Вища школа і інститут - чим вони відрізняються?

В існуючих назвах навчальних закладів дуже легко заплутатися. Розберемо, чим відрізняється інститут від вищої школи.

Що розуміється під терміном «Вища школа»

Для початку потрібно зауважити, що в нашій країні не існує типу освітніх установ, офіційно іменуються вищою школою, а є лише просто школи, професійні училища (технікуми), і університети з інститутами. А «Вища школа» - це просто назва університету, в чому можна переконатися, якщо подивитися на логотип ВШЕ - там поруч написано «університет». Значить все відмінність між ВШ ​​і інститутом зводиться до різниці між інститутом та університетом.

Чим вони відрізняються

Інститут - це організація, навчальна і випускає фахівців одного профілю. Наприклад, існують інститути електротехніки, електропостачання або радіолектронікі. А кожен інститут, в свою чергу, ділиться на кафедри, які дають вузькоспрямований комплекс знань. Наприклад, в інституті електротехніки є кілька основних кафедр - електромеханіки, електроприводу та інженерної екології. Вони випускають інженерів для конкретних завдань, або як ще кажуть, інженерів певної спеціальності, але знання, які отримують випускники кожної з них, схожі один на одного, тому фахівець, скажімо, електромеханіки, трохи підучившись, з легкістю зможе виконувати завдання інженера з електроприводу та навпаки. Тому кажуть, що у цих спеціальностей один профіль.

Університет же є більш складною організацією. У ньому завжди сполучено кілька інститутів, які там називають факудьтетамі, наприклад, в Московському Енергетичному Інституті (технічному університеті) знаходиться більше десятка різних інститутів, причому вони не всі технічні, в них є також і гуманітарні. У цьому особливість університетів - там навчають за різними, діаметрально протилежним профілів.

Структура «Вищої Школи Економіки»

НДУ ВШЕ містить в собі більше 20 інститутів (факультетів), в яких викладають різні дисципліни, починаючи від філософії, економіки та історії, і закінчуючи кафедрами високих технологій. Університет займає 2-е місце в рейтингу ВНЗ-ів нашої країни після МГУ, це означає, що ВШЕ отримує підвищену фінансування, в порівнянні з тим же МЕІ або СТАНКИН-му, а коли у ВУЗ-а багато грошей, він може платити високі стипендії і підтримувати навчальний процес в більш хорошому стані в цілому. Наприклад, в МЕІ, який за рейтингом значно відстає від ВШЕ дуже багато трофейного німецького обладнання, в аудиторіях стоять столи і стільці з написами німецькою, а дещо навіть вдалося урвати у Японії. У ВШЕ ж варто тільки новітня меблі і установки, які коштують великих грошей.

Відмінності ВШЕ від інститутів

Описана вище особливість МЕІ не є унікальною в своєму роді - цим «грішать» і інші ВНЗ-и з низьким фінансуванням. Розглянемо інші відмінності навчальних закладів з різних рейтингом.

  1. У гуртожитках МЕІ повно тарганів і щурів, які бігають навіть по верхніх поверхах. У кімнатах же студентів ВШЕ ви не знайдете жодного жука або гризуна, хіба що тільки студент принесе їх з дому, але вони не протримаються там довго, так як раз в рік все приміщення проходять дезінфекцію. Крім того сама будівля «общаги» періодично ремонтується, і всі щілини замазують, так що тваринам просто технічно не дають можливості плодитися і розмножуватися. У гуртожитках МЕІ ж дірки між кімнатами настільки великі, що студенти часто передають через них один одному різні речі, наприклад сигарети.
  2. Системи безпеки у цих двох університетів теж істотно розрізняються. У ВШЕ всюди камери, так що і муха НЕ проскочить, а в МЕІ всього одна камера на вході, тому в гуртожитку постійно відбуваються бійки, крадіжки, і п'янки.
  3. Душові кімнати в гуртожитках МЕІ розташовані лише в підвалах, тому студентам доводиться кожен раз спускатися і підніматися по прокуреним сходових клітках. ВШЕ же встановлює по дві душових на кожному поверсі.
  4. Запах з чоловічого туалету здатний відбити бажання заходити туди у будь-якого, а причина в тому, що деякі товариші дуже не люблять за собою змивати. У ВШЕ на кожному поверсі стоять камери, і тому можна приблизно визначити, хто в який час ходив в туалет, звузивши таким чином коло підозрюваних. У разі затримання «зловмисника», йому світить догана, а три догани - це відрахування.
  5. Ну і наостанок варто торкнутися найважливішу тему - стипендії. У МЕІ відмінники отримують 2400 рублів на місяць, хорошисти -1600. Ви вже відсміялися? Тоді читайте далі. Що таке 2400 рублів на місяць для Москви, коли один обід у студентській їдальні обходиться в середньому в 180 рублів? Тож не дивно, що майже всі студенти інститутів починають підробляти вже з першого курсу, пропускаючи лекції і семінари, замість того, щоб побиватися за ці копійки. Стипендія у ВШЕ для хорошистів варіюється близько 7-8 тисяч, а у відмінників вона може досягати 15 тисяч, що, звичайно ж, теж мало, але на ці гроші можна, хоча б, харчуватися.

Вказані відмінності є результатом всього лише різниці у фінансуванні, тому варто задуматися: якщо таке твориться в одному з провідних технічних вузів Москви, то що ж відбувається в провінції?