У чому різниця між амортизацією у податковому та бухгалтерському обліку?

У Росії на підприємствах ведеться облік бухгалтерської та податкової амортизації одночасно. Ці поняття важко розділяти, особливо початківцям економістам. Правила нарахування несхожі, а це викликає масу складнощів, особливо в великих організаціях.

Обидва види зносу використовуються на підприємствах для здійснення відрахувань, але для різних податків. Бухгалтерська амортизація грунтується на ціні об'єкта, з урахуванням якої, розраховується податок. Податковий знос застосовується для обчислення основи податку з податку на прибуток.

Амортизація в бухгалтерському обліку

У бухобліку знос устаткування на увазі щомісячний перенесення грошового еквівалента предметів, устаткування, будівель на витрати теперішнього часу. Простими словами цей процес дозволяє погасити вартість покупки того чи іншого майна. Згідно з методикою бухобліку п.49 здійснюється перенесення цін майна, яке:

 • Знаходиться у власності.
 • Перебуває в господарському управлінні підприємства.
 • Здається установою в оренду.

Ким нараховується знос?

 1. підприємствами.
 2. Орендодавцем або орендарем.
 3. Лізингоодержувачем або лізингодавцем.

Нарахування не виробляють по об'єктах, не використовуваним в роботі установи, а також для власників некомерційних організацій. Чи не входять сюди будинку, в яких мешкають люди, земля, будівлі гуртожитків музейні цінності.

Об'єкти підприємства піддаються амортизації протягом часу терміну корисного використання. Зазвичай, підприємство передбачає його тривалість за своїм розсудом, користуючись пунктом 20 ПБО 6/01. Тривалість може мати залежність від швидкості зносу обладнання, від того, наскільки воно сильне і продуктивне. Встановлення терміну встановлюється один раз і не може бути змінено.

Існує 4 способи нарахування зносу: лінійний, спосіб списання вартості за сумою чисел СПИ, спосіб зменшуваного залишку, списання вартості відповідно до кількості випуску продукції.

Підприємство прописує для себе який-небудь спосіб обчислення. Метод, як і час корисного користування не можна змінювати в ході всього терміну експлуатації об'єктів.

Неважливо, як підприємство вважає за краще обчислювати цей показник, так чи інакше, воно протягом кожного місяця має вичитати 1/12 річної вартості окремо по всіх об'єктах. У свою чергу, річну вартість можна вирахувати за формулою, яка повинна відповідати одному з методів нарахування.

податкова амортизація

У податковій амортизації, як і в бухгалтерській потрібно ставити строки корисного використання. В цьому випадку дотримуються строгих правил. У спеціальному довіднику прописані чіткі межі часу експлуатації засобів всередині амортизаційних груп.

Якщо необхідно провести визначення СПИ по б / у засобах, то варто дізнатися дані про придбаний обладнанні у попереднього власника.

Амортизацію нараховують і щодо нематеріальних активів. При цьому, користуватися довідниками для обчислення строку використання не вийде. Тут необхідно керуватися документацією, яка підтверджує право власника нематеріальних активів.

Список таких активів прописаний в ст. 257 НК.

Нарахування податкового зносу проводиться наступними методами:

 1. лінійний - нарахування рівних сум зносу протягом усього періоду використання.
 2. нелінійний - велика частина суми йде на відрахування в перші роки експлуатації.

Ці методи застосовують залежно від цього, як підприємство працює. Якщо випуск товару і кількість виручки мають постійний обсяг, то використовують перший спосіб, якщо обсяги продажів нестабільні, або мають, наприклад, сезонний характер, то перевага залишається за другим способом.

схожість амортизацій

 • Лінійний і нелінійний способи мають місце як при обчисленні зносу як в бухобліку, так і в податках.
 • Встановлення термінів використання обладнання. Як в першому, так і в другому випадку їх необхідно призначати, але по-різному.

відмінності амортизацій

 1. Наявність в бухгалтерському обліку 4-х методів відрахування коштів на знос, на відміну від 2-х, в податковому. При цьому, амортизація буде дорівнює в обох випадках, якщо способи співпадуть. Але, на сьогодні, це досить рідкісна ситуація, так як установи намагаються не обмежуватися вибором методів переносу вартості, а застосовують всілякі дозволені.
 2. У податковій амортизації існують премії, які несуть вигоду підприємствам. Вони дозволяють знижувати кількість витрат з податку. Премія починає діяти, як тільки обладнання надходить в експлуатацію, і може становити до 30% його вартості.
 3. Бухгалтерська амортизація передбачає перенесення вартості об'єктів по кожному з них окремо. У податковій, коли використовується нелінійний метод, то знос відраховується по об'єктах, зібраним в групи.
 4. В Податковому обліку не доводиться вираховувати суму зносу обладнання на кожен місяць окремо. Тут вже є певні норми відрахування. Це означає, що сума відрахувань щомісяця зменшується.

Таким чином, відмінностей між податковою і бухгалтерською амортизацією набагато більше ніж подібностей. Знання цих особливостей допоможуть не сплутати два таких, здавалося б, схожих поняття.

Насправді, застосування відразу двох видів відрахування значно збільшує трудовитрати на підприємстві, розводить непотрібну бюрократію. Можливо, варто прибрати один з видів амортизації, це могло б підвищити економічну ефективність організацій, збільшити зростання ВВП, і в цілому сприятливо позначилося б на діяльності підприємства.