У чому різниця між ксеноном і біксенон?

Ніщо так не характеризує сучасного чоловіка, як його машина. І справа навіть не стільки в престижній або люксової марки авто, і навіть не в кількості нажитих непосильною працею грошей, відданих за свого залізного друга, скільки в турботі до зовнішнього вигляду автомобіля, на підтримку якого інші витрачають не тільки всі вихідні, а й всі свої кревні.

Благо, ринок автоаксесуарів досить багатий, і навіть найвимогливіший автомобіліст зможе знайти підходящу саме для нього "примочку". І якщо театр, згідно поширеній висловом, починається з вішалки, то авто тюнінг починається з литих дисків і ксенонових фар.

ксенонові фари

ксенон - інертний газ з порядковим номером 54 в періодичній таблиці Менделєєва. Його вміст у земній атмосфері вкрай мізерно і на сьогоднішній день єдиним промисловим способом його отримання є поділ атмосферного повітря на його основні складові: кисень і азот і отримання рідкого кисню. Побічним продуктом обох процесів є ксенон. З цих факторів - рідкість і складність отримання - і складається його виняткова дорожнеча в порівнянні з іншими благородними газами.

Газорозрядні ксенонові лампи були вперше застосовані як фари ближнього світла компанією BMW в 1992 році і з тих пір переможний хід по світу цієї автомобільної світлотехніки не зупинити.

Строго кажучи, ці лампи не зовсім правильно було б називати ксеноновими. За фактом вони є метал-галіднимі: Дуга розпалюється в атмосфері ксенону і нагріває солі натрію і скандію. Уже їх пари разом з парами ртуті надають що випускається світла характерний сліпуче-яскравий блакитний колір.

Ксенонові лампи мають цілу низку переваг перед галогеновими:

  1. Їх вигляд найбільш сприятливий для очей автомобіліста, так як наближений за своїм спектру до денного світла. Завдяки цьому факту очі водія автомобіля не так сильно напружені і рідше втомлюються, а значить, і гострота його реакції набагато довше залишається на високому рівні, що особливо важливо на нічній дорозі. За статистикою, саме втома водія є однією з найбільш частих причин дорожньо-транспортних пригод в нічний час доби. З цього боку ксенонові лампи дійсно підвищують рівень безпеки на дорогах.
  2. Додатковим їх перевагою також є довговічність в порівнянні з галогенними лампами. Термін служби окремих видів ксенонових ламп може становити до 3000 годин проти 400 годин у більшості видів галогенних. Пояснюється це в першу чергу відсутністю в газорозрядної колбі вольфрамової нитки, яка є найбільш вразливою частиною класичних ламп розжарювання.
  3. Світло ксенонових фар не розсіюється в дощову погоду, що було нерідко серед власників автомобілів зі звичайними фарами. У такий спосіб не створюється "світлова стіна", що знижує ризик ДТП.
  4. ксенонові лампи споживають набагато менше електроенергії, ніж звичайні.

Проте, крім очевидних плюсів, даний вид ламп має і кілька негативних якостей. До першого з них відноситься можливість засліплення водія зустрічного автомобіля. У нормальному режимі роботи світло фар спрямований вниз на дорогу. Однак, якщо установка фар була зроблена неправильно, або їх регулюванням займався відвертий халтурник, то не минути неприємних моментів на дорозі. Саме для таких випадків необхідний динамічний коректор світлового променя.

Ксенон, як вже було описано вище, є дорогим газом, як в силу своєї малої поширеності в природі, так і складності його отримання. Як наслідок, і прилади на її основі є дорогими, хоча тут значну частку в ціні додає ще й складність самої лампи як вироби, а також її установки і регулювання.

Потрібно додаткове обладнання для забезпечення правильної та безпечної роботи ламп.

Заміну що стала непридатною лампи слід проводити в парі з другої, тому що нова лампа буде світити трохи відмінні від "старої".

біксенонові фари

Спочатку ксенон встановлювався тільки на фари ближнього світла, так запалювання електричної дуги займало кілька секунд і тому перемикання з ближнього світла на дальній було досить повільним і не задовольняло потребам автопрому, націленого на підвищення безпеки.

Однак з плином часу були створені нові лампи під загальною назвою Bi-Xenon (Біксенон), які змогли вирішити цю проблему. В таких лампах перемикання з ближнього світла на дальній здійснюється декількома способами, в залежності від виробника:

  1. Підняттям / опусканням спеціальної шторки, тим самим відсікаючи частину світу чисто механічно. Робиться це за допомогою особливого електромагнітного приводу.
  2. Лампа пересувається в горизонтальній площині, перемикаючись з одного режиму на інший.
  3. В одній колбі поєднують дві газорозрядні лампи: одна для ближнього світла, інша - для далекого.

загальні характеристики

Ксенонові і біксеновие фари по суті є газорозрядними лампами з електричною дугою, розпалюється в атмосфері інертного газу ксенону. При цьому нагріваються і випаровуються солі натрію і скандію в парах ртуті, які в основному і надають цим лампам їх унікальні характеристики.

Чим відрізняються

Основною відмінністю є можливість роботи біксенона в 2 режимах - ближнього і дальнього світла за рахунок різних застосованих конструкторських рішень.

застосування

Ксенонові фари встановлюються не тільки в дорогих марках машин, але і в бюджетних варіантах. До того ж зараз є можливість установки газорозрядних ламп і на старі автомобілі.

У разі, якщо фара у такого автомобіля роздільна, то проводиться установка чотирьох ксенонових ламп на ближній і дальнє світло відповідно. Якщо ж фара має неподілений модуль для обох режимів, то тут підійде біксенон.

Звичайно, вартість установки досить недешева, не кажучи вже про дорожнечу самих ламп. До того ж, обов'язковою умовою їх застосування є установка динамічного коректора світлового променя і омивача фар.