У чому різниця між відтінком і кольором?

Завдяки сонячному світлу людина бачить світ кольоровим. Встає сонце, під його променями темні предмети поступово оживають, як би забарвлюючись різними фарбами. В системі Гете тріада перетворюється в усі можливі градації спектра. Дошкільник назве лише 7 основних кольорів, за різними джерелами, око звичайної людини розрізняє від 100 до 5000 забарвлень, таблиці астронавтів США містять мільйони колірних валентностей. Що вважати кольором, а що відтінком?

Що таке колір?

Межі видимого світла

Повторюючи дисперсійний досвід Ньютона, будь-який школяр може 3-хгранной призмою розкласти білий світ в спектр, в якому людське око розрізнить ділянки від червоного до фіолетового. Схожу картинку поділу природного або штучного світла на фракції дають дифракційні грати і веселка. Джерело світла випромінює промені - пучки своїх частинок (фотонів). Потік фотонів містить хвилі різної довжини:

колір Довжина хвилі, 10-9 м
червоний 650-800
помаранчевий 590-640
жовтий 550-580
зелений 490-530
блакитний 460-480
синій 440-450
фіолетовий 390-430

поняття кольору

Самі хвилі безбарвні. Кожен об'єкт поглинає частину хвиль, а інші відбиває. Чорний об'єкт поглинає практично всі падаючі на нього фотони, перетворюючи їх енергію в тепло. Тому в такому одязі здається тепліше. Сірі поглинають світло менше. Від білих предметів ідеально відображаються весь світловий потік. Фарбування створюється в мозку людини в залежності від того, хвилі якої частоти пройдуть через його очі. В очах є фоторецептори:

  • палички (Реагують на форми, рух);
  • колбочки (Роз'єднують хвилі в залежності від частоти).

Людина побачить той колірний варіант, який сформується в залежності від співвідношення хвиль, змішаних в потоці відбитого від предмета світла.

Навколишні людини предмети теж безбарвні. Стіна будинку здається нам білою тільки при попаданні на неї сонячних променів. При синьому освітленні вона виглядає синюватою, жовтим - жовтуватою і т.п. Під лампою денного світла ожина виглядає синьою, під синьою лампою - яскраво-синьою, вміщена під жовтий світлофільтр, стає зеленою, а під помаранчевий - майже чорної.

Сприйняття колірного тону залежить від індивідуальних зорових особливостей. Дальтонік з формою захворювання протанопия побачить червоний світлофор як зелений, а з формою ахроматопсія сприймає навколишній тільки в сірих тонах. Тренування розширює можливості до диференціації колірних варіацій.

Колір - це якісний суб'єктивний параметр випромінювання в оптичному діапазоні, що встановлюється на базі фізіологічного візуального відчуття, і залежить від фізичних, фізіологічних та інших чинників оцінювача.

коло Гете

Зазвичай при практичному використанні флористи, художники, перукарі та представники інших професій, пов'язаних так чи інакше з образотворчим мистецтвом, об'єднують для зручності 2 ньютоновских діапазону від 440 до 480 нм в один синій. Вважається, що існує 3 первинних кольори: синій; червоний; жовтий. Змішанням їх отримують вторинні: фіолетовий, помаранчевий і зелений. Чергуючи первинні забарвлення з вторинними, їх розташовують по колу.

Якщо змішати вторинні, то з'являться третинні: червоно-фіолетовий, оранжево-червоний і т.д. Третинні колірні градації розміщуються між первинними і вторинними. Половина з них (від жовтого до фіолетового-червоного) називається теплими, а решта - холодними.

Що таке відтінок?

відтінок (Валерій, градація тону, колір, нюанс) - варіант кольору, що утворюється при змішуванні в потрібних пропорціях близьких забарвлень. Переходячи від одного варіанту до іншого по видимому спектру випромінювань, можна пройти весь безперервний ряд спектральних варіацій.

Що спільного у кольори і його відтінків?

Вони є об'єктами вивчення однієї і тієї ж науки - колориметрии. У природі їх як таких не існує. Це продукти обробки мозком інформації, що надходить через очі в формі оптичних хвиль.

Яскраво-червоний, каштановий, кардинал, кармін, малиновий, іржавий, каштановий, кіновар, кораловий, бордовий, гранатовий ... Всі згадані відтінки належать до одного і того ж ділянки "червоного" частотного спектра від 650 до 800 нанометрів.

У чому різниця?

Колір має 4 основні відмінності від відтінку:

  1. Є більш широким поняттям. Він займає в оптичному діапазоні певну смугу частот, усередині якої розташовані всі його нюанси.
  2. Звичайна людина бачить все основні колірні градації, але може Не будете звертати уваги будь-які градації тону. Є думка, що жінки з-за наявності 2-х Х-хромосом сприймають більше варіацій червоного.
  3. Має градацію по насиченості. Найбільш насичений тон виходить при ідеальному відображенні хвилі. Чим більш повно йде відображення і менше добавок домішок в монохроматичну хвилю (одночастотну), тим більш насичену градацію тону бачить людина.
  4. Може змінюватися по світлин, залишаючись тим же по насиченості і відтінку.

Кольори, які сприймаються оком, ділять на 2 види:

  • Хроматичні (спектральні)
  • Ахроматические (білий, варіанти сірого і чорного)

За сприйняття того чи іншого виду відповідають різні клітини органу зору. Різна ступінь світлини досягається додаванням ахроматичного компонента.

висновок

З точки зору фізіології, колір - це суб'єктивне поняття, викликане зоровим сприйняттям відбитого від предмета світла. З технічної точки зору, - індивідуальна характеристика конкретного джерела випромінювання (наприклад, синій моносвет). Змінюючи насиченість і світлин того чи іншого колірного варіанту, домагаються приголомшливого різноманіття відтінків.