У чому різниця між словами «дивитися» і «дивитися»

У російській мові існує величезну кількість синонімів. Нерідко люди плутаються в їх вживанні, адже значення у них дуже схоже. З боку багатьох оточуючих подібні помилки викликають подив або навіть сміх. Один з таких прикладів - слова "дивитися" і "дивитися". Як зрозуміти, де яке слово вжити?

Слово "дивитися"

це також перехідний дієслово недосконалого виду. Варто зазначити, що у нього немає пасивних дієприкметників. Крім того, перехідний вживання дієслова з часом пішло, тому в сучасному світі "дивитися" використовується як неперехідний дієслово.

Дане слово відноситься до розмовного стилю, тому не вживається на офіційних заходах. Його доречно вживати в простому, нейтральному розмові з друзями, рідними.

Значення дієслова визначається як "Направити погляд на щось". Наприклад, "дивитися на людину". При цьому погляд може бути безглуздим, "незрячим". Раніше цей дієслово був більш популярним і вживався в значенні "бачити і оцінювати". Зараз цей вислів практично вийшло з ужитку, залишившись лише в приказках і стійких висловлюваннях: "гляди в мене!", "Проти ночі", "світ за очі" і т.д.

Слово "дивитися"

це перехідний дієслово недосконалого виду. Часто трактується, як "Звертати погляд на щось з метою отримати інформацію". Має нейтральну стилістику. Завдяки цьому вживається досить часто. Наприклад, "дивитися фільм", "дивитися на річку", "дивитися в майбутнє" і т.д.

Слова з нейтральною стилістичним забарвленням можуть використовуватися практично у всіх ситуаціях. Вони доречні при розмові з родичами, друзями, на вулиці, на нарадах і т.д.

Спільне між "дивитися" і "дивитися"

Незважаючи на велику історію, загальних ознак у цих дієслів не так вже й багато. Є 3 аспекти, які їх об'єднують:

  • значення. Вони обидва означають "направити погляд на щось". У стилістично нейтральному контексті можливість вживання одного з цих слів залежить від співрозмовника. Якщо спілкування відбувається з близькою людиною, то можливо вжити обидва варіанти: "дивитися на чоловіка", "дивитися на чоловіка". Якщо спілкування відбувається з колегою, то краще використовувати перший варіант.
  • походження. Обидва ці слова родом з праслов'янської мови. Праслов'янська мова - предок нинішніх слов'янських мов. Варто відзначити, що раніше дієслово "дивитися" витісняв свого побратима. Зараз відбувається зворотне явище.
  • У зв'язку з великою історією, в обох цих слів є величезна кількість похідних. Наприклад, у дієслова "дивитися": визирати, підглядати, глянути, гляжений, Глядіна, гляденкі і т.д. Похідні від слова "дивитися": огляд, оглядини, доглядач, огляд, розгляд і т.д. На даний момент частіше використовуються слова з коренем "огляд".
Загальне походження їх пов'язує, робить дуже схожими. Значення та шляхи розвитку також нагадують один одного. З точки зору семантики (науки, що вивчає значення слова) їх можна назвати спорідненими. Але в більшості випадків їх не можна плутати. В іншому випадку, співрозмовник може залишитися незадоволеним пройшли розмовою.

Коли люди "дивляться", а коли "дивляться"?

Незважаючи на те, що ці 2 дієслова - синоніми, вони дуже різні за своїм значенням. Зрозуміти, коли якесь слово потрібно використовувати, нескладно. Але для цього варто розглянути їх відмінності.

  1. стиль. "Дивитися" відноситься до нейтрального стилю. Його ми можемо використовувати як в повсякденній розмові, так і на офіційних зустрічах. Слово "дивитися" відноситься лише до розмовного стилю. Використовувати це слово можна тільки в розмові з друзями і рідними.
  2. частота використання. Нейтральний стиль більш універсальний. А одна з характеристик мови-динамічність. Тобто вміння змінюватися. Тому більш універсальні слова витісняють синоніми, які стосуються іншим стилям. Це сталося і з "дивитися". Нейтральний побратим його просто витіснив. Саме тому дане слово, разом з більшістю його похідних, вже початок вважатися застарілим.
  3. значення. В. Даль у своєму тлумачному словнику дуже чітко розмежовує ці 2 поняття. Він вважає, що дивитися можна безглуздо, без уваги. Звідси і пішли приказки: "Дурень позирає і на кулак", "А де твої баньки?". Про людину можуть сказати: "Дивиться, рівно дивиться, а все мимо". "Дивитися", на його думку, можна тільки зі змістом. Тобто як би зчитувати інформацію.
  4. Варто відзначити, що "дивитися" - це, швидше за, фізичне вміння. Людина в будь-який момент може подивитися на будинок, на дерево і т.д. "Дивитися" має більш ситуативний прояв. Цей варіант використовується, коли людина в даний момент дивиться на когось або на щось.
  5. Прислів'я та приказки. У деяких словосполученнях використовується виключно дієслово "дивитися". Наприклад, "дивитися, як баран на нові ворота", "дивитися в обидва", "дивитися крізь пальці" і т.д.

Як можна зрозуміти, при виборі з слів "дивитися" і "дивитися", найкраще відштовхуватися від контексту. Саме він підкаже, який стиль викладу присутній в тексті і який часовий проміжок захоплює сюжет. Тільки тоді можна безпомилково вжити правильний варіант. Якщо ж мова йде про сучасний вживанні цих слів, то краще за все вжити "дивитися". Це слово більш поширене, ніж його вже застарілий побратим.