Вітаміни і полівітаміни - чим вони відрізняються

В сучасному світі все більше людей приділяють чималу увагу своєму здоров'ю, тому дуже ретельно вибирають продукти і страви, відзначаючи для себе їх корисність і калорійність. В організмі людини щогодини відбувається величезна кількість хімічних процесів і реакцій, при яких виробляється енергія, відбувається регенерація і відновлення клітин. У багатьох життєво важливих процесах організму беруть участь вітаміни, більшість з яких, на жаль, організм не здатний сам синтезувати.

Вітаміни - це матеріал, з якого будуються ферменти і гормони, а також деякі з них здатні зв'язувати вільні радикали, будучи антиоксидантами. Досліджуючи корисні властивості вітамінів, вчені розробили полівітаміни - комплекси, в які крім самих вітамінів входять мінеральні речовини і харчові добавки. Чим же відрізняються вітаміни від полівітамінів.

Що таке вітаміни?

На сьогоднішній день існує 13 різновидів вітамінів. Їх прийнято позначати латинськими літерами, деяким ще присвоюються цифри. Всі вітаміни зустрічаються в продуктах, які людина споживає, деякі, наприклад, вітамін D, здатний вироблятися під впливом сонячних променів на шкіру людини. Важливість вітамінів переоцінити важко. Ще в давні часи, не володіючи знаннями, люди брали певну їжу при деяких захворюваннях, посилаючись на її корисні властивості.

Необхідна кількість того чи іншого вітаміну, потрібного для повноцінного функціонування організму, називається добовою нормою. Вона залежить від віку, статі, часто і від наявності будь-якого захворювання організму.

Залежно від порушень норм кількості, що надходять до організму тих чи інших вітамінів, пов'язані кілька понять:

  1. авітаміноз - відсутність необхідного вітаміну
  2. гіпервітаміноз - надлишок вітаміну
  3. гіповітаміноз - недостатня кількість вітаміну в організмі.

Недостатня кількість або надлишок вітаміну, може серйозно вплинути на роботу організму. Так, наприклад, критичні показники або повна відсутність в організмі вітаміну C, призводить до розвитку такого страшного захворювання - цинга. У повсякденному житті першими ознаками авітамінозу є хронічна втома, головний біль, поганий сон і так далі.

Багато продуктів є природним джерелами вітамінів. Так вітамін C міститься в цитрусових, і помідорах, печінку, риб'ячий жир і яйця багаті вітаміном A, овочі і молочні продукти - вітамінами групи B.

Швидкий темп життя не завжди дозволяє харчуватися правильно і вживати саме той продукт, який необхідний для заповнення балансу вітамінів в організмі. Сьогодні фармацевти пропонують синтетичні вітаміни, які здатні брати участь у всіх процесах організму людини. Так, наприклад, всім відома аскорбінова кислота є аналогом вітаміну С і широко застосовується при різних простудних захворюваннях і для загального зміцнення організму.

У деяких випадках вітаміни відіграють особливу роль. Так, під час вагітності, жінкам призначають комплекси вітамінів, які необхідні для формування всіх органів і систем організму дитину. Ці комплекси включають в себе цілий ряд вітамінів і мають точне дозування. Такі комплекси називаються полівітамінами.

Полівітаміни і їх відмінність від вітамінів

Отримавши можливість синтезувати вітаміни, вчені розробили цілі комплекси полівітамінів. Саме поняття полівітамінів говорить про наявність в одній таблетці або капсулі декількох вітамінів. Крім них до складу також входять мінерали і добавки, необхідні для правильного засвоєння вітамінів.

Полівітамінні комплекси мають широке призначення. Деякі з них розраховані на споживання певними категоріями осіб. Особливо потребують таких комплексах вагітні жінки, діти, люди похилого віку.

При виборі полівітамінів варто враховувати той факт, що в організм разом з їжею надходить безумовно кількість вітамінів і точно розрахувати при цьому необхідну кількість додаткового вітаміну здатний тільки лікар. Надлишок багатьох вітамінів призводить до важких захворювань різних органів, тому варто з обережністю вдаватися до використання полівітамінів.

Виправданим вживанням мультивітамінів також є убогий раціон, деякі серйозні дієти і певні захворювання.

Варто також звернути увагу на мінерали і органічні добавки, що входять до складу полівітамінів. Надлишок деяких він може негативно позначитися на здоров'ї і провести зворотний ефект.

На сьогоднішній день думки вчених розходяться щодо вживання полівітамінів. Багато досліджень застосування полівітамінів групою осіб не показують результатів істотного поліпшення здоров'я випробовуваних.

Наявність в полівітамінних комплексів великої кількості компонентів підвищує небезпеку передозування. Наприклад, незважаючи на посилену потреба вагітної жінки у вітамінах, варто приймати їх тільки після консультації з лікарем. Адже надлишок навіть одного елемента може привести до серйозних затримок у розвитку плоду і навіть, в деяких випадках, до загибелі.

Вітаміни і, особливо, полівітаміни, слід приймати за призначенням лікаря. Для здоров'я корисніше вживати в їжу продукти, багаті вітамінами і мати різноманітний раціон, а при необхідності вдатися до допомоги фахівця і не займатися самолікуванням.