У чому різниця між операційною та фінансовою орендою?

Серед найпоширеніших господарських операцій оренда займає особливе місце. Тому і виникає безліч питань пов'язаних з цим поняттям.

Важливо знати, що цим терміном позначають договір, який заснований на тому, що орендодавець передає право розпоряджатися і користуватися своїм об'єктом певній особі на час, узгоджене і прописане, за певну плату у вигляді одноразового або багаторазового платежу. Засноване на обопільну узгоджувальних сторін.

Ділитися на два типи: операційна і фінансова. Щоб уникнути плутанини між ними, слід знати чітке визначення і основні відмінні риси.

Сутність операційної оренди

ще називають операційний лізинг. Дане поняття є договір, який базується на використання власності в рамках короткострокової перспективи без отримання права на її володіння. Ситуації, в яких яскраво виражений даний тип: власник бізнесу бере в користування комерційну власність, авіакомпанія орендує літак або промислове обладнання.

Є безліч причин, які штовхають на укладення саме такого типу угоди. Пов'язано це з певними вигодами для обох сторін. А також не передбачає безпосередній викуп будь-якого орендованого об'єкта.

Прийнято ділити на декілька видів:

 1. Орендована комерційна нерухомість, яка необхідна для розширення бізнесу або виробництва.
 2. Орендоване обладнання, що використовується у виробництві.
 3. Орендування літака або інших літальних апаратів.

Ці угоди мають свої характерні особливості. головною є часовий проміжок користування даними активами. Він може бути короткостроковим або середнім, але не повинен перевищувати термін експлуатації лізингової власності. Застосовується при розробці разових проектів і не є системним явищем. Необхідна для вузькоспеціалізованих цілей, які висуває виробництво або бізнес.

Має наступні позитивні аспекти в наступних ситуаціях:

 • Якщо прибуток менше від об'єкта оренди, який використовується, ніж вартість майна.
 • Майно або обладнання може морально застаріти за період використання.
 • Якщо підприємець не бачить необхідності в тому, щоб навантажити баланс організації активами, які вважаються непрофільними.
 • Використання в одноразовому проекті.
 • Потреба в додаткових послугах, що застосовуються до власності.

Фінансова оренда: основні риси

У деяких джерелах позначається як фінансовий лізинг або капітальна оренда. Сутність даного терміну в тому, що він позначає покупку активу фінансовою компанією або іншим орендодавцем з подальшою здачею зацікавленому клієнту на прописаний в договорі певний проміжок часу.

Коли договір укладено, клієнт з цього моменту може використовувати орендований об'єкт для своїх цілей з обов'язковим дотриманням умов користування, які обумовлені договором. При цьому є право викупити актив за залишковою вартістю, якщо були виконані всі обумовлені умови і проведена оплата за оренду.

Термін дії договору залежить від зносу об'єкта, який може бути обумовлений різними факторами як природного, так і технічного характеру. Даний пункт обмовляється між клієнтом і фінансової конторою. Зазвичай, такий тип договору має середньостроковий або довгостроковий термін дії. Особливістю угоди є те, що особа бере на себе повну відповідальність за експлуатацію об'єкта пов'язану з фінансовою стороною. При цьому право власності залишається за власником.

Що спільного між двома поняттями?

Найголовнішою рисою, яка пов'язує два поняття, є те, що вони відносяться до бухгалтерського обліку орендних договорів. Міжнародний бухгалтерський стандарт повністю відповідає за цей облік і щорічно випускає приписи для правильного оформлення договору.

В обох випадках клієнтом виступає як фізичне, так і юридична особа. Він може брати певний об'єкт у тимчасове користування відповідно до умов, обумовлених в угоді.

Не важливо, який характер буде нести контракт, фінансовий або операційний, в будь-якому випадку орендар відповідає за всі ризики пов'язані з об'єктом і може залишити за собою певні вигоди від угоди. Також спільним є і те, що право власності залишається за власником.

Різниця між операційною та фінансовою орендою

Фінансова відрізняється від операційної тим, що має на увазі практично повну передачу певних ризиків і вигод, які виникають під час володіння активом. Повинні дотримуватися певні умови, які віднесуть договір саме до такого типу оренди:

 1. На кінець терміну оренди особі передається право власності на орендований об'єкт, позначені в договорі.
 2. У клієнта є право купити актив за вартістю, яка буде нижчою за справедливу на момент реалізації даного права.
 3. Прі не передачі права власності термін оренди повинен поширюватися на істотну частку економічного користування об'єкта.
 4. Активи, які здаються в оренду, мають спеціалізованими особливостями, якими користується підприємець без застосування до них модифікації.
 5. Особа має право достроково розірвати договір оренди, якщо збитки орендодавця переносяться на нього.
 6. Орендар має можливість продовжити договір оренди на наступний термін, при цьому рівень плати повинен бути нижче ринкової вартості.

Якщо відсутня передача всіх ризиків і вигод, договір можна вважати операційним. Також для нього буде характерним, якщо орендований об'єкт передається у власність по закінченню терміну дії договору на заміну на нефіксовану суму, яка позначить справедливу вартість об'єкта на цей момент.