У чому різниця між активною і пасивною гнучкістю

Гнучкість - важливе фізичне якість людини, що дає здатність здійснювати рухи з певним розмахом, який називається амплітудою рухів. Чим вище амплітуда рухів, тим людина більш пластичний. Амплітуда проявляється в різних ланках людського тіла.

Розтяжка є важливою складовою здоров'я людини: при її недостатності розвиваються захворювання опорно-рухового апарату і суглобів, утворюються соляні відкладення, а у професійних спортсменів зростає ризик отримання травм. Мало кому відомо, що гнучкість може бути активною і пасивною.

активна гнучкість

Активна гнучкість (АГ) дозволяє людині виконувати руху з широкою амплітудою за рахунок власних м'язових тканин. До цього виду пластичності можна віднести будь-які фізичні вправи на розтягування, які проводяться без додаткового обладнання і застосування зовнішньої сили.

АГ розвивається:

  • Фізичними вправами, в яких розтягнення здійснюється за рахунок сили м'язових волокон.
  • Фізичними вправами, в яких розтягнення здійснюється за допомогою сили інерції (як, наприклад, махи ногами).

Для розвитку рухливості суглобів, спортсмени віддають перевагу силового тренінгу, а також спеціальним вправам на розтяжку. Такі комплексні тренування сприяє збільшенню сили м'язів, розтягування, пластичності, а також міцності м'язового каркаса. Максимальних показників АГ можна досягти тільки шляхом розвитку пасивної рухливості.

пасивна гнучкість

Досягнення пасивної гнучкості (ПГ) досягається іншим шляхом. При вправах на її розвиток, розтяжка здійснюється за допомогою чийогось сприяння. Наприклад, розтяжка з допомогою тренера або спеціального тренажера відноситься до ПГ.

Цей вид рухливості спрямований на розтягнення суглобово-зв'язкового апарату, який має більш високу щільність, ніж м'язові волокна. Тому ПГ складно розвивати без сторонньої сили.

ПГ розвивається в 2 рази швидше, ніж активна. Розвиток обох видів розтяжки тісно між собою пов'язано. Тому, вправи на розтяжку повинні сприяти розвитку різнобічної пластичності.

Взаємозв'язок і розвиток активної і пасивної гнучкості

Активна пластичність спрямована безпосередньо на розтягнення м'язів, а пасивна гнучкість на розвиток еластичності зв'язок і суглобів. Незважаючи на те, що між двома видами пластичності відсутня статистична взаємозв'язок, пасивна гнучкість є джерелом активної.

Ідеальним показником вважається рівнозначність величин обох видів пластичності, але, як правило, величина пасивної більше. Різницю цих величин називають резервом гнучкості.

Для спортсменів, найбільш показовим є рівень АГ, оскільки саме вона задіюється при виконанні фізичних вправ, спрямованих на результативність.

Найефективнішим способом для розвитку розтяжки є динамічні і статичні вправи. Статична розтягування допомагає розвитку активної пластичності, а ізометрична розтяжка є більш ефективною для пасивної. Активне розтягування є прийняття положення і його фіксація за допомогою власних м'язів.

Пасивне розтягування також є прийняття положення, але його фіксація відбувається за допомогою тренажера, обладнання, рук або тренера (партнера).

Подібності та відмінності між активною і пасивною гнучкістю

Розтяжка є одним з найважливіших фізичних властивостей людини. Вона відповідає за рухливість м'язів, суглобів, зв'язок. Пластичність людини розвивається у віці 9-13 років. Для розвитку ПГ кращим віком є 9-10 років, а для АГ 10-13 років. Після 14 років, коли показники стають більш стабільними, розвинути пластичність без регулярних вправ, стає складніше. Крім того, в юнацькому віці показники розтяжки починають зменшуватися.

Резюмуючи вищевикладене, можна згрупувати подібності та відмінності між двома розглянутими видами рухливості. Схожість полягають в тому, що обидва види пластичності:

  1. Дозволяють людині здійснювати рухи з більшою амплітудою.
  2. Розвиваються за допомогою фізичних вправ, спрямованих на розтяжку.
  3. Спрямовані на досягнення більшої амплітуди рухів окремих ланок.
  4. Залежать від багатьох чинників: температура тіла, психоемоційний стан, температура навколишнього середовища, час доби, попередній вид фізичної активності.

Відмінності полягають в наступному:

Активна гнучкість (АГ) Пасивна гнучкість (ПГ)
Обумовлена ​​силою і рухом власних м'язових тканин Обумовлена ​​зовнішньою силою (наприклад, снарядами, тренажерами, допомогою тренера або партнера, силою власних рук)
Є найбільш важливою для спортсменів Сприяє розвитку активної гнучкості
Направлена ​​на розтяжку м'язових тканин Направлена ​​на розтяжку суглобової-зв'язкового апарату
Амплітуда рухів менше, ніж в ПГ Амплітуда рухів більше, ніж в АГ
Розвивається повільніше ПГ Розвивається швидше АГ

Комплексний тренінг, що включає силові тренування і вправи на розтяжку, благотворно впливає на гармонійний розвиток пластичності: Показники активної і пасивної рухливості ростуть, а різниця їх свідчень зводиться до мінімуму. Досягнуті результати потребують регулярної підтримки за допомогою фізичних тренувань. В іншому випадку, показники пластичності будуть стрімко зменшуватися.

Перед вправами на пластичність доцільно провести силовий тренінг, оскільки він сприяє більш ефективному розтягування м'язів і суглобів.