У чому різниця між каталізатором і фільтром сажі

"На машині треба замінити фільтр сажі" - каже власник автомобіля з двигуном внутрішнього згоряння. І робить помилку, неправильно назвавши каталітичний нейтралізатор свого залізного коня.

Багато автомобілістів, працівники автомайстерень не розуміють різниці між словами: "каталізатор" і "фільтр сажі". Давайте розберемося, в чому ж полягає схожість і відмінності цих деталей випускного колектора.

каталізатор

або каталітичний нейтралізатор - деталь машини в формі циліндра або прямокутного паралелепіпеда, службовець для очищення вихлопних газів бензинового двигуна автомобіля або працює на газі.

У розрізі його конструкція нагадує стільники, виготовлені з кераміки / сталі з високою теплопровідністю. Внутрішня поверхня покрита напиленням з паладієм або платиною. Ці елементи вступають в реакцію з шкідливими продуктами згоряння бензину, нейтралізують їх або перетворять в безпечні для людини хімічні сполуки (азот, водяна пара, діоксид вуглецю), які виводяться через вихлопну трубу в атмосферу.

До того ж каталізатор затримує тверді частинки вихлопних газів автомобіля, які осідають на його стінках.

Ці процеси сприяють тому, що каталітичний нейтралізатор забруднюється в міру користування машиною, приходить в непридатність, вимагає чистки чи повної заміни.

Фільтр сажі

Використовується для двигунів, що працюють на дизельному паливі. Оскільки при згорянні ДТ утворюється набагато більшу кількість диму, кіптяви, ніж при згорянні бензину, він затримує утворюються тверді частинки диму і нейтралізує канцерогенні продукти згоряння палива.

Внутрішній устрій цієї деталі являє собою лабіринт із карбіду кремнію з численними кишенями для збірки сажі.

Деякі фільтри, але не всі, оснащені спеціальними титановими осередками, перетворюють шкідливі вуглекислий і чадний газ від згоряння дизельного палива в безпечні для навколишнього середовища хімічні речовини. Вони поєднують властивості фільтр сажі і каталітичного нейтралізатора.

Фільтр затримує до 90% сажі, виробляється двигуном. Коли він забивається, зростає кількість витрати палива автомобілем, знижується його потужність, безпричинно глухне мотор.

Подібність каталізатора і фільтр сажі

Визначено наступними характеристиками:

  1. Призначені для збору, нейтралізації продуктів згоряння автомобільного палива, як твердих частинок, так і канцерогенних вихлопних газів (оксиди вуглецю, азоту, свинцю, інше). Більше 90% цих речовин перетворюються в безпечні для людини хімічні сполуки (діоксид вуглецю, вода, азот).
  2. Захищають атмосферу від шкідливих речовин, містяться в вихлопних газах автомашин.
  3. Є частиною випускного колектора автомобіля.
  4. Відповідно до сучасних євростандартів всі автомобілі повинні бути оснащені цими деталями в залежності від типу двигуна.
  5. Мають форму циліндра або прямокутного паралелепіпеда з вхідним і вихідними патрубками. Верх корпусу виготовлений з металу, але внутрішня начинка різна.
  6. У міру користування автомобілем, вони забруднюються гаром, кіптявою. Вимагають регулярної регенерації або повної заміни при необхідності.
  7. На сучасних автомобілях встановлені спеціальні датчики, контролюючі ступінь забрудненості каталізатора або фільтра.

Відмінності каталізатора і фільтр сажі

Представлені в таблиці нижче:

характеристика каталітичний нейтралізатор Сажевий фільтр
Тип двигуна Застосовується для автомобілів з бензиновим двигуном або працюють на газі (пропан, бутан) Використовується в машинах, що працюють на дизельному паливі
Очищає вихлопні гази Від сажі, канцерогенних речовин Від сажі. У деяких моделях встановлені комірки з титановим каталізатором, що нейтралізує шкідливі хімічні сполуки
Внутрішня структура Представлена ​​дрібними осередками, сотами, які акумулюють продукти згоряння бензину, газу. Вони виготовлені з металу або кераміки. Як лабіринт з безліччю ходів і кишень для збору кіптяви.
Принцип дії Поверхня осередки вкрита шаром каталізатора (паладій, платина), який при високій температурі перетворює канцерогенні продукти згоряння в нешкідливі за допомогою хімічних реакцій. Тут же осідають гар, кіптява від диму. Накопичує в кишенях тверді продукти згоряння дизельного палива. При наявності каталізатора - перетворює шкідливі для людини продукти згоряння в безпечні.
Ширина внутрішніх осередків, ходів більш вузькі ширші
Строк служби Залежить від багатьох показників, але також і від матеріалу виготовлення. Залізні - довговічні, стійкі до перепадів температур. Пробіг - до 200 000 км. Але їх витісняють керамічні, які дешевше, тендітні, більше відповідають нормам по очищенню вихлопних газів. Пробіг - 50 000-70 000 км. Також залежить від умов експлуатації автомобіля і варіюється від 50 000 до 120 000 км пробігу.
чистка деталі Якщо стільники каталізатора забиті незначно, можлива чистка без демонтажу за допомогою хімічних рідин, які додаються в пальне.

При значному забрудненні, деталь демонтують, багаторазово промивають спеціальними рідинами, чистять щітками.

Використовують пасивну або активну регенерацію без знімання деталі з випускного колектора. Відповідний індикатор повідомить водієві про збої в роботі фільтра.

Його також можна демонтувати і промити за допомогою очисної рідини.