У чому різниця між лірикою і епосом

У більшості випадків ліричний або епічний характер твори відразу кидається в очі. Адже мова йде про двох абсолютно різних родах літератури. Проаналізуємо кожен з них і з'ясуємо, чим відрізняється лірика від епосу.

Зміст статті

  • Загальне поняття лірики і епосу
  • порівняння
  • Таблиця

Загальне поняття лірики і епосу

під лірикою в літературі розуміють твори, в яких присутній емоційне начало, описуються суб'єктивні переживання і ставлення до подій. Ліризм позначає схвильованість, чуттєвість, задушевність.

епічними називають твори досить правдиві, що містять розповідь про важливі події, що відбулися в житті людей. Тематика епосу часто героїчна, що прославляє окремих персонажів або цілу націю.

до змісту ↑

порівняння

Отже, головним в ліриці є образ-переживання. Якщо і згадуються якісь події, то в скупий формі, лише для того, щоб можна було краще зрозуміти передане настрій. При цьому автор висловлює необов'язково особисті враження. Ліричним героєм може бути будь-який, навіть вигаданий персонаж.

Реклама

Завдання епосу - познайомити читача з певними подіями, вчинками і долями людей, створити правдиву картину життя народу. Перед сприймає епічний твір розгортається деякий сюжет. Якщо лірика, відображаючи мить життя, часто виражена теперішнім часом, то епічне розповідь ведеться, як правило, в минулому часі.

Відмінність лірики від епосу полягає в тому, що лірика передбачає зіткнення з внутрішнім світом персонажа, а епос претендує на об'єктивність. Автор епічного тексту як би з боку дивиться на те, що відбувається, і його тон залишається спокійним і тверезим. Така неупередженість допомагає краще зрозуміти сенс події і розібратися в причинах і наслідках.

Лірика своєю назвою зобов'язана мелодійного музичного інструменту. І недарма. Адже вона по своїй суті те саме музиці, що дозволяє висловлювати почуття без слів. І найбільш підходящою формою, в яку може одягатися лірика, є віршована, що володіє ритмічністю і співучістю. В епосі же потужним інструментом є саме слово. Воно використовується для детального зображення будь-якого портрета, пейзажу, інтер'єра.

Певні висновки можна зробити, і порівнявши обсяг творів, відповідних кожному з двох родів. У чому різниця між лірикою і епосом? У тому, що ліричні твори часто невеликі. Найціннішими з них є ті, в яких автору вдалося за допомогою мінімуму слів найбільш повно виразити живе почуття. У свою чергу, особливістю епосу вважається необмежений обсяг. Подібне твір може являти собою як невелике оповідання чи нарис, так і багатотомний роман, розрахований на тривале читання або слухання.

до змісту ↑

Таблиця

лірикаепос
Образ-переживанняопис подій
суб'єктивністьоб'єктивність
відсутність сюжетусюжетність
Часто виражена в теперішньому часіВикористовується минулий час
Ритмічна, нерідко у формі віршаІнструмент - слово
Переважно невеликий твірнеобмежений обсяг