У чому різниця між опікою і прийомною сім'єю

Кожна дитина має право на щасливе дитинство. Але, на жаль трапляється і так, що діти змушені знаходиться далеко від батьків або позбавляються їх. Є багато випадків, коли сім'ї згодні виховувати чужих дітей, оформляючи над ними опіку або стають для них справжньою родиною, хоча і називається вона в цьому випадку приймальні.

Опікунство: турбота про дітей

Перед опікунами стоїть нелегке завдання, яке полягає в тому, щоб прийняти дитину на правах виховуваного. Вік його при цьому не повинен перевищувати 14 років. Існує ще піклування, терміни якого встановлені такі: від 14 до 18 років.

Для опікунів є певні правила і обов'язки, які вони зобов'язані виконувати:

 • Призначається опікун на будь-якої певний термін або безстроково, в залежності від певних обставин.
 • Зазвичай опікунство довіряється близьким родичам, у яких є переваги перед іншими особами, готовими теж стати опікунами.
 • Щоб опікуни сумлінно виконували взяті на себе зобов'язання, працівники соціальних служб, перш за все опікунської ради, періодично контролюють опікунів. Вони дізнаються про умови, в яких проживає дитина, цікавляться, як здійснюються його виховання і навчальний процес.
 • Дитина в статусі опікуна не завжди задоволений своїм становищем, так як відчуває себе не зовсім повноцінним членом сім'ї.

Прийомна сім'я

Для дитини, яка залишилась без піклування, прийомна сім'я стає тимчасової. В основному так трапляється, коли неможливо оформити над дітьми опіку, або усиновлення, і вилучити їх з такої сім'ї можуть в будь-який час, якщо таке рішення винесе орган опіки в зв'язку з тим, що незабаром діти будуть усиновлені або передані опікуну.

Які юридичні домовленості існують для прийомних дітей і їх нових батьків:

 • Дитина живе в родині, а не в притулку або інтернаті. І ці умови обговорюються на законодавчому рівні між прийомними батьками та представниками органів опіки.
 • Термін перебування дитини в сім'ї обмовляється офіційно, і може бути різним. За статистикою, договір припиняє свою силу в день повноліття дитини. Але якщо діти старше 10-річного віку відмовляється жити в будь-якої сім'ї, його побажання повинні враховуватися.
 • Договір може втратити свою законодавчу силу, якщо закінчився його термін, так вирішила служба опіки чи ні довірчих відносин між батьками і дитиною, а також якщо змінилися обставини в родині.
 • Якщо в родині вже є власні діти, дозволяється мати прийомних, але щоб їх кількість не перевищувало

Загальні властивості форм сімейного виховання

Щоб дитина була щаслива в нових умовах, які взяли на себе відповідальність дорослі повинні виконувати важливі умови:

 • Опікуни і прийомні батьки повинні пам'ятати, що несуть велику відповідальність перед дітьми, які живуть у них, незважаючи на те, що є їм нерідними. Вони повинні виховувати їх, навчати, одягати і годувати.
 • Також це має бути дієздатна категорія осіб, має власне житло.
 • У прийомних батьків є такий же правовий статус, як і у опікунів. Вони мають право розпоряджатися майном дитини як рухомим, так і нерухомим, але дитина з прийомної сім'ї не має право на спадщину прийомних батьків.
 • Обидва види влаштування дітей оплачуються соціальними службами. Щомісяця дорослі отримують на кожну дитину посібник, в цих випадках передбачені різні пільги, наприклад, в оплаті комунальних платежів або під час проїзду в транспорті, в прикріпленні до магазину, який постачає товарами навчальні установи. Також існує сприяння в лікуванні, організації навчання, відвідування дитячих заходів, пристрої в різні секції.
 • Коли дитині виповнюється 18 років, він має право на власне житло, якщо, звичайно, власного в нього немає. І про це має подбати держава, а не прийомні батьки або опікуни.
 • Дорослі, які взяли на себе обов'язки виховувати дітей-опікунів, так само як і прийомні батьки, знаходяться під контролем соціальних служб, отримують пільги, а значить, повинні звітувати перед ними за виховання дитини, надаючи відомості, на що витрачаються виділені державою кошти.
 • Діти, що мають опікунів або прийомні сім'ї, перебувають у статусі залишилися без батьківського піклування.

Відмінності між опікунами і прийомною сім'єю

Є деякі відмінності, які існують між опікунством і прийомною сім'єю. Насамперед:

 1. Прийомні батьки за власним бажанням вирішують, що візьмуть на виховання прийомної дитини, це рішення продумане і довгоочікуване. Підсумовують вони відповідний договір. А опікуваний дитина потрапляє в таку сім'ю, яку вибирають для нього представники соціальної служби, і нерідко в цій родині деякі її члени не готові до стороннього дитині, через що можуть виникати конфлікти.
 2. За опитуваннями дітей, можна зробити висновок, що прийомна сім'я більш прийнятна для дітей в психологічному аспекті. Їм легше адаптуватися там, так як мама і тато намагаються забезпечити бажаний комфорт. Головне, щоб все сприймали нового члена сім'ї доброзичливо, полюбили його.
 3. Опікуни так і залишаються опікунам, а не батьками, а адже дитині в такому віці хочеться мати батьків, яких він би міг би називати мамою і татом, інакше він буде перебувати в постійному емоційному напруженні.
 4. Від опікунів не потрібно така пильна турбота за дітьми, як в прийомній сім'ї, соціальні служби контролюють їх не так строго.
 5. Прийомна сім'я забезпечується великими пільгами. Сюди включаються виплати для ремонту, на покупку меблів для дитячої кімнати, є особлива стаття витрат, але це залежить від даного регіону.
 6. У дітей, які потрапили в прийомну сім'ю, є безліч пільг. Вони можуть безкоштовно харчуватися в школі, по пільгової категорії вступати до вузів.