У чому різниця між кальяном і сигаретами

Всім відомо, що куріння - це шкода здоров'ю. З появою кальяну багато стали шукати відповіді на запитання: чи може Кальянокуренії стати альтернативою паління звичайних сигарет? До того ж це модно. І навіть не палять люди прагнуть спробувати це індійське диво. Але перш ніж зупинити свій вибір на певному способі тютюнопаління слід розібратися в чому полягає кожен з них.

сигарети

Винахідниками такого способу куріння можна вважати індіанців Америки. Вони першими стали закручувати тютюн в листя кукурудзи або очерету. Сучасна сигарета - це подрібнений тютюн, загортають у папір за принципом дудочки. Більшість мають фільтр, який частково очищає дим. Для більш ефективного поглинання шкідливих речовин в фільтрі іноді присутній вугільна прошарок.

Сигарети відрізняються сортами і марками. Для певних марок використовуються суміші різних тютюнових сортів. Також вони відрізняються міцністю. Це залежить від числа пір на фільтрі: чим їх більше, тим легшою вважається сигарета. Але немає доказів того, що викурюючи легку сигаретку, організм отримує меншу кількість нікотину і його смол. Відмінності лише в часі викурювання.

Принцип куріння полягає у втягуванні в організм через рот продуктів горіння тютюну і паперу. Спочатку дим потрапляє в легені, а звідти в кровоносну систему. Метою куріння є споживання нікотину, що міститься в тютюні.

Кальян

Вважається, що кальян або наргиле родом з Індії, де його використовували як анаболик. У пальмовій горісі робилося два проколу, в один з яких вставлялася соломинка для куріння. Нутро горіха заповнювався сумішшю трав. Замість тютюну використовувалися висушені лікарські рослини і анаша, після згоряння яких залишалося смолянистих речовина. Його використовували для знеболювання і загоєння ран.

Складові частини наргиле:

 1. Чаша, в яку поміщається курильна суміш, над якою розміщено екран з фольги або сітки з вугіллям. Часто чаша накривається ковпаком. Вона має на дні отвори, а в нижній частині (ніжці) - жерло для з'єднання з шахтою. Все в комплексі служить для проходження диму (пара). Може виконуватися з глини, порцеляни, скла або металу.
 2. Шахта, служить для охолодження пара. Чим вона вища, тим краще охолодження. Низ шахти йде в воду, яка фільтрує і очищає пар. Зроблена, в основному, з нержавіючої сталі, але може бути латунної, мідної, алюмінієвої, срібною та золотою. Шахта має певну будову і складається з деталей: Сполучної (шийка для чаші), блюдечка для вугілля, що охолоджує (тунель-паропроводнік), основний (тут розташовується повітряний клапан і місце з'єднання зі шлангом), що виводить (шланг, одним кінцем минає в колбу).
 3. Колба, ємність для води. Буває одноразової (з пластика) і багаторазової, виготовленої з кераміки, скла або металу.
 4. Шланг, на кінці якого закріплений мундштук. Його каркас виготовляють з металу, капрону, пластику або силікону.

Загальні риси

 • І те й інше є курінням.
 • Обидва способи викликають залежність, хоча від кальяну вона не така сильна.
 • Підвищують ризик виникнення онкологічних і інших захворювань, пов'язаних з курінням.

Відмінності сигарет і наргиле

 1. Зовнішній вигляд. Сигарета - компактна курильна паличка, а кальян складна габаритна конструкція.
 2. Сигаретний тютюн загорнутий в папір, а суміш для кальяну поміщена в особливу чашу.
 3. Для сигарет використовують подрібнений тютюн, а для наргиле - цільнолистовий.
 4. Підготовка курильної суміші. Сигаретний начинка піддається просушування і прожарювання. Це підвищує горючі властивості. Суміш для кальяну спочатку вимочується, після трохи підсушують. Під вологе сировину додають ароматичні смоли.
 5. У сигареті тютюн згоряє, а в кальяні - випаровується.
 6. При курінні сигарет в організм надходить гарячий дим, а через кальян - охолоджений пар.
 7. Час куріння. Випалювання однієї сигарети займає до 10 хвилин, при цьому в легені потрапляє до 0,5 літрів тютюнового диму. Сеанс куріння наргиле триває від 30 хвилин до 1,5 годин. У цьому випадку через легені може пройти кількість шкідливих речовин, що дорівнює пачці сигарет.
 8. Інтенсивність затяжки. При використанні кальяну затяжки частіші і глибокі.
 9. Вартість. Якщо пачка сигарет коштує в середньому 100-120 рублів, то набір для кальяну (тютюн і вугілля) обходиться від 160 рублів. При цьому вартість самого пристрою починається від 2000 рублів. І не варто забувати про зношуються деталях.

Від чого ж більше шкоди

Багато хто помилково вважає, що наргиле нешкідливий, тому що тютюновий дим (пар) каталізується водою і в ньому мало шкідливих речовин. З цим можна погодитися, однак, за один сеанс калянокуренія концентрація згубних речовин, якщо їх перерахувати на звичайні сигарети, дорівнює пачці, яка витрачається близько 0,5-1,5 години і вони, до речі, осідають набагато глибше в легких.

Береться під сумнів і якість тютюну для кальяну. Тютюнове виробництво підлягає суворому контролю, чого не можна сказати про курильних сумішах для наргиле. А тим часом в них може перебувати що завгодно: від низькоякісного, погано очищеного тютюну до заборонених, небезпечних для життя домішок.

На відміну від сигарет, в процесі Кальянокуренії можна отруїтися чадним газом, який виділяється в процесі горіння. Зазвичай це легкі нездужання (слабкість, нудота, запаморочення), але бувають випадки втрати свідомості, а це вже ознака сильної інтоксикації. Якщо в першому випадку достатньо забезпечити доступ кисню, то в другому - потрібно викликати лікаря.

Також кальян може стати посередником у поширенні туберкульозу та гепатиту. Це пов'язано з тим, що розкурювання наргиле відбувається, зазвичай, великою компанією або в кальяну клубах. Де кальян, а, зокрема, мундштук і колба НЕ дезінфікуються, а просто ополіскуються водою.

З вищевикладеного випливає, що кальян не може бути безпечною альтернативою звичайним сигаретам.