У чому різниця між швидкою і невідкладною допомогою

Коли стає погано, паморочиться голова або людина непритомніє, трапилася дорожньо-транспортна пригода - для надання допомоги набираємо номер 103. А ось хто приїде на допомогу - швидка допомога або швидка, ніхто не знає.

Історія виникнення швидкої допомоги

Перша добровільне рятувальне суспільство з'явилася у Відні в грудні 1881 року. В оперному театрі під час вистави трапилася велика пожежа. Загинуло 479 чоловік, а безліч обгорілих постраждалих кинули в снігу, ніхто протягом доби, не надавав їм допомогу.

Думка створити мобільне лікувальне відділення з'явилася у хірурга Яромира Мунді, професора медицини, який перебував серед глядачів театру і дуже враженої тим, що не може надавати людям необхідну допомогу. Буквально, через день, було прийнято рішення про створення в місті Відні добровільного рятувального товариства.

Через деякий час, наслідуючи досвід віденських колег, такі суспільства з'являлися в багатьох містах Європи в Берліні, в Парижі, в Лондоні. У Росії повідомлення про утворення подібних підстанцій з'являються в 1898 році. Відразу в Москві, потім Санкт-Петербурзі, Одесі, Києві.

Швидка - екстрена допомога

Екстрена швидка допомога, входить до складу лікувального закладу, як окреме мобільний підрозділ. У складі має штат медичних працівників, відповідної кваліфікації, лікарів, медсестер і фельдшерів, які повинні надати першу допомогу при станах загрожують життю людини.

Бригади забезпечені транспортними засобами, для екстрених виїздів і транспортування постраждалих до відділень лікарень, де і буде проходити подальше лікування. Самі машини для надання допомоги обладнані апаратурою і носилками. В цілому відділення працює в комплексі з іншими підрозділами лікарні.

В обов'язки екстреної допомоги входить допомога людям, які мають загрозу для життя:

 • Тим, хто потрапив в дорожньо-транспортну пригоду.
 • Тим, хто страждає від сильного задухи (напад бронхіальної астми, алергічний анафілактичний шок).
 • Людям, які раптово втратили здатність рухатися (вивихи, переломи, інсульт).
 • Постраждалим від кровотеч будь-якого походження.
 • Постраждалим від надзвичайних подій - обвалення будівлі, пожежа, землетрус, повінь, обмороження.
 • Вагітним жінкам при появі болю або інших негативних симптомів.
 • Серцеві напади, що не припиняються болі за грудиною.
 • гострий психоз.
 • Отруєння будь-якого походження.
Завданням швидкої екстреної допомоги є - прибути якомога швидше на місце події (В місті максимум за 20 хвилин) і надати допомогу. Медперсонал швидкої не займається установкою діагнозів, а може тільки стабілізувати постраждалих і за показаннями транспортувати в потрібне відділення лікарні, де і буде поставлений діагноз і подальше лікування.

Швидка невідкладна допомога

Якщо людина різко захворів застудою і лежить, коли температура перевищує 38 градусів за Цельсієм, або піднявся тиск у гіпертоніка, загострилося захворювання у людини з патологією хребта (лежачого хворого) на виклик приїде швидка невідкладна допомога.

Невідкладну допомогу надають лікарі, які працюють у складі поліклінічних або стаціонарних відділень лікувальних установ (сімейні лікарі). Днем такі фахівці ведуть прийом на своєму робочому місці, а в міру надходження викликів, виїжджають до хворих. В даному випадку у таких хворих немає прямої загрози життю.

Гіпертоніки завжди знають свій діагноз, тому краще, коли до такого хворого приїде його лікуючий лікар. Вимірявши тиск і вислухавши анамнез, лікар може змінити призначення, поміняти найменування застосовуваних таблеток. При погіршенні стану і необхідність термінової госпіталізації хворого, може викликати екстрену швидку, для транспортування його до відділення.

Для відвідування хворих на дому, невідкладна допомога користується спеціальним медичним транспортом. Часто, для відправки в відділення ці машини непридатні, тому що не мають носилок. Оснащені машини невідкладної, як і швидкої екстреної допомоги однаковою апаратурою.

Транспорт невідкладної допомоги перебуває на балансі поліклініки, первинної медико-санітарної підрозділи.

Невідкладна допомога приїде в таких випадках:

 1. Високій температурі і ознаках застуди.
 2. Підвищеному артеріальному тиску гіпертоніка (невисоких цифрах).
 3. При загостренні хронічних хвороб.
 4. Посилення болів у онкологічних хворих.
 5. Абстинентний синдром у хворих на алкоголізм.

Що спільного між швидкої і невідкладної?

Однакове в цих двох службах те, що викликати і невідкладну допомогу і екстрену швидку можна по телефону 103. Диспетчер зафіксує дані і прийме рішення, кому передати цей виклик.

Коли набираєте номер, намагайтеся говорити голосно і розбірливо, обов'язково подумайте про правильність інформації про потерпілого: вік, ознаки які спостерігаються на даний момент у цієї людини (наявність свідомості, пульсу, задишки, кровотечі, видимих ​​пошкоджень). Іноді від точності формулювання залежить життя людини.

Чим відрізняються?

Відрізняються обидві служби часом роботи. Швидка невідкладна допомога працює цілодобово, без перерв і вихідних. Невідкладна допомога - з ранку і максимум до шести годин вечора, у вихідні (неділя) вихідний.

Час прибуття швидкої екстреної допомоги максимум 20 хвилин з часу фіксації виклику. Невідкладна допомога прибуде протягом години, іноді трохи більше, в залежності від кількості викликів.

Головним в роботі обох служб є надання медичної допомоги населенню та, як результат, збереження здоров'я громадян.