У чому різниця між активними і пасивними антенами

Напевно кожен, кому доводилося вибирати ту чи іншу антену - будь то телевізійна або радіо - стикався з такими поняттями, як активна і пасивна антена. І багато хто при цьому вставали в глухий кут: чим же вони відрізняються один від одного і яку, власне кажучи, краще вибрати? ...

пасивна антена

Особливістю будь-якої пасивної антени є те, що вона вловлює і приймає сигнал виключно за рахунок своєї геометрії (форми). Відповідно, чим більше площа такої антени, тим впевненіше буде сигнал.

пасивна антена


Перевагами такої антени можна вважати:

 • Відсутність власних перешкод і наведень через те, що в такий антени, власне, і наводитися нічому. Адже в її конструкції не передбачено ніяких елементів, які могли б згенерувати електромагнітне випромінювання.
 • Виняткова простота монтажу і експлуатації. Все, що потрібно, - це правильно зорієнтувати пасивну антену на місцевості.
 • Пасивну антену можна навіть виготовити самостійно з підручних матеріалів. Як правило, вся конструкція такої антени являє собою металевий каркас з передавальним кабелем або проводом.
 • Пасивна антена не вимагає окремого джерела живлення.
 • Нарешті, варто відзначити і дешевизну антени пасивного типу.

Однак є у пасивної антени і недоліки:

 1. Вона схильна до різного роду перешкод, а якість сигналу сильно залежить від місця розташування;
 2. При облаштуванні пасивної антени доводиться ретельно вибирати місце і проводити тонку орієнтацію, особливо, якщо установка відбувається в зоні поганого прийому.
 3. Зазвичай установка антени пасивного типу виробляється на досить великій висоті - до 10 метрів, що вимагає облаштування спеціальної щогли, додаткових укріплень для неї і т.д.
 4. Пасивні антени повинні забезпечувати досить велику за площею зону прийому, що робить їх громіздкими і незручними, наприклад, в приміщенні.
 5. На якість сигналу може впливати велика кількість факторів: як будівлі, дерева і рельєф місцевості, так і погодні умови.
Таким чином, пасивну антену рекомендується встановлювати лише там, де розташовується зона досить впевненого сигналу і немає необхідності в додатковому його посилення. Пасивна антена буває як внутрішнього, так і зовнішнього типу. Як правило, її встановлюють в квартирах, розташованих в межах міста, де рівень сигналу зазвичай досить високий. Однак на заміських ділянках, на трасах і т.д. зазвичай застосовують активні антени.

активна антена

Особливістю ж антени активного типу є те, що спійманий сигнал проходить через спеціальні перетворюють пристрої і лише потім - безпосередньо на приймальне обладнання. Як перетворюють пристроїв можуть виступати всілякі підсилювачі, подавители перешкод, декодери і т.д.

активна антена

Такі пристрої можуть бути змонтовані як безпосередньо на самій антені, так і поза нею. Підживлюються вони зазвичай через побутову електричну мережу, але в окремих випадках може бути організований і автономне джерело живлення у вигляді акумуляторів або батарейок.

Переваги активних антен:

 • Вони можуть бути виконані практично будь-яких розмірів і форм.
 • Активні антени можуть встановлюватися практично в будь-якому місці - в кімнаті або зовні приміщення. На якість роботи мало впливають як рельєф місцевості, так і перешкоди з боку дерев, будівель і т.д.
 • Навіть низький рівень сигналу для активної антенні не перешкода: він посилюється за рахунок додаткового обладнання.
 • У багатьох активних антенах можна регулювати рівень посилення і шумозаглушення.
 • Перешкоди, які можуть бути присутніми у випадку з застосуванням активної антени, також прибираються спеціальними шумоподавляющіе пристроями.

У той же час, недоліками активних антен можна вважати:

 1. Їх відносну дорожнечу.
 2. Технічну складність: адже в активній антені використовується велика кількість електронного обладнання.
 3. Для коректної роботи активної антени потрібен постійний джерело живлення.
 4. У ряді випадків причиною електромагнітних наведень може послужити власне обладнання антени. Втім, спеціальними "шумодава" вони ж і усуваються.
 5. Іноді активна антена досить складна в монтажі і налаштуванні.
 6. Через велику кількість електроніки активна антена має меншу ступінь надійності в порівнянні з пасивною, в якій, власне кажучи, ламатися практично нема чому.

Таким чином, антену активного типу рекомендується облаштовувати в місцях з не дуже впевненим або зовсім поганим рівнем сигналу. Наприклад, за межею міста, в гірській і лісистій місцевості і т.д.

Головні відмінності активної і пасивної антен

Основною відмінністю активної і пасивної антен можна вважати наявність або відсутність додаткового електронного обладнання, яке підсилює сигнал і пригнічує шуми.

Як наслідок, активні і пасивні антени розрізняються за способом монтажу, вимогам до наявності джерела живлення, а також кваліфікації майстра, який виробляє установку антени. Якщо пасивну може облаштувати практично будь-яка людина, то для коректної установки, настройки і налагодження антени активного типу може бути притягнутий в більшості випадків лише кваліфікований фахівець.