У чому різниця між ліщиною і фундуком

Навіть справжні любителі горіхів не завжди можуть з повною упевненістю визначити різницю між фундуком та ліщиною, адже і те, і інше є лісовим горіхом. І все ж вона є, хоча і незначна.

ліщина

Ліщина - це дикоростучий чагарник сімейства березові. Найчастіше зустрічається в хвойних і змішаних лісах і підлісках середньої смуги Росії, а також в субтропіках. Своє характерну назву чагарник отримав завдяки великим розширеним листю, зовні нагадує рибу ляща. Ліщина росте в природному середовищі, і розведення її на присадибних ділянках може не дати очікуваних результатів. Ліщина морозостійкий, іноді цвітіння починається ще до того, як зійде сніг.

Довгасті плоди дозрівають в серпні-вересні і мають коричневий колір. Незважаючи на велику харчову цінність горіхів, їх збір практично не представляє матеріальної вигоди. Це пов'язано з тим, що не завжди є вільний доступ до чагарників, багато горіхи, дозріваючи, падають на землю і транспортувати їх стає практично неможливо.

Все це призвело селекціонерів і досвідчених садівників до того, що вони окультурили дикорослих ліщину, схрестивши між собою кілька видів лісового горіха, і вивели новий сорт - фундук.

фундук

Плоди фундука зовні мало відрізняються від ліщини, але саме ядро більший і більш поживні за рахунок вмісту в ньому більшого, ніж у ліщини, кількості жирів, а урожай набагато вище. Завдяки окультурення чагарник став невибагливим у відході, отримав більш розвинену і потужну кореневу систему і практично не піддається хвороб і шкідників. Періоди цвітіння такі ж, як і у ліщини. Для зручності збору врожаю рекомендується стелить під чагарник брезент або спанбонд. Таким чином збирати дозрілі горіхи буде набагато простіше.

Посадити ліщина можна в саду ранньою весною або восени. Для того, щоб фундук плодоносив регулярно, висаджувати необхідно відразу кілька кущів. Так вони зможуть взаімоопиляться. Важливим фактором при посадці і розведенні ліщини є сама грунт: вона повинна бути пухкої і легкою. Не рекомендується висаджувати інші культури на відстані менше 2 метрів від фундука. Місце для ліщини обов'язково має добре висвітлюватися.

Чим вони схожі

 • Вміщені в горіхах вітаміни, макро і мікроелементи роблять їх дуже корисними для організму людини:
  • Білки, незамінні для побудови і нормальної роботи всіх тканин.
  • Жирні масла поліпшують стан шкіри і волосся, наповнюють організм енергією.
  • Клітковина в поєднанні з вітамінами групи В покращує функціонування шлунково-кишкового тракту.
  • Вітаміни А і С сприяють зміцненню імунітету.
  • Калій зміцнює серцево-судинну систему.
  • Магній покращує роботу мозку і тонізує нервову систему, знімає дратівливість і хронічну втому.
  • Залізо і мідь нормалізують склад крові і вміст гемоглобіну.
  • Вживання лісових горіхів корисно жінкам при грудному вигодовуванні, так як вони сприяють підвищенню лактації.
 • Фундук і ліщина широко використовуються в кулінарії і вважаються взаємозамінними. Колись Мічурін назвав горіхи "хлібом майбутнього", а лісові горіхи на його думку були одними з найбагатших і корисних за поживними і цінних для людини властивостями. З хлібом горіхи порівнюють з-за високої калорійності, яка обумовлена ​​наявністю великої кількості (65%) рослинних жирів. Незважаючи на високу жирність в плодах немає холестерину, завдяки чому фундук і ліщину можуть вживати в їжу хворі атеросклерозом.
 • І той і інший горіх крім високої поживної цінності має і лікувальну. В медицині використовуються не тільки ядра горіхів, але і шкаралупа, листя, кора, пилок пагони і навіть коріння.

Так в чому ж різниця?

 1. ліщина - дикоростучий чагарник, а фундук - окультурений. За рахунок цього у фундука більше сортів, він краще відгукується на догляд, стійкіші до хвороб і вимерзання.
 2. фундук вирощується виключно в промислових цілях, тому його урожай вище.
 3. Фундук відрізняється від ліщини розміром горіха і самого ядра: Він більший і ароматні, а також більшою щільністю шкаралупи. Крім того у фундука більш насичений білковий склад.
 4. Ліщина росте в натуральних умовах, завдяки чому поживна цінність горіхів все ж вище, ніж у фундука.
 5. У фундука масивніша і міцна коренева система, яка допомагає черпати з грунту всі необхідні компоненти.
 6. Фундук вирощується в суто економічних цілях, чагарники ліщини можуть використовуватися ландшафтними дизайнерами в декоративних цілях. З кущів ліщини виходять живоплоти.

Це основні відмінності між ліщиною і фундуком

Головне, не переборщити

Лісові горіхи корисні тільки в тому випадку, коли їх вживання в їжу не перевищує допустимої норми. У добу достатньо з'їдати всього 20 грам горіхів. І тоді організм буде тільки вдячний.

Фундук і ліщина при незначних відмінностях є лісовими горіхами. У домашніх умовах простіше і вигідніше виростити фундук, відповідний за кліматичними особливостями до конкретної місцевості. За ліщиною краще відправитися в ліс і насолоджуватися неповторним смаком лісового горіха.

Зберігати горіхи правильніше в паперових або холщёвих пакетах, при цьому горіхи повинні бути в шкаралупі. При правильному зберіганні горіхи зберігають свої корисні властивості протягом року.