У чому різниця між лазерним рівнем або нівеліром

У сучасному будівництві використовуються різні інструменти та прилади для контролю прямолінійності споруджуються конструкцій. Найбільш популярними є лазерні рівні і нівеліри. Це сучасні, функціональні і зручні у використанні апарати. Вони базуються на однаковій технології, але відрізняються функціональними можливостями і призначенням.

Лазерний рівень - особливості та застосування

Це електромеханічний оптичний вимірювальний прилад для контролю прямолінійності площин. В якості маркера використовується ідеально рівний і тонкий промінь світла. Принцип роботи базується на побудові лінії між двома точками.

Володіє такими функціями:

 • Проектування вертикальних і горизонтальних площин на будь-яких поверхнях.
 • Розмітка прямих кутів.
 • Побудова похилих площин.
 • Перенесення точок між поверхнями.

Традиційні пристрої здатні тільки будувати точки. Є також оптичні моделі (зараз на ринку представлені практично тільки такі), що створюють площину з променя.

Залежно від функціональних можливостей виділяють 3 види таких вимірників:

 1. які самостійно. Регулювання ліній по вертикалі і горизонталі проводиться автоматично за допомогою спеціальної кнопки.
 2. Будівельні. Як правило, застосовуються в обробці приміщень для виконання розмітки на відстані.
 3. ротаційні. Здатні будувати лінії не тільки по горизонталі і вертикалі, але і під нахилом, за рахунок можливості обертання робочого органу.

Лазери - характеристики і переваги

Лазерний нівелір фактично є вдосконаленою версією рівня. Працює за аналогічним принципом, будує площині за допомогою променя, але має набагато більше функцій і можливостей. Може використовуватися в якості повноцінної заміни таким інструментам як рівень, кутник, схил і правило.

Найбільшого поширення набули проекційні і ротаційні моделі. Останні особливо актуальні при виконанні будівельних і ремонтних робіт на великих площах. Такі пристрої здатні проектувати площині на сотні метрів.

Мають наступні переваги:

 1. Висока точність вимірювань за рахунок мінімальної похибки.
 2. Швидкість підготовки до роботи.
 3. Можливість побудови практично будь-яких площин.
 4. Простота експлуатації. Розібратися з пристроєм можна навіть без спеціальних знань.
 5. Можливість виконання багатьох робіт без помічників.
 6. Висока швидкість розмітки поверхонь.

Загальні характеристики приладів

За зовнішнім виглядом пристрою майже не відрізняються. У них практично однакова конструкція, що включає:

 • Джерело світла.
 • Оптична система (лінзи). Відповідає за формування і фокусування променя.
 • механізм установки.
 • Система автоматичного вирівнювання.
 • Джерело живлення.
 • Кнопки управління. Багато моделей мають пульт ДУ.
 • Корпус із захистом від пилу і вологи.

нівелір фактично дублює функції рівня. Апарат може виконувати всі роботи, характерні для оптичного рівня. Обидва прилади можуть експлуатуватися як в напівпрофесійних, так і професійних цілях.

Як джерело світла в обох пристроях використовуються світлодіоди. Раніше застосовувалися червоні LED елементи, що генерують світло з довжиною хвилі 635 нм. Зараз виробники частіше застосовують зелені світлодіоди, що випромінюють світлові хвилі довжиною 532 нм. Таке світло більш помітний для людського ока, що є перевагою і вкрай важливо в роботі на відкритій місцевості в сонячну погоду.

Відмінні особливості

Лазерна вимірювальна техніка відрізняється між собою перш за все за такими критеріями:

 1. точність проекції.
 2. дальність променя.
 3. функціональність.
 4. Можливість використання аксесуарів, що розширюють функції.

Практично у всіх оптичних рівнів, незалежно від моделей і виробників, похибка на 1 м проекції становить близько 1 мм. Для зниження впливу похибки застосовують спеціальні підсилювачі. У нівелірів цей показник становить лише 0,2-0,3 мм на 1 м, що значно підвищує точність. У найдорожчих професійних пристроїв похибка не більше 0,1 мм на 1 м.

Більшість рівнів створюють промінь довжиною не більше ніж 10 м. У найдорожчих моделей цей показник може досягати 25 м. Ступінь освітлення також впливає на дальність роботи інструменту. У нівелірів цей показник значно вищий, і відрізняється в залежності від типу пристрою. У проекційних інструментів дальність до 50 м, у ротаційних - від 100 м.

За функціональністю рівні помітно відстають від нівелірів. перші створюють тільки 2 точки (За рідкісним винятком 3), нівеліри - 3-5. Відповідно нівелір можна використовувати для побудови практично будь-яких площин. До пристрою можна підключати різні аксесуари, наприклад, захисні корпусу, додаткові кріплення, пульти дистанційного керування та т. Д., Що дозволяє значно розширити функціональність.

Який вимірювальний прилад вибрати?

Вибирати оптичний вимірювач слід на підставі індивідуальних потреб і запланованих до виконання завдань. У приладів різне призначення. Рівень використовується тільки для контролю горизонтальних і вертикальних площин. Деякі моделі дозволяють контролювати похилі площини.

Всі функції рівня є і у нівеліра. При цьому він має масою додаткових можливостей. Прилад дозволяє будувати практично будь-які площині. Це дає можливість використовувати його в капітальному будівництві великих будівель, в тому числі промислових об'єктів і багатоквартирних житлових будинків.

Для рідкісних побутових завдань досить рівня. Якщо планується виконання частих будівельних завдань, потрібно лазери. Останній незамінний в професійному будівництві, але має значно вищу вартість.