджибве надають ловцю інший зміст. Вони вважають, що він затримує погані думки і кошмари, які заплутуються в павутині і пропадають на світанку. Хороші думки і сни, навпаки, прослизають через центральний отвір і опускаються на сплячої людини.

Легенда племені свідчить, що ловця людям подарувала Асабікаші, бабуся-паучиха. Бабуся дбала про своїх дітей-оджибве з незапам'ятних часів, особливо вона опікувалася немовлят. Поступово людей ставало більше, і вони почали розселятися по всьому черепашачими острову (індіанське назва Америки). Павучихою стало важко стежити за оджибве і їхніми дітьми, тому вона вирішила передати жінкам частину своїх знань. Асабікаші показала, як з вербових прутів і ниток або сухожиль сплести чарівну павутину - нічний оберіг. Кругла форма талісмана стала символом щоденного шляху сонця по небу; 8 точок з'єднання павутини з кільцем - 8 ніг бабусі; прив'язане перо - дихання, повітряних потоків; недовговічність ловця (верба висихає, сухожилля стягують обруч, і кільце лопається) - швидкоплинність молодості і життя.

до змісту ↑

Шаманський ловець

В Азії, в першу чергу в Сибіру, ​​ловець снів, китгьем або приманка, вважається амулетом шаманів. Він наділяється не тільки охоронними, а й магічними властивостями, непосильними і небезпечними для звичайної людини.

За допомогою ловця можна проникати в чужі думки і сни, переходити в потойбічний світ, передбачити майбутнє. Для цього шаман вішає талісман над узголів'ям. Днем добрі і злі духи, без розбору, потрапляють в мережі ловця і, заплутавшись, залишаються в ньому до ночі. З настанням темряви шаман лягає спати, а духи спускаються до нього по пір'ю і шнурку, несучи з собою образи і бачення. Так як більшість духів не бажає підкорятися і віддавати свою силу, сни часто перетворюються в жорстокі і криваві кошмари, в яких шаман бореться з духами. Непосвячений і слабка людина, який вирішив скористатися ловцем, може накликати на себе нещастя, хвороби і смерть.

За однією з легенд, проста людина, бажаючи позбутися від безсоння, повісив над головою пастку для снів. Вночі в неї потрапила його власна душа. Вранці чоловік вирішив, що зловив винуватицю хвороби, і спалив душу. Однак розплата наздогнала його, і незабаром він помер.

Шаманський амулет відрізняється від індіанського. В його основі лежить згорнутий кільцем вербовий прут, який обплітають за годинниковою стрілкою мережею з ниток або жив. Ловця обов'язково прикрашають пір'ям. Якщо шаман - чоловік, то використовують пір'я орла, як символ хоробрості, якщо жінка, то сови, як ознака мудрості. Часто ловця обертають хутром, прикріплюють до нього фігурки тварин і духів, шнурки, намистини, вузлики. Шаман перетворює ловця в карту потойбічного світу, в книгу сновидінь.

Недовговічності вербового каркаса надається особливе значення: якщо амулет зламався, значить, сила ловця вичерпалася, і він не може охороняти свого власника.